1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la Audi 80 - 90 - 100 - etrieri blocati - schimbare placute si discuri

Discuție în 'Modele clasice' creată de gioica, 26 Iul 2007.

  1. ady 69 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2013
    Locație:
    Calimanesti
    Masina:
    audi 100 tip 44 avant 2.0 tdi 1990 cinci cilindri
    Probleme franare audi 100

    La audi 100 44 avant 2.0 tdi 1990,am inlocuit discurile si placutele de frana si avertizarea "alte pericole" nu se dezactiveaza.Ma poate ajuta cineva?
     
  2. marius2002 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi 80 B4, 2000, 1993
    La masina mea nu pot folosi frana de mana, pt. ca ramane blocata frana pe roata dreapta-spate si trebuie sa o deblochez bagand mana pe langa spoiler, la roata. Pistonasul stiu ca a fost schimbat.
    Ce poate fi?
     
  3. iora

    iora 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2012
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AUDI B4 1992 ABK 2.0E cutie CFW
    a patruns apa in interior si a ruginit axul la care este cuplat cablul de la frana de mana. necesita demontarea etrierului ,curatarea si schimbarea garniturilor de etansare. recomand kit etrier Bosch.se verifica si culisarea cablului de frana de mana sa nu agate
     
  4. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    schimba direct cablu de actionare frana de mana dreapta , e imbatranit si are o varsta ! de fapt ar fi bine sa schimbi pe ambele parti
     
  5. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Iora : atata reclama mascata n am vazut in viata mea heheheh apropo de kitul hans pries , nu are cum sa fie bun daca nu ai ales corect dimensiunile ! Asa ca las o balta cu alea s bune alea nu ca daca e s o luam la purici bosh e o mizerie !
     
  6. iora

    iora 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2012
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AUDI B4 1992 ABK 2.0E cutie CFW
    eu asta am montat si functioneaza perfect.am dat exact si codul pentru a nu face experimentari inutile (ca mine)
     
  7. ady_1987ro

    ady_1987ro 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2010
    Locație:
    Sighisoara
    Masina:
    Audi B4 Avant 1.9 TDI 1994
    Poti sa-mi spui te rog unde ai gasit arcurile pt etier spate si daca au un cod sau ceva??eu am cautat la toate magazinele de piese auto de la mine din oras si nu imi pot aduce numai arcul, spune ca nu mai este pe stoc la distribuitor:(
     
  8. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Salut. Cum pot regla/tensiona cablul de la frana de mana la un 1.9tdi ? (tamburi pe spate). Nu am gasit nimic cand am schimbat ferodourile. Multumesc anticipat !
     
  9. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    ai un cablu principal care se ramifica in alte 2 spre roti ( sub masina ) , acolo la ramificatie ai un surub cu piulita pe o saiba tip conducta rotunjita , se poate regla din acea piulita ; sau chiar la maneta de frana de mana - are un reglaj acolo . Trebuie sa ai o piulita pe surubul unde intra cablul in tambur care , daca o strangi ar trebuii sa scurteze cursa de actionare ferodouri . Daca totusi nu merge reglat ( scurtata distanta ) atunci probabil este uzat si trebuie schimbat ;
     
    Ultima editare: 26 Ian 2014
  10. zlaty

    zlaty 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2008
    Locație:
    dr.tr.severin
    Masina:
    audi 100 2,5 TDI Motor AAT 116CP
    Salut.Audi 100,frana pe discuri pe spate...nu imi tine frana de mana deloc,problema este de la etrieri,as vrea si eu un raspuns de la cine stie,se pot repara...? multumesc anticipat.
     
  11. Pauloo

    Pauloo 6th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4B5/1,6(101hp)/ADP/1997 și A6C6/2.0TDI(170hp)/CAHA/2010
    Incearca sa scoti cablul de frana de pe parghie si sa faci in gol o cursa completa a parghiei dupa care pui cablul la loc.Astfel se va strange cu un filet surubul parghiei franei de mana.
     
  12. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    schimbat saboti (noi nouti), tamburii sunt cei vechi dar sunt in regula. Am reglat frana de mana, abia pot sa trag 3 clickuri. Frana tine, nu pot pleca de pe loc cu ea trasa, dar din mers nu imi blocheaza in fel si chip :|. Care poate fi problema?
     
  13. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Simplu! Nu a fost conceputa pentru asa ceva! A fost facuta sa tina masina pe loc dupa ce ai oprit-o. Pentru a bloca rotile in mers are nevoie de o forta mult mai mare comparativ cu cea necesara cand e stationata. Crede-ma, am incercat si eu cu un VW Jetta pana am rupt cablurile... Daca era trasa frana de mana trageam rotile dupa mine, dar in mers nimic...

    Edit: Am schimbat si eu placutele de frana pe spate, am avut o perioada frana de mana chiar buna. Dupa vre-o luna, nimic... nu mai tine deloc. Am tensionat si cablul la maxim, am observat pe etrieri ca acele parghii sunt si ele in pozitia in care ar trebui sa fie cu frana de mana trasa... Sa fie ceva probleme din mecanismul interior?
     
    Ultima editare: 12 Dec 2014
  14. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Eu am sistemul cu tamburi. Ce-i drept, de 9 ani de cand am masina nu mi-a blocat niciodata rotile in mers. Nu stiu ce sa zic :-??. Oricum, isi facea treaba si pana acum, dar eram curios daca e vreo defectiune
     
  15. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Eu am discuri ventilate pe fata si discuri simple pe spate, nu stiu cum de... iar dupa cateva zile de la schimbarea placutelor (spate) am facut si eu o incercare, sa blocat in mers (aveam vreo 45 km/h) partea dreapta. Dupa vreo luna mi-a facut surpriza, trag pe dreapta, opresc motorul, trag frana de mana si dupa ce las pedala de frana o ia la vale...
     
  16. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Eu am schimbat doar tamburii pe spate , nu si ferodourile , si frana pe spate este impecabila .Binenteles ca , cu acea ocazie am schimbat si lichidul de frana in tot sistemul , toata operatiunea s a facut cu un aparat sub presiune , nefiind nevoie sa fac aerisire mecanica .
     
  17. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Si iti blocheaza roata in mers cand tragi frana de mana?
     
  18. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Am incercat o data sa vad ce se intampla la viteza de 50 /h, insa nu s a blocat instant , ceea ce eu zic ca e bine , altfel daca ai nenorocul sa fi pe gheata / pietris , te rasucesti imediat ..
     
  19. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Eu spre exemplu la B3 am tamburi pe spate ... Daca trag frana de mana tare , aproape de maxim in mers , mi se blocheaza rotile ... Si nu am schimbat nimic inca la frana de pe spate ... Am ferodouri si tamburi de schimb , dar inca cei originali nu se cer schimbati , ca inca-si fac treaba .
     
  20. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    La voi măcar se blochează, mai mult sau mai puțin.. Eu în mers pot să trag de frână cu nemiluita că nu se blochează, nici la viteză mică... (discuri pe spate). Bine, pe loc nu o mai miști de niciun fel dacă e trasă, doar pe zăpadă am reușit să blochez roțile să fac niște oarecum "drifturi" :laugh:
     

Distribuie pagina asta