1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la Q7 - Avertizare in bord BRAKE - discuri ovalizate - modificare sistem franare

Discuție în 'Audi Q7' creată de crighi, 13 Noi 2013.

  1. Ciprian Popescu

    Ciprian Popescu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q7 4.2TDI( BTR ) 2008, Audi A6 3.0TDI 2008
    A folosit cineva acele placute ? :)
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu si alte cunostinte am avut probleme cu Ferodo. Erau foarte tari, lăsau mult praf si nu frânau. Din când in când si scârtâiau, nu recomand acest brand.
    Inainte sa schimb aveam discuri ATE si plăcute Ferodo. Nu frânau aproape deloc, in final am ovalizat discurile. Am pus Zimmermann fată/spate, discuri + plăcute. După 30.000 km mă declar foarte multumit de alegerea facută.
    Asa arata placutele Ferodo dupa 20.000 km.

    20150619_063102.jpg
     
  3. Ciprian Popescu

    Ciprian Popescu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q7 4.2TDI( BTR ) 2008, Audi A6 3.0TDI 2008
    Ms de raspuns Marian. Tu ai pus Ferodo DS2500? sau normale? Multi prieteni care au a6 imi recomandau ds performance ca franeaza la fel de bine cand se incalzesc, ca rezistenta tot 20k ii tineau. Problema mea e ca pe Q7, ajung sa le incalzesc foarte rapid si efectiv raman fara frane si asta la un stil de condus nu prea agresiv. Am o luna sa mai analizez situatia :)
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca pe A6 tineau 20.000km, pe Q7 vor tine 5.000.
    Se stie destul de bine ca franele pe Q7 sunt sub-dimensionate si se duc repede placutele/discurile.
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu aveam normale si dacă fortam putin masina, se incalzeau discurile de ziceai ca isi fac regenerare. :) Un lucru am observat după schimbarea lichidului de frână, frânarea nu isi pierde eficienta nici când sunt fortate.
     
  6. Ciprian Popescu

    Ciprian Popescu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q7 4.2TDI( BTR ) 2008, Audi A6 3.0TDI 2008
    Lichidul e schimbat de 6luni in reprezentanta. M-am uitat mai bine pe facturi si observ ca "originalele" puse de reprezentanta sunt cele mai ieftine ATE.

    Spate: http://www.epiesa.ro/set-placute-fr...e-13-0460-4976-2/22558/10130/articol-1060065/
    Fata: http://www.epiesa.ro/set-placute-fr...e-13-0460-4993-2/22558/10130/articol-1060079/

    Pe aceleasi placute plateam in reprezentanta 1100ron pe spate si 1300ron pe fata. Mica diferenta intre ATE online si "originalele" puse

    Ma poate ajuta cineva cu toate codurile compatibile la placute pentru seria WAUZZZ4L68D004156 ca sa pot lua ceva mai rezistente la stres? Multumesc
     
  7. Dumitru robert 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7 3.0 tdi 171 kw 2007
    Salut baieti sunt nou pe grup trebuie sa schimb si eu discurile + placutele fata spate si i-am luat discuri zimmerman si placute textar ce ziceti e ok?
    Service-ul mia recomandat originale vw pe motiv ca nici un alt fel de discuri nu sunt bune si se ovalizeaza toate dar alea costa o caruta de bani.
    Ce ma sfatuiti sa i le pun le astea zimmerman+placute textar??
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Punele linistit. Eu am pus Zimmerman discuri+placute si nu am avut probleme. Placutele au facut 50.000 km si inca mai sunt bune, iar frana este buna in continuare.
     
  9. Dumitru robert 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7 3.0 tdi 171 kw 2007
    Si placutele le las pe cele textar?sau le schimb si iau tot zimmerman?
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Acum lasa-le pe cele de la Textar, dar daca le poti schimba este mai bine. Placutele Zimmerman sunt putin mai moi la inceput.
     
  11. Dumitru robert 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7 3.0 tdi 171 kw 2007
    Asa o sa fac ms de sfat
     
  12. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Salut băieți ... Ajutați-mă va rog frumos cu o problema trebuie sa fac testul la abs și esp având eroarea 01486-system function test activate și nu pot sa o dau de cap.. Am urmat pașii de pe ross și nu merge ... În momentul când apăs pedala de frana să-mi facă presiunea necesara nu clipesc becurile de esp sau abs ... Am încercat sa merg asa cu ea și tot nu vrea sa facă testul...
    Mașina în cauza audi q7 2007 3.0 tdi automata
    Mulțumesc anticipat.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De ce te-ai apucat sa deschizi sesiunea de testare ABS cu interfata daca nu te pricepi sa folosesti VCDS-ul ? Trebuie urmariti pasii de pe ross-tech. Cauta clipuri pe YouTube pentru documentare.
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Trebuie respectata procedura EXACT si o sa reusesti.
     
  15. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Alta e povestea Cristi ,oricum mulțumesc mult pentru ajutor... O sa încerc într-o parcare mai mare... Știu cum se face aceasta procedura doar ca am zis ca la apăsarea pedalei de frana la început nu-mi clipesc martorii... Și ma gândeam ca la q7 e alta procedura. Mulțumesc.
     
  16. Carturaru'

    Carturaru' 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0 V6 2008
    Voi experimentati acel scartait ingrozitor pe frane față, dupa un drum de peste 20km parcurs cu peste 100 kmh (cat sa se incinga bine)? Ma scoate din minti, dispare doar daca franez in blana. Din ce am citit e boala Q7-urilor si a existat chiar si un proces civil in sensul asta. Discurile nu au nici pe dracu, placutele erau duse jumatate, le-am schimbat si astea noi fac la fel (si au trecut de perioada de acomodare). (nu tremura volanul la franare, indiferent de viteza)
     
  17. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Craciun fericit.
    Poate cineva sa imi dea codurile pentru discuri si placute fata/spate pentru Q7 4M WAUZZZ4M0HD028607 ? Multumesc mult.
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poftim.
     
  19. drvetx 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Aug 2019
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    q7,3.0,2007
    Salutare. Am o vibratie in volan cam de ceva timp. Prin vara mi-au schimbat la un service placute si discuri fata, in 3000 km am ramas fara placute spate. Am schimbat doar placutele. Saptamana trecuta am schimbat discurile spate fara a schimba si placutele. Pe langa ca volanul vibreaza putin nu am pedala de frana decat de la jumatate. Dupa primele 4 zile am ramas fara frane (pedala blana - masina se deplasa) si mi-au facut altii la alt service aerisirea pentru ca service-ul initial la care am fost era inchis. La 4-5 zile iar nu am frane. Bine, n-a ajuns ca prima oara. Acum i-am facut eu aerisirea si momentan nu am probleme dar nici km aia nu i-am mai facut. Pareri ?
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Parere : lasa service-ul respectiv in urma si du-te la un alt service sa iti faca o constatare asupra lucrarilor efectuate anterior.

    De ce faci lucrurile asa haotic ?
    -inlocuit discuri si placute fata

    -inlocuit placute spate

    -inlocuit discuri spate, fara placute

    Pana la urma problema care este ? Nu ai frane sau vibratia in volan ?
     

Distribuie pagina asta