1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A4 B6 - Avertizare in bord BRAKE - discuri ovalizate - modificari frane

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de avo, 15 Oct 2008.

  1. 11MBF 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    Audi A4 b6 1.9 tdi awx 2003
    Am si eu o problema la un audi a4 b6 1.9 awx: mi se ovalizeaza discurile cam dupa 3000 km iar placutele mi se par a calca gresit pe disc. Care ar fi cauzele ?
     
  2. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Butuc trebuie curatat bine de tot de impuritati (praf, rugina). Discurile se monteaza noi. Se verifica pistonasul si culisantele etrierului..
     
  3. Tirpitz

    Tirpitz 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 Avant 1.9 t.d.i awx 2002
    Salutare!Am aceeasi problema ca a colegului 11MBF. Eu (nu la service) am schimbat discuri si placute noi marca Ate. Am curatat (vopsit cu zinc)butucii rotilor,schimbat kit-ul de reparatie al etrierelor,(curatat culisantele si gresat).Inainte de a schimba,nu am avut problema asta. Am gresit undeva cu ceva? Poate fi si de la discurile din spate? Seara buna
     
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Daca franezi si simti vibratie/bataie in volan, doar de la discurile fata poate fi problema. Te-ai asigurat ca placutele noi sa fie identice la dimensiuni cu cele vechi? Culisantele le-ai curatat si gresat?
     
  5. Tirpitz

    Tirpitz 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 Avant 1.9 t.d.i awx 2002
    Salut Alex! Da,culisantele le-am curatat si gresat... Vibratie nu simt in volan. In schimb,la viteza de 135-140 km/h apare o vibratie care dispare la 145-150 km/h. La viteza redusa se simte ca si cum ai tracta o remorca...te impinge -trage-impinge... foarte foarte usor. La viteza mai mare se simte cum vibreaza masina.Seara buna
     
  6. gabex

    gabex 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 1.9TDI 2003 AVB
    Stie cineva codul de la conducta metalica care vine pe etrierul fata? Trebuie sa schimb furtunele de cauciuc pentru ca sunt crapate si nu pot desface piulita din capatul furtunului. De altfel s-a si stricat hexagonul tot incercand sa o desfac. La mine e pe sistem Lucas.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai specificat pe ce parte, sau vrei codul pentru stanga/dreapta?

    Codul conductei respective difera in functie de codul PR al franelor fata. Deci, va fi nevoie sa ne zici si aceasta informatie.
     
  8. gabex

    gabex 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 1.9TDI 2003 AVB
    Ambele, eu am blocat pe dreapta, stanga nu am incercat sa desfac.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ok dar ai citit postul meu complet ?
    Eu nu am de unde sa ghicesc ce cod PR au franele de pe masina ta.
     
  10. gabex

    gabex 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 1.9TDI 2003 AVB
    Am gasit, 1LZ,cred ca asta e.
     
  11. mihai_a 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2017
    Locație:
    londra
    Masina:
    Audi A4 Avant,1.9 TDI,2004
    Salutare,La masina mea cu vin-ul WAUZZZ8EX4A226271 poate sa imi spuna cineva ce dimensiune au discurile si ce marca sa comand de discuri si placute?Ce marca este ok acum ca am fost la 3 mecanici si fiecare a zis alta marca ,unul ate ca sunt cele mai bune unul a zis brembo sa sunt facute prin Europa,unu zicea de ferodo ,trebuie neaparat sa comand ceva .
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si e greu sa citesti tot acest topic ? Sau sa citesti toate topicurile despre sistemele de franare existente pe forum pentru ca sa inveti ?
     
  13. mihai_a 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2017
    Locație:
    londra
    Masina:
    Audi A4 Avant,1.9 TDI,2004
    Eu intreb ce dimensiune au discurile ca sa stiu ce sa comand ca am vazut ca sunt de 280,288 pe fata si de 245,255 pe spate si trebuie si placutele sa corespunda .
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu comanzi nimic pe net. Mai terminati cu netul asta. Mergi la magazin de piese auto si le comanzi direct la magazin de piese auto pe baza seriei de sasiu. Daca ti le aduce gresit le poti inapoia. Sau le comanzi la garajul unde le montezi pentru ca nu te apuci in fata casei de schimbat discuri si placute. Bine, nu m-ar mira asta. :)
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @mihai_a Fa o poza la sticker-ul din portbagaj si iti dau eu link la ce trebuie sa comanzi.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    audi66 apreciază asta.
  17. mihai_a 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2017
    Locație:
    londra
    Masina:
    Audi A4 Avant,1.9 TDI,2004
    Nu merge internetul de acasa si e foarte greu sa caut acum ceva,oricum multumesc de ajutor.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Comanda dupa codurile indicate de Cristi, discuri Zimmermann si placute ATE.
    Este combinatia cea mai indicata d.p.d.v financiar si al calitatii.
     
  19. Tirpitz

    Tirpitz 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 Avant 1.9 t.d.i awx 2002
    Salutare! Revin cu acel fenomen de discuri ovalizate. Discurile si placutele sunt noi marca Ate. Au fost schimbate de catre mine,cu toate operatiunile aferente...curatat,gresat culisantele,schimbat kit-ul de garnituri pentru etriere... Bun pana aici.... Am intrebat din poarta in poarta,si am gasit un raspuns cam dubios! Cum ca exista un dispozitiv care rectifica discul venit din fabrica...,daca are mai mult de cinci zecimi abatere,se poate da retur,dar fara urme de franare pe disc... Acum intreb si eu....este in regula raspunsul pe care l-am primit,sau am nimerit discurile ovalizate? Multumesc
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este un dispozitiv care verifica NU rectifica. Se numeste ceas comparator. Si abaterea maxima trebuie sa fie de doar 1 (una) zecime NU de 5 (cinci) zecimi
    Sigur tu nu ai facut toate operatiunile la schimbare discurilor si placutelor. Un sistem de franare (discuri si placute) se schimba (in 2-3 ore la roata) NU la toata masina in orele alea. Se desface, se curata, se curata port etierii, se sableaza port etierii, se vopsesc si se ung port etrierii, se curatat HUB-ul si se verifica cu ceas comparator HUB-ul pentru abatere si multe alte operatiuni pe care tu sigur nu le-ai facut. Te asigur eu ca 90 % din ce ti-am spus eu nu face nimeni pentru ca toti sunt pe repede inainte si de luat bani nejustificati. Un profesionist care se respecta si isi respecta munca face ce ti-am spus eu.
     

Distribuie pagina asta