1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la Audi A4 B8 - inlocuire lichid frana - discuri si placute - upgrade frane

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de traian si decebal, 3 Iul 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am placute ceramice pe discuri normale, pe spate.
    Nu se intampla nimic, doar ca se tocesc de 2 ori mai repede decat normalele si numai lasa atat praf pe jante.
    Am vrut sa le pun si pe fata dar m-am razgandit repede dupa ceva lectura. Merita doar daca ai un stil de condus super sportiv, trebuie incalzite inainte (la rece nu sunt wow).
    Cum nu mergem pe circuit, nu le recomand.
     
  2. Vico

    Vico 4th Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 , 3.0tdi CLAA, 2012
    Placutele ceramice sunt cele ecologice? Am inteles ca uneori cam scartaie. Singurul avantaj ar fi ca nu mai lasa praf pe jante deci ..
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mie nu mi-au scartait deloc.
    ATE Ceramic am folosit.
     
    DanieR apreciază asta.
  4. alinutzu18 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    a4 2012 2.0
    Salut,

    Trebuie sa schimb placutele de frana fata si am o intrebare legata de senzorul pt placute uzate. Acesta este o dotare a masinii sau a placutelor?

    Placuta de pe stanga fata(cea din exterior) este destul de uzata( la franare mai intensa se aude un sunet) dar nu am primit nici un avertisment. Trebuie activat ceva separat sau nu am mufele acolo?

    Am vazut ca senzorul se cumpara separat sau sunt kituri care au un senzor pe ax sau 2 senzori pe ax. Cum imi dau seama ce trebui sa cumpar si ce trebuie sa fac sa am avertizare de schimbare placute.

    Multumesc.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La modelul tau senzorul se poate achizitiona separat de placute.
    Pe spate nu ai senzor.
    Da si tu roata jos si vezi daca ai senzor sau nu.
     
  6. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    De obicei cand cumperi set de placute fata, vin si cu acel 'senzor' o bucata de fier inglobata in placuta. Poti verifica in spatele discului ar trebui sa se vada cablul prins exact pe langa dopurile de cauciuc. Si eu aveam acelasi dubiu daca functioneaza sau nu acel senzor pana le.am dat jos si defapt zona era aproape mancata doar ca nu urla pt ca facuse un pic de burta in zona senzorului, nu mai aveau mult.
     
    Vico apreciază asta.
  7. Vico

    Vico 4th Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 , 3.0tdi CLAA, 2012
    Sa va zic ce am patit cu un set de discuri frana fata ZIMMERMANN 100.3330.20 cumparate de mine online :)
    Ma duc la service cu placutele si discurile Zimmerman, cautate de mine si confirmate de la cei de la magazinul de piese, ajung acolo si cand sa puna discurile noi, nu se potriveau la butuc :blink: Le zic cum sa nu se potriveasca daca sunt luate dupa seria masinii etc? Imi arata ca nu se potrivesc dupa care ia un subler si masoara diametrul gaurii de butuc la cele 2 discuri vechi / noi. 68mm avea cel vechi iar asta nou doar 65, era clar ca nu se potrivesc. Am sunat la magazin sa vad de ce am ajuns in situatia asta, oamenii nu stiau nici ei, dar mi-au zis ca pot sa le returnez (eu fiind in service cu masina ridicata). Norocul meu a fost ca au avut cei din service niste ATE uri si am putut sa le cumpar sa le pun pe alea si sa plec. Pe drum m-am oprit sa le returnez pe cele care nu se potriveau, iar dupa o analiza amanuntita a alora si dupa niste ineptii cum ca 'ar fi fost rulate' sau 'le-a fortat cu ciocanul' am reusit sa mi iau banii inapoi pe ele.

    Intrebarea e: defect de fabrica sau ambalat produsul gresit in alta cutie?
     
  8. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    Salut. Cine produce discurile de frana pe original pentru modelele 2009 tdi? Și dacă găsesc și ventilate pe original. Mulțumesc
     
  9. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Nu este ceva general specific.. depinde de cod motor an cu cine au avut contract pt seria respectiva etc
    La mine de ex au fost ATE insa pot sa difere..
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bogdan nu exista un producator dedicat / anume. Pot fi zeci de producatori care au echipat pe original in functie de cum a avut contract fabrica.
     
  11. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    Am comandat plăcuțele de frână pe original și sunt fabricate de ATE , eram curios daca sunt tot ATE și discurile. Mulțumesc
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Scrie pe ele, cateodata. Se vede scris pe marginea superioara a discului numele fabricantului. Verifici cand montezi placutele.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am luat de la reprezentanta acum cateva luni pentru un A5 si erau Pagid.
     
  14. Valan Marian

    Valan Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2016
    Locație:
    ARAD
    Masina:
    A4 b8 2.0 CAGC, 88KW ,2011
    Salut !

    Ce discuri si placute de frana recomandati pentru masina din semnatura ?Am citit tot acest topic si am inteles ca din fabrica pot veni cu tipuri diferite in functie de contractele care le are fabrica in acel moment .Intentionez sa achizitionez saptamana viitoare si nu stiu care ar fi mai ok Ate ,brembo trw ,?Sunt deschis la sugestii si astept parerile voastre .Multumesc anticipat
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Oricare. Important este sa le cumperi de la un magazin care le aduce de la un mare importator adica are sursa sigura de provenienta.
     
    Valan Marian apreciază asta.
  16. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    De 3 zile am schimbat plăcuțele de frână si mecanicul mi-a recomandat când o să schimb discurile sa NU cumpăr discuri ATE . Sa le comand pe.original. dacă pe original vin tot de fabricație ATE e ok pt că sunt alte standarde de calitate
     
  17. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Intr-adevar ATE de la un timp s-au cam prostit la discuri dar cu alte standarde pe original total fals, este acelasi disc doar ca vandut ca OEM.
     
  18. samsung710n 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 tdi 177, 2013
    Care este codul corect pt placute franta fata pt audi-ul meu, A4, 2012, 177 cai ?
    Pe siteul http://www.realoem.me/Audi/RDW/A4/2012/636/R/6/615/615030#15 vad ca apar 2 coduri 8K0698151A si 8K0698151F, difera doar ultima litera.
    Problema e ca si dimensiunile lor difera, la fel si pretul, care il gasesc pe epiesa. Am fost la un service sa imi comande dupa seria de sasiu si au zis sa vin cu masina, ca intradevar, apar mai multe modele pentru seria asta de sasiu.
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Lasa seria de caroserie. Nu au cum sa difere dimensiunile intre cele doua coduri postate de tine, ambele sunt compatibile codului PR 1LT, 1LY (314x25 mm) doar ca primul cod a fost eliminat in 2010 iar inlocuitorul e cu F la final.
     
  20. tmerlusca

    tmerlusca 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 LCJCCF1 2.0 TDI 120 CP
    Salut. Ma ajuta cineva cu niste coduri pentru discuri/ placute de frana fata/ spate si cu informatia daca sunt cu senzor? Sunt cam uzate si nu ma anunta in bord.
    VIN: wauzzz8k1dn009612.

    Cand franez la semafor simt un fel de franare in trepte de 2 saptamani. Cred ca e de la discuri si placute. Masina e din 2012, le-o fi venit vremea.

    Multumesc.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     

Distribuie pagina asta