Sistemul Quattro si sistemul de transfer (Diferential) la A5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A5' creată de bogdan1492, 30 Dec 2015.

1. bogdan1492

bogdan1492 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 sportback, 2.0TDI quattro, 2012
    Salutare,

Detin un Audi A5 Sportback din 2012, beneficiez de tractiune integrala si am auzit de la un prieten ca odata la 60000km trebuie schimbat uleiul din diferentialul de pe spate. Am dubii cu privire la acest lucru pentru ca un mecanic mi-a spus ca acel ulei nu trebuie schimbat niciodata.

Aveti cunostinte despre acest lucru?

Va multumesc!

2. Dobritan sorin

Dobritan sorin Bronze Member

Locație:
    Belgia
    Masina:
    A 5, 3.0 quatro, 2011
    Bună seara.
    Ieri am luat un A5. De la 30 km/ ora începe un zuruit de înnebunesc. Cu cat merg mai tare, suna mai tare. În mașină ai impresia ca e sunetul la roata stânga fata. De afara se aude de undeva din mijlocul mașini, pentru ca mi-a ridicat masina un mecanic pe elevator, i-am dat drumul și am accelerat.
    Mecanicul a zis ca e cutia de transfer. Habar nu am care și ce este. Mi-a explicat mecanicul dar na, nu e domeniul meu. Cunoaște cineva alte cazuri asemanatoare ? Ați avut alte probleme cu acea cutie? A făcut cineva ceva reparații și aveți idee de ceva preturi pentru reparații? Va rog aștept niște păreri. În rest mașină e superba. Sunt înnebunit de ea dar și foarte dezamăgit de acest zgomot.
    Țin sa precizez, ca am garanție de la cine am cumpărat-o un an de zile, deși nu prea știu ce include acea garanție. Miercuri am cerut un diagnostic la reprezentanta audi și după care vreau sa ma duc cu el la garajul respectiv sa rezolv cumva. Dar va rog, încă o data, dacă aveți ceva idei de probleme asemanatoare dați-mi niște sfaturi.

3. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Pistoia-IT/Făgăraş-RO
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TDI 2006 S-Line 232CP(BUG)
    Majoritatea garantiilor cuprind motorul si cutia. Nu ai de ce sa iti faci griji. Cand ai fost sa vezi masina, nu ai probat-o?
    Sfatul meu este sa mergi direct unde ai cumparat masina, nu are rost sa cheltui bani la altii. Daca sunt probleme, le rezolva pe garantie.

4. Megatron Gold Member

Locație:
    Zalau
    Masina:
    Audi
    Pneurile sunt toate la fel? Verifica bine bine dimensiunile lor sa vezi daca sunt aceleasi.

5. Dobritan sorin

Locație:
    Belgia
    Masina:
    A 5, 3.0 quatro, 2011
    Ca dimensiuni sunt la fel, m-am uitat dimineața, difera firma intre ele, pe spate 2 Dunlop și pe fata 2 made în Olanda. O sa văd miercuri ce diagnostic primesc de la reprezentanta Audi. Oricum după rezolvare am sa postez aici sau poate pe alt topic ce problema a fost, poate o sa prindă bine și altora informațiile despre acel uruit

6. lowlife

lowlife Gold Member

Locație:
    -
    Masina:
    A4, 1.8T 150/210 @ 200/330, 2002
    Diagnosticheaza-o cat mai repede si, in caz ca "garantia" nu acopera acel zgomot, incearca s-o dai inapoi.. majoritatea accepta.

7. Dobritan sorin

Locație:
    Belgia
    Masina:
    A 5, 3.0 quatro, 2011
    Salutare. Am fost miercuri la diagnostic și sa dovedit a fi altceva - rulmentul stanga fata si mai are inca o problema. Oricum eu scap ieftin, intra pe garantia garajului de unde am cumparato.Diferențialul sau sistemul quatro nu are absolut nimic :) urmează pozele și prezentarea :) (ma scuzați ca am fost inafara subiectului acestui topic, problema mea dovedindu-se a fi alta)

8. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    Audi A6 C6 2.7 TDI 180 hp BPP 2005
    Ai un mecanic foarte ok daca nu si-a dat seama ca e rulmentul. :) Taie-l de pe lista.
    Asta trebuia sa banuiasca din start in momentul in care i-ai zis ca sunetul creste odata cu viteza.

maste15 apreciază asta.
  9. quattro2001

quattro2001 5th Gear Member

Locație:
    rosiori de vede
    Masina:
    A6 C7 4G 2.0TDI CGLC 2013
    Sistemul quattro la a5 este haldex sau torsen ?

10. snipe 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Sportback 3.0 TDI CDUC 2012
    A5/A4 B8 au torsen, cu o distributie in conditii normale de 40:60 (fata:spate).

Distribuie pagina asta