1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A6 C6 - discuri/placute de frana - modificare sistem de franare

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de zeuss, 6 Iul 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se poate repara profi cablajul, asta daca ai un electrician care stie ce face.
     
  2. mariano

    mariano 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI cod motor BRE an 2006
    Doresc sa demontez etrierul stanga spate, deoarece astazi dupa vreo 160 km - exact inainte sa ajung acasa am observat ca pedala de frana s-a inmuiat si frana tine de abia la a doua pedala - am facut o inspectie a rotilor si am descoperit ca stanga spate era destul de incinsa, nu intr-atat cat sa ramana blocata, dar se simtea caldura dogorind si janta era destul de fierbinte. Evident ca ceva nu este in ordine acolo - trebuie sa fac o verificare a etrierului si a-si vrea sa il demontez fizic de pe masina astfel incat sa pot curata culisele, scaunele placutelor, portetierul si tot ce ar mai trebui.
    Deci intrebarea este: daca demontez fizic etrierul de pe masina fara a pune contactul - la remontare este posibil sa para eroare?
     
  3. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    mariano, poti scoate linistit etrierul fara sa-l treci in pozitia de service, poti curata ce doresti, atata timp cat nu umbli la piston. Sfatul meu este sa nu scoti mufa de la motoras.
     
  4. mariano

    mariano 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI cod motor BRE an 2006
    Acum am plecat în concediu ... evident cu Opelul de zi cu zi. Când mă voi întoarce voi demonta, fotografia și voi posta ce am găsit acolo. Am verificat a doua zi, motorașul se aude cum lucrează în ambele sensuri, frana se activează și dezactivează, martori în bord nu exista, doar niste praf negru de plăcuțe pe jantă am găsit și doar la aceea roată.
     
  5. razvan84

    razvan84 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A 5,3.0 tdi,2008
    Salutare,revin cu o pb legata de frane. Recent am schimbat discurile si placutele fata-spate.la primul drum mai lung am observat ca roata dreapta spate se incinge foarte tare,pana iesea fum. Am oprit la un service prin Ramnicu Valcea,le-am spus ca discurile si placutele sunt noi,s-au uitat pe acolo,au demontat discul,au zis ca era rugina sub disc,de la cel vechi,au curatat,au dat pe etrier cu sray,fara sa demonteze etrierul si au montat tot la loc. Am plecat s-a racit roata,am ajuns acasa,dar uneori tot mai incalzeste,nu foarte tare dar oricum arde janta. Am mers la service-ul unde am schimbat discurile si placutele unde mi-au spus sa cumpar alt etrier.le-am sugerat sa demonteze etrierul meu sa curete portetrierul,pistonasul...etc..dar au zis ca asa ceva nu se poate,doar alt etrier. Am citit in acest topic inca vreo 2 postari cu aceasta pb dar nici unul dintre cei in cauza nu au mai spus daca au rezolvat pb cu acel ,,kit reparatie etrier" sau nu. Nu as vrea sa cumpar alt etrier atat timp cat acesta lucreaza,pistonasul lucreaza,roata nu e blocata,doar ca uneori se incalzeste putin mai mult decat celelalte roti si uzeaza placutele mai repede.
     
  6. mariano

    mariano 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI cod motor BRE an 2006
    Sunt absolut convins ca etrierul se poate repara sau reconditiona. Exista kit de reparatie, dar din experienta iti spun ca problemele apar la pistonaaul etrierului numai atunci când camasa de protectie din cauciuc este ciupită sau ruptă. Am schimbat preventiv pistonasele de frana la cealaltă masina ca am zis ca 16 ani or fi de ajuns si am avut marea surpriza de a găsi pistonasele perfect curate in interiorul etrierelor. Acum pentru o functionare ireprosabila, etrierul, port etrierul, culisele, tablitele anti rezonanta, toate ar trebui inspectate si curatate o data pe an. Evident la masinile noastre care au ceva km si uzura de rigoare. Eu zic sa gasesti pe cineva care sa demonteze fizic de pe mașină etrierul fără a umbla la motoras si sa il inspecteze in amănunt.
     
  7. Togan

    Togan 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2014
    Locație:
    Rennes-France
    Masina:
    audi a6 , 3.0 tdi 225cp , 2004
    Am si eu o problema cu frana de mana (electrica) audi a6 c6 s a aprins in bord ca nu mai merg. Am fost la garaj si mi s a spus ca motorasul de pe stg nu mai functioneaza. Am cumparat amandoua motorasele le am montat si acelasi lucru. Ce credeti ca are sau daca este cineva care i s a intamplat aceeasi problema.
     
  8. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Togan, trebuiesc verificate cablajul aferent etrierului din stanga si modulul de comanda.
     
    mariano apreciază asta.
  9. alin28bt

    alin28bt 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2017
    Locație:
    BT
    Masina:
    a6 4f 2.7tdi 2005
    Togan,
    Ceva asemanator mi s-a intamplat mie. Uita-te la mufele care intra in motoras, eu le-am desfacut pe ambele si erau mufele desprinse. Daca ai observat ele stau permanent curbate, acum depinde si la ce mecanici ai fost pentru ca unii din ei, daca ai observat, cand scot mufele la frana nu lucreaza cu delicatete, sunt mai ciobani.
     
  10. pamfilie2006

    pamfilie2006 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2014
    Locație:
    Sărmașu
    Masina:
    A6 C7 2015 S-Line 2.0 TDI ULTRA CNHA
    Ceva recomandari pentru discuri si placute frana pe fata la masina din profil. Buget 7-800. Va multumesc. Brembo ATE sau Zimermann ?
     
  11. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    eu am o experienta buna cu ATE, ca atare le recomand.
     
    pamfilie2006 apreciază asta.
  12. Borda Lucian 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 TDI 140 HP 2005
    Îmi zice cineva unde se afla modulul pentru frâna de mână electronică? Ca îmi da eroare și in bord și pe VAG și nu îl găsesc sa il înlocuiesc. Mulțumesc
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sub locul unde se afla cheia de roti, surubelnita si carligul de tractare.
     
    Borda Lucian apreciază asta.
  14. Costin_

    Costin_ 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,2.0 tfsi, 2008
    as dorii si eu sa schimb discurile fata + spate si as dorii o recomandare si pentru placute.
    A6 Avant 2.0 TFSI, Serie Caroserie: WAUZZZ4F47N067453.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai 1LG, 1LD (321x30 mm) pe fata si 1KD, 2ED (302x12 mm) pe spate.
    Ca si marca, eu personal am avut experiente bune cu ATE. Alti colegi au montat Jurid, Textar, TRW.
     
    Costin_ apreciază asta.
  16. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Pentru WAUZZZ4F7BN003772 niste dimensiuni, pe fata? Ca si placute voi lua ATE ceramice, insa ma gandesc daca sa rectific discurile actuale (OEM), sau sa cumpar altele noi.
    Pentru rectificare, nu as merge la orice mecanic, stiu ca a zis Cristi mai demult cam cum ar fi varianta cea mai corecta pt a le rectifica, insa nu mai gasesc post-ul.
     
  17. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Roger25, discurile fata au dimensiunile 321X30mm (cod PR : 1LG).
     
  18. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    La placute ATE ceramice ar trebui luate discuri ceramice pentru eficienta maxima? Normal merge si cu ATE powerDisc, dar m-am contrazis cu unul
     
  19. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Nici nu cred ca exista discuri ceramice pentru dimensiunile alea.
    Placutele ate ceramic merg pe orice discuri, altfel ar fi existat o limitare precizata de producator. Nu au nimic special in afara de praf redus.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  20. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Mergi pe Ate normal, discuri+placute, e suficient. Nu fac mult praf, iti spun din experienta. Poti merge pe Ate power la discuri, dar crede-ma ca discurile standard sunt foarte ok. Dimensiunea asta, 321x30 se regaseste pe motorizari mult mai puternice, la 2.0tfsi stock fac fata sigur :)
    P.s. cere sa iti curete bine butucul inainte de montare.
     
    Roger25 apreciază asta.

Distribuie pagina asta