1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la Audi A4 B8 - inlocuire lichid frana - discuri si placute - upgrade frane

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de traian si decebal, 3 Iul 2008.

  1. Marius Oprea

    Marius Oprea 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Onești
    Masina:
    Audi A4, 2L, 2013, cod motor CJCA, WAUZZZ8K7DA219509
    Te sfatuiesc sa mergi la cineva care are sistem hidraulic special care schimba lichidul de frana( de preferat reprezenta Audi). Nu trebuie sa vii cu lichidul tau au ei tot ce trebuie.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca nu ai doua maini stangi schimbarea lichidului de frana este o joaca de copil. Nu trebuie sa "ingrasam" reprezentantele daca suntem capabili sa facem singuri asa ceva. Cu minime cunostinte se rezolva si acasa fara mari batai de cap. Aparat de extractie si injectie pentu lichid de frana nu au doar reprezentantele ci si un mic garaj independent. Sau il poti si tu improviza daca esti mai dibaci si ai compresor de aer. Oricum se poate si fara el face schimbul fara probleme ci doar intr-un timp mai indelungat. Bafta.
     
  3. Ivan Dani

    Ivan Dani 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0TDi,CJCA,143hp, 2013
    Merci mult pt ajutor si chiar am citit intreg topicul, dar nu am gasit informatia necesara, spor !
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Salutari. Am un 2.7 TDI si vreau sistem frânare mai bun, pentru ca nu sunt mtumit de cel actual.
    Am jante de iarna pe 18" Si vara 19" !
    Am găsit de cumparat discuri wave de pe un RS4 B8 4.2 destul de ieftine.
    Ulterior am gasit discurile noi (cand va fi nevoie sa le schimb), la pretul de 300€ bucata.
    Plăcuțele sunt undeva la 200€ fata/spate.
    Citisem ca trebuie si apărătorile schimbate, conducte si chiar si pompa servo cu bidonul lichidului de frână ?
    In concluzie frumoase, super bune poate dar nu se justifică acele costuri.
    Am găsit si de RS4 B9, dar ce costuri implica diferit de B8, care sunt diferențele ?
    Am găsit apoi , discuri de pe un S4 facelift. Încă nu am apucat sa scormonesc internetul si nici forumul a vad daca cineva am mai facut conversia.
    La probleme tehnice nu prea ma pricep. Următoarele întrebări imi vin in cap :
    Daca pun de RS4 , trebuie schimbate jantele de 18 cu minim 19" ? Ce ET ?
    Eu am acum ET 40.
    Voi avea probleme ulterior la TÜV ?
    Daca pun de S4, se merita costurile probabil, cand va fi nevoie de schimb, dar implica si alte costuri ?
    Pot schimba doar etrieri intre ei, fără ABS unit, fără conducte ? Plug & Play ?
    Va fi diferența la frânare?
    O alternativă ar fii de Q5 facelift cum scria cineva, căci sunt de la Brembo.

    Cea mai buna intrebare. Le pot schimba eu? :)



    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  5. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    @Ivan Dani - Ca fapt divers, in reprezentanta Skoda din Craiova am platit 140 lei pentru schimb lichid frana la A4 2012, aerisit inclusiv cilindru ambreiaj, iar dupa aceasta operatiune s-a efectuat test de franare pe stand. La aceasta suma cu tot cu lichidul lor si mai ales pentru verificarea suplimentara a franelor cred ca nu merita sa te mai chinui prin alte metode.
     
    BogdanDE apreciază asta.
  6. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    De la Q5 ai 2 variante, 320 (Q5 2.0tdi) și pui doar etrierii păstrând discurile tale, ca bănuiesc ca ai de 320 fiind 2.7tdi sau varianta de 345mm de pe Q5 3.0tdi unde tb sistemul complet. La varianta 2 cred ca ar fi indicat sa le pui și pe alea de pe spate, de 330 ventilate ca asa vin pe mașină. Varianta de S4 e cu același etrier ca al tău, doar cu suportul diferit ca să ia disc de 345. Cele de Q5 facelift sunt brembo cu 4 pistonase.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    BogdanDE apreciază asta.
  7. Maxim

    Maxim 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2016
    Locație:
    Zurich
    Masina:
    Audi A4 B9 Avant 2016 quattro 2.0 TDI 190 CP
    Salut,

    Ma puteti ajuta va rog cu codurile pentru discurile si placutele de frana pe ambele punti (fata si spate) pentru VIN: WAUZZZ8K6EN015908 ?

    Multumesc,
    Max
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De ce tot cereti coduri pentru asa ceva cand astea le gasiti la orice magazin de piese auto ?
     
    Poleuca apreciază asta.
  9. Maxim

    Maxim 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2016
    Locație:
    Zurich
    Masina:
    Audi A4 B9 Avant 2016 quattro 2.0 TDI 190 CP
    Pentru ca la magazinele de piese auto online nu sunt suficiente detalii la piese ca sa-mi dau seama daca sunt potrivite exact pentru modelul meu sau eu nu sunt suficient de cunoscator ca sa-mi dau seama. Iar informatiile de pe acest forum deasemenea nu m-au ajutat sa-mi dau seama exact de ce am nevoie.

    Daca cineva poate sa ma ajute o sa-i fiu recunoscator, altfel nu e nici un fel de problema. Nu e nevoie sa pierzi timp pentru a cere o astfel de explicatie :)

    Ex:

    Magazin ePiesa.
    Piesa 1: https://www.epiesa.ro/disc-frana-au...e-vw-8k0615601b/26848/100032/parts-721103398/
    Piesa 2: https://www.epiesa.ro/disc-frana-au...e-vw-8k0615601m/26848/100032/parts-720106802/

    Exact aceleasi detalii la descriere insa codul este diferit si pretul deasemenea (396 RON si 456 RON respectiv)
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru ca tu nu stii sa folosesti acele programe de asta iti da cu virgula. Mergi omule la magazin si lasa magazinele on-line. Sau cauta un furnizor de incredere si comanzi direct la el nu la ieftineala aia de e-piesa sau mizeria aia de autokarma. Avem colegi aici pe forum cu magazine de piese auto, foarte seriosi, din Bucuresti care va pot aduce ce piese vreti voi si la preturi foarte bune.
    Tot cautati ieftineala pe net si va treziti cu prostii aduse de curier. Nici macar nu stiti sa va ajutati singuri dar stiti sa faceti comentarii. Daca ai stii sa decodezi din cartea de service codurile PR Code pentru sistemul tau de franare ai fi aflat de ce ai doua preturi si mai multe oferte pe masina si motorizarea ta. Dar voi intrebati in loc sa invatati sa va ajutati singuri.

    Aici pe forum avem niste site-uri care iti dau exact codurile pe baza PR Code a sistemului de franare si nu numai. Dar era greu sa citesti si sa inveti.

    http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/

    Nu in ultimul rand ai mare grija cum scrii mesajele adica:

    1. Este interzis Quote (citare raspuns) la mesajul anterior. Ca sa scrii foloseste functia Posteaza raspuns din josul paginii. Citeste si respecta regulamentul forumului. Multumesc. Daca nu respecti ce ti-am spus, data viitoare mesajele vor fi sterse direct si fara alte explicatii.

    si

    2. Foloseste functia Edit data viitoare. Nu mai posta consecutiv. Poti Edita un mesaj timp de 120 minute de cand a fost scris.

    Forumul asta nu mai este facut sa puneti aceleasi intrebari aiurea si inutil ci este facut si construit pentru ca voi sa invatati. Dar unii dintre voi nu vreti sa faceti asta si mai sunteti si recalcitranti in loc sa spuneti multumesc si atat.
     
  11. Maxim

    Maxim 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2016
    Locație:
    Zurich
    Masina:
    Audi A4 B9 Avant 2016 quattro 2.0 TDI 190 CP
    Multumesc.
     
  12. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Va salut,
    De curand, aproximativ 1500 km, am schimbat placutele de frana: ATE ceramice pe fata si Ate nermale pe spate. In urma acestui schimb, mi se pare ca discurile pe fata sunt cam albastre, aveti idee de ce se intampla aceasta?
    Daca cumpar discuri ATE Power, le pot imperechea cu aceste placute, chiar daca am mers cu ele 1500km?
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Normal si normal, placutele ATE Ceramic se pun doar cu discuri ATE Power.
    Da, poti.
     
  14. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Multumesc frumos.
    Citeam mai sus ca se ovalizeaza discurile.
     
  15. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    In felul aceasta arată discurile după aprox 1500 km, ce părere aveți?
    Mi se pare ca nici nu calcă pe urme fostelor plăcute si mi se pare pedala cam tare.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Inlocuieste discurile alea, sunt duse din orice punct de vedere. Se vede dupa bordura facuta.
     
  17. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Mulțumesc frumos.
    Probabil au aceeași vârsta ca si mașina.
    In cel mai scurt timp vor sosi si părerile pentru împerechere.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu nu stiu ce mecanic ti-a pus placute noi pe discurile alea. Trebuia sa iti zica de la capul locului ca trebuie sa cumperi set (discuri + placute).
     
    smurff apreciază asta.
  19. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Acum vreau sa dau comanda de discuri ATE Power, numai ca nu am primit nicio oferta de pret.
    Aveti idee cat ar ajunge?
    Multumesc frumos si o zi cat mai placuta.
     
  20. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am o mare dilema legata de frane

    Am momentan 1LA pe fata si 1KW pe spate ! motor de 2.7 , respectiv 3.0 TDI !

    vreau frane de RS4 Brembo originale

    ma ajuta cineva cu detali despre diferente?
     

Distribuie pagina asta