1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul multilink - tren de rulare (brate - capete de bara) la A4 B5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de sorin.crisan, 13 Noi 2008.

  1. danutz9100 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B5,1.9 TDI,2000
    De acest brat e vorba, respectiv surub. Idiotenie mai mare ca asta nu am vazut, sa desfaci jumate de masina sa schimbi un brat ce sta prins in 2 suruburi.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Ultima editare: 1 Iul 2015
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ti-am spus cum trebuie sa procedezi ca sa il scoti. Ai nevoie de rampa sau elevator sau asiguri bine masina (inclusiv blochezi rotile) cu niste capre metalice sau improvizezi niste capre sigure si te bagi pe sub masina ca sa desfaci suruburile de la cadrul motor / punte. Bafta.
     
    Ultima editare: 1 Iul 2015
  3. danutz9100 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B5,1.9 TDI,2000
    Multumesc, aveti vreun tutorial sau o poza cum sa desfac puntea (cadrul) motor?
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu trebuie tutorial. Slabesti cele trei surube (sau 2, ca nu mai tin minte exact) cu cheia de 13 (care la tine sunt slabite deja din ce se vede) si surubul mai mare care tine tamponul ala al cadrului/puntii, dupa care, usor, cu un levier faci parghie cu caroseria si il impingi putin in jos si scoti/bagi surubul bratului.
     
    Ultima editare: 1 Iul 2015
  5. danutz9100 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B5,1.9 TDI,2000
    Asa am facut, a functionat. Inca nu am achizitonat setul de brate, ce producatori imi recomandati dintre:
    - NGH AUTOTECHNIK
    - VAICO
    - MASTER SPORT
    - BIRTH (BRAUDI)
    - DELPHI
    - FLENNOR
    - FRAP
    - HQ
    - ATEC

    ....
    Unul mai bun dintre acestea tot trebuie sa fie. Din pacate nu am o suma mare de bani, cele de mai sus se incadreaza in maxim 1100 lei.
    Stiu ca Lemforder si TRW sunt nr.1, dar nu-mi permit.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nici unul din cele mentionate. Fa un efort si cumpara macar TRW. Bafta.
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca nu poti lua cele doua marci consacrate,(TRW sau LMO) atunci ia kitul cel pe care il gasesti mai ieftin dintre cele enumerate de tine. Nu are rost sa arunci bani aiurea, toate sunt la fel. Daca ai putin noroc si grija pe unde circuli cu masina, te duc undeva intre 8 si 15.000 km. Succes.
     
  8. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Dintre cele enumerate mai bine schimbi bratele cu joc cu ceva sh original din dezmembrari.
     
  9. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Mai ramane varianta schimbarii doar a bucselor daca pivotii sunt in stare buna..dar pivotii nu au posibilitate de repare,se aud vorbe despre reconditionare,de anumiti oameni,dar eu ma abtin de asa ceva,si de ce zic vorbe...pentru ca in primul rand ca nu stiu cata siguranta prezinta dupa o astfel de ''operare'' si in al doilea ca tin foarte putin,ma refer la cele facute la noi in oras,stiu oameni care dupa nici 5000km deja se plangeau
    Daca vrei sa nu le schimbi in 10.000km(aici depinde si de unde si cum umbli) pune ceva cat de cat calitativ,daca nu le desfaci in scurt timp si pierzi din nou bani si timp si pana la urma tot la brate calitative ajungi
     
    Ultima editare: 5 Iul 2015
  10. Cucu Andrei

    Cucu Andrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8T quattro
    Eu am avut trw si sincer ori au fost fakeuri ori am nimerit eu un lot prost, in 5 luni bucsa de la bratul de jos care are legătură cu amortizorul era praf, pivotul avea ceva joc si el... Am luat acel braț pe Delphi si are 1 an jumate decand e montat fara niciun fel de bătaie.
     
  11. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Cum au venit ambalate bratele TRW și cum arata finisajul lor? Am eu o curiozitate
     
  12. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Degeaba esti curios, nimic de la TRW nu mai e ce-a fost. Cel putin in Romania noastra.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am eu TRW din fabrica montate pe masina si tot TRW mi-am montat acum recent pe masina (brate superioare). Eu le-am cumparat ambalate in cutiile lor originale nu ambalate la punga de la una din firmele mari vanzatoare de piese din Romania (Augsburg - pentru ca am direct contract cu ei). Bafta.
     
    fainarualex2018 apreciază asta.
  14. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Mai sunt si la cutie? Nu am mai vazut de mult timp asa ceva. Credeam ca nu mai ambaleaza la cutie (la brate ma refer), alte produse mai vin si la cutie, dar calitatea e indoielnica.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai sunt. Depinde de unde cumperi si cat vrei sa cheltuiesti. Exista TRW care costa 100 lei bratul si exista TRW care costa 250 lei bratul. :)
    Oricum piesele la vanzare sunt loterie la ora actuala daca nu te pricepi ce trebuie sa cumperi si de unde sa cumperi. Bafta.
     
  16. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Am luat brate TRW și cele de sus și unul curbat de jos au fost la cutie, scria TRW doar pe capacele piloților și materialul arata ca și cum era galvanizat nu de aluminiu din ala lucios. Un brat curbat a fost în punga și arata exact ca alea originale ca finisaj, TRW scris din turnare pe brat.
     
  17. AndreiIonita 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 1.8t Quattro, 110kw, 1997
    Articulatie

    Salut,
    Am un audi A4B5 1.8t quattro din 1997, cod motor AEB, recent achizitionat, primul meu audi.
    Problema e ca trebuie sa schimb setul de brate fata+spate, si peste tot gasesc numai set de 12 piese pentru articulatia fata. Am cerut la autokarma o oferta si mi-au trimis asta:http://www.autokarma.ro/set+reparatie+suspensie+roata/vaico/audi/a4-i/1-8-t-quattro/4620/10113/10308/199
    Probema e ca din ce vad eu asta e set pentru fata. Spuneti-mi si mie va rog unde pot gasi setul pentru spate si ce piese trebuie sa contina.
    Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Aug 2015
  18. smeagle 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2010
    Locație:
    Ciorogarla
    Masina:
    A4 ,B5 1,8i , 1999
    firma piese auto

    Salut,
    Am achizitionat de curand un A4 B5 facelift si trebuie sa schimb articulatiile fata. Am vazut ca sunt destule si nu sunt ieftine, dar am gasit pe cineva (nu vreau sa fac reclama ci doar info personal sau si pentru alti colegi) care comercializeza 2 kit-uri unul nemtesc si altul polonez la 6 si respectiv 700 ron. O sa atasez un link, voi ce parere aveti, sunt seriosi, sunt ok produsele ? ca mie imi vor fi livrate prin curier.

    http://anunturi-auto.4tuning.ro/kit-brate/suceava/articulatii-brate-audi-a4-b5-249057.html
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Sep 2015
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    smeagle ce ai cumparat tu sau mai bine zis ce vrei sa comanzi sunt o mizerie ieftina. Citeste acest topic ca sa stii ce trebuie sa cumperi. Eu iti recomand TRW sau Lemforder. Daca nu ai bani pentru astea cauta de la alte firme consacrate ca Meyle, Swag, Ruvile etc. Ultimele 2 firme sunt ambalatori si in cutie vin de obicei produse originale adica Lemforder sau TRW chiar daca nu sunt inscriptionate cu cele 2 marci. Bafta.

    Inca ceva: data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite si deja existente, fara sa mai deschizi topicuri noi pentru ca mesajele scrise aiurea si neregulamentar sunt sterse. Mesajul a fost mutat in topicul potrivit.
     
  20. smeagle 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2010
    Locație:
    Ciorogarla
    Masina:
    A4 ,B5 1,8i , 1999
    Merci pentru instiintare. Ideea este ca nu am acum atatia bani sa bag in ea ca mai am si altele. Acum doar sa o pun la punct pentru la iarna si daca m-ar tine un an nu e rau. Mai nou am gasit marca ITN, poate ar fi mai ok ca firma.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Sep 2015

Distribuie pagina asta