1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A4 B6 - Avertizare in bord BRAKE - discuri ovalizate - modificari frane

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de avo, 15 Oct 2008.

  1. Tirpitz

    Tirpitz 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 Avant 1.9 t.d.i awx 2002
    Salut Cristi! Exact cum ai spus am efectuat operatiunile de montare,doar ca nu am avut ceas comparator. Pot scapa de acea ovalizare cu alte discuri,sau mai pot fi salvate cele actuale? Multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Altele.
     
  3. Tirpitz

    Tirpitz 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 Avant 1.9 t.d.i awx 2002
    Am priceput! Seara buna...
     
  4. dreamer 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6 AVANT 1.8T 2002
    Salut! Am citit acest topic complet! Si am niste intrebari!
    Vreau sa fac upgrade franelor de la 288-245 la 320-288! Am.cumparat etrierii completi si aparatorile discurilor!
    Ambele masini au tractiune fata!
    1. Am nevoie si de fuzete pe fata?
    2. Pe spate mai trebuie ceva?
     
  5. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
  6. dreamer 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6 AVANT 1.8T 2002
    Sunt de pe b7 2.7tdi ! Cineva imi spunea ca mi-ar trebuii si fuzetele pe fata. Si m-a bagat in ceata total!
     
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Ai nevoie de suportii de etrier. Daca-s cei care cred eu, sistemul de franare trebuie sa fie 1LA, care se potriveste plug&play pe fuzeta ta. Ai nevoie de etrieri 1LA, suportii acestora, discuri, placute. Ti-ai pastrat seria de pe masina donatoare? Daca da, las-o aici sau da-mi mesaj cu privat sa-ti verific rapid sistemul de pe masina (B7-le acela, nu B6-le tau).
     
  8. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Dacă ai fuzete de aluminiu (bănuiesc ca la ele te referi) nu e nimic de schimbat. Dacă te referi la butuc, nu e necesar nici pe acesta sa schimbi.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  9. dreamer 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6 AVANT 1.8T 2002
    Tocmai aici este buba...omul nu vrea sa imi dea seria de caroserie...probabil masina e furata sau habar n-am(m-am gandit la asta pentru ca le iau zic eu la un pret bun) l-am pus sa imi masoare discurile ca sa stiu ce iau.
    Fuzetele nu stiu cum le am..daca sunt de aluminiu sau fonta!
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    De la el ai nevoie de poze și de la tine doar sa te uiți la mașină.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  11. dreamer 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6 AVANT 1.8T 2002
    Intradevar pe fata sunt 1LA ATE.
    Am bagat o serie de pe un alt b7 2.7tdi si imi spune ca fuzetele sunt argintiu-aluminiu. Pe seria mea imi spune doar fuzeta si atat! Sunt in impas...nu stiu ce sa fac
     
  12. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Baga frate capul sub aripa și vezi dacă e de aluminiu și cauta și codul fuzetei pe google, vezi ce găsești. Eu nu știu sa existe 2 tipuri de prinderi la frâne le față dar fie...

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    alanb1 apreciază asta.
  13. dreamer 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6 AVANT 1.8T 2002
    Nu era masina la mine bro....dar cum ma ardea prea tare...m-am dus dupa ea. Daca era de fonta trebuia sa fie ruginita ma gandesc. Deci sunt de aluminiu nu?!
     
  14. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    E ok. Poti lua linistit franele.
     
  15. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salutare. Vin cu o intrebare si cer lamuriri.. as dori sa-mi inlocuiesc furtunele de frana. Vreau sa-mi formez o idee din timp, deoarece nu stiu cand voi face treaba asta. Cat mai curand posibil sau in cateva luni.

    As opta pentru furtune Goodridge, insa capetele sunt fabricate din doua compozitii: "zinc plated" si "stainless steel". Care ar mai ok avand in vedere conditiile din tara noastra?

    As mai avea in calcul si varianta furtunelor HEL, care sunt de un singur fel..

    Multumesc anticipat !
     
  16. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Nu cred ca vei gasi pe piata ambele variante de la Goodridge. Vei lua ce e disponibil si nici nu conteaza, oricum le murdaresti si nici nu le admira nimeni pe sub masina. Cred ca si HEL sunt ok, chiar parca mai ieftine putin. Ca feedback, e o treaba buna cu furtunele astea, pedala pare mai ferma, adica fac cam ceea ce se spune ca fac, reduc din oscilatiile cauzate de expansiunea celor de cauciuc. Daca oricum vrei sa pui furtune noi, nu strica sa pui din astea.
     
    AlexPTB apreciază asta.
  17. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am verificat pe site-ul lor, sa-mi fac o parere despre ce ar trebui sa iau. Pentru noi, e putin mai aiurea, taxe, transport.. mai dai vreo 40-50 lire pe acestea. Sau daca avem cunostiinte in UK, le cumpara si ni le aduc acasa de sarbatori, in schimbul sarmalutelor :) (ehhh, glumesc si eu).

    Pana voi face comanda, ma voi decide asupra acestui aspect. HEL am gasit la noi, livrare in 24-48h.. nu mi-e de efectul vizual, nu le vede nimeni.. ci de material, nu eram sigur pe ce sa merg. Overall pretul e dublu fata de cele normale (ATE) insa merita, stiu asta. Multumesc pentru lamurire !
     
    DonDoneL apreciază asta.
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am eu Goodridge montate pe masina de peste 10 ani. Au fost plug&play. Ai grija la dimensiuni si lungimi pentru ca ei au multe tipuri. Nu am avut nici o problema pana acum. Vezi ca cele de la Hel uneori necesita si adaptoare pentru etrier deoarece vin capetele invers sau cu alte filete decat ar trebui. Mai trebuie sa pierzi vremea si pe la strungar ulterior. Bafta.
     
    AlexPTB și DonDoneL apreciază asta.
  19. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am facut upgradeul la 320/288 insa furtunele au ramas aceleasi. Nu-s praf, inca mai merg.. le-as schimba datorita piticilor si sa stiu o treaba. Cel mai probabil voi lua legatura cu Goodridge UK pentru lamuriri sau cu distribuitori (CoastaDeEst) insa nu dai de ei la telefon nici sa-i bati; doar prin mail eventual. Cand ma decid, vad de unde iau. Bine ca mi-ai spus sa fiu atent la HEL. Multumesc Cristi !
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Atentie la etrieri pentru ca tu neavand sistemul original de franare ai grija la ce cumperi. Nu poti lua furtunurile pentru sistemul original ci iti trebuie lungimea pentru etrierii care ii ai acum asta daca difera ca si prindere si mai ales pozitie de prindere a furtunului de frana. Furtunurile nu trebuie sa stea intinse.
     
    AlexPTB apreciază asta.

Distribuie pagina asta