1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Soft -Top / Hard Top - sistemul pentru decapotare la Audi TT Mk1 8N - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de Alin_B, 7 Iun 2009.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Aici nu este topic de publicitate si mesajele care contin cereri de piese sunt sterse / editate. Cauti la magazinele de piese auto dupa cod sau la noi pe forum in topicurile celor care vand piese auto noi pentru Audi. Daca cei de la magazin nu te pot ajuta mergi la reprezentanta.
     
  2. cristysir

    cristysir 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A5 Coupe, 1.8 TFSI 170 CP, 2009; Audi TT Roadster, 1.8T 225 CP APX, 2000
    Ti-am zis mai sus ca este foarte probabil sa fie cureaua! :) Cel mai sigur o cumperi de la reprezentanta. Dar daca reusesti din alta parte la un pret mai rezonabil e si mai bine! Dupa o cautare dupa cod oem pe un site de unde imi comand eu piese si consumabile reiese ce se vede in poza de mai jos:
     
    Ravnic Ciprian apreciază asta.
  3. Ravnic Ciprian

    Ravnic Ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi tt, 1.8 ajq, 2000
  4. RazvanMrg 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 8N Cabrio Quattro
  5. neurok

    neurok 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    TT 8N, 1.8T 132 KW, 2001; A4 B7, 1.8T 120KW, 2005
    Salutare tuturor,
    Probabil putini dintre voi au sau si-au pus problema sa echipeze un Roadster cu Hardtop.
    Urmand un impuls de moment, am achizitionat cu mare dificultate un Hardtop din Germania, care a fost de altfel si destul de scump.
    Cautand codul PR 5F1 al masinii, am aflat ca este Hardtop prepared, am crezut ca este suficient sa cumpar hardtopul si sa-l montez, dar surpriza: este nevoie sa achizitionez un kit de fixare, care din pacate nu se mai produce si nici nu se mai comercializeaza.
    Singurul loc unde se mai pot gasi kiturile este USA, dar cumpararea din state impune taxe mari de transport, vama si TVA care se adauga la pretul de vanzare de peste 700 USD
    Am gasit informatii pe forumuri si la entuziasti.
    Se pot cumpara separat piesele care compun kitul, sau macar cele mai importante de pe site-ul shops.audi.com la preturi de-a dreptul indecente.
    Mai jos impartasesc cu voi informatiile cele mai importante, poate este cineva interesat de acest topic:

    Exista 4 kituri diferite daca softtopul este mecanic, electric sau hidraulic si functie de seria de fabricatie.
    To chassis number 8N-1-025600 with Hydraulic - 8N7 898 107
    To chassis number 8N-1-025600 with Manual - 8N7 898 107 A
    From chassis number 8N-1-025600 with Hydraulic - 8N7 898 107 B
    From chassis number 8N-1-025600 with Manual - 8N7 898 107 C

    Trebuie adaugat trimul din spate care protejeaza vopseaua, care nu este in kit
    Unii il inlocuiesc cu o banda de poliuretan autoadeziva

    Elementele de fixare din fata
    Cele din Kit sunt din otel, cele de pe masina din aluminiu
    Modelele cu decapotare electrica au contact si in partea dr., nu numai in stanga
    Pinii de ghidare din hardtop sunt mai grosi, de aceea daca se pun incuietorile din fata de hardtop trebuie schimbatie pinii de fixare din softtop
    Daca nu se schimba elementele de fixare de softtop, se pot pune la hardtop pinii de softop, sau unii inlatura invelisul de plastic de pe pinii de hardtop

    Suportii de montaj din mijloc - cea mai importanta piesa
    Au contacte de recunoastere hardtop si dezaburire geam
    Pentru modelul fara alarma mai trebuie tras un fir
    Exista kituri manufacturate de unii cu sau fara contacte -

    Trimurile de caroserie care acopera suportii de montaj din mijloc
    Nu sunt esentiali

    Cheia de inchidere a hardtopului in fata
    Poate fi manufacturata sau comandata

    Daca este cineva interesat pot posta codurile pieselor si poze cu acestea
     

Distribuie pagina asta