1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Soft Top la Cabrio A4 B6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de gabarea, 3 Apr 2011.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Probabil ii apare "Soft top not secure".

    charger Urmeaza sfatul colegului gabarea, decapoteaza manual, e posibil sa iti dispara avertismentul.
     
  2. charger 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 cabrio-B6,1.8 Turbo, 2003,
    Merci dar am vorbit cu cei de la parbrize si degeaba. Nu stiu / nu se baga. Am tot intrebat dar fara succes. Am inteles ca "Teroson" este bun iar de Sika este prima data cand aud. Merci, o sa-l incerc.

    Gata baieti, dupa multa truda si sudoare si dupa ce am desfacut impreuna cu 2 prieteni unul mecanic si unul electrician tot portbagajul. Am avut imensul noroc sa descopar ca toate mufele erau deconectate si ceva contacte imperfecte. Capota care vine peste softtop trebuia reglata putin din suruburi. Chiar mare noroc am avut.

    Am reparaft si "raftul" care separa capota de portbagaj. Erau cateva plastice rupte si nu se mai ridica din maneta. Sper sa reziste pentru ca sincer nu stiu de unde sa cumpar piese pentru el. Poate ma sfatuieste cineva. Acum am alta intrebare: este normal sa decapoteze in 2 etape, adica apas butonul si se decapoteaza jumatate, dupa, trebuie sa-i dau drumul si iar sa-l apas. Merci. :uhm:
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Sep 2015
  3. gabarea 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 B6, 1.8T, 2004, benzina, cabrio, 193CP, BFB
    nu e normal
     
  4. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Pentru piese numai pe original la reprezentanta .
     
  5. charger 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 cabrio-B6,1.8 Turbo, 2003,
    gabarea Asta zic si eu ca nu e normal dar, functioneaza...


    by694bhMerci ce-i drept pana acum nu am ajuns la reprezentanta. Nu au un feedback favorabil, dar este ultima solutie.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Sep 2015
  6. ionut1985 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2016
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a4 1.8 2005
    Dupa spalare trebuie uscata bine, sa nu inghete prea tare materialul texitil, apoi sunt niste prelate care acopera doar partea textila, nu toata masina.Atata timp cat nu este prea multa zapada pe masina si nu apasa pe soft top, o sa stea foarte bine afara iarna
     
  7. ionut_ilie21 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a4 2004 2,4l
    Salut,
    Am si eu o problema cu un A4 B6 din 2004: nu se mai deschide porbagajul ca sa se decapoteze. Masina este cabrio. Am curatat motorasul din porbagaj pentru decapotabila si tot nu functioneaza. Nu stiu ce sa-i mai fa. Stie cineva ce ar putea avea ?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, ii faci o scanare si vezi ce erori ai stocate.
     
  9. soryns 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2016
    Locație:
    Segarcea
    Masina:
    Audi a4 cabrio, 1.8t, 2004
    Salut baieti, am si eu o mica problema.Acum cateva zile am observat ca incepe sa dezlipeasca prelata de luneta pe o suprefata de vreo 5 cm.Stie cineva cu ce solutie se poate lipi?(in trecut fostul propietar a pus ceva silicon dar in timp s-a dovedit a fi ineficient.)
     
  10. silviu10art

    silviu10art 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 1.9 116 CP, Audi A4 2.0 Cabriolet Sline 170 CP
    soryns Salut,
    Chiar acum cateva zile am vazut un clip pe youtube cu o reparatie de genul asta. Tipul cumparase un "lipici" folosit pentru reparatii barci. Nu am dat de clip acum. Daca il gasesc revin cu link-ul.
     
    radu20 apreciază asta.
  11. donutt 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Cabrio, 2.5 TDI V6, 2004, Cod motor BDG
    salut,
    dupa multe tipuri de adezivi folosite am ajuns la asta: http://www.aspad-shop.ro/set-adeziv-rapid-montare-parbriz-teroson-pu-8597-hmlc-16880y.html

    se gaseste si pe net si pe la magaine de piese auto. l-am folosit acum 2 ani si tine si acum dupa multe decapotari.
     
  12. Mihai Gabriel Dulca 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Londra
    Masina:
    A4 Convertible 1.8 t 2003
    Buna ziua,
    Masina mea nu se mai decapoteaza. Am verificat toate siguranțele. Oare de la ce sa fie ? Mulțumesc .
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Salut Mihai,
    Si la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.

    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers. Bafta.
     
  14. Straton Ilie-Cristian

    Straton Ilie-Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2018
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 2.5tdi 2002
    Buna ziua,
    De curand mi-am achizitionat masina din profil si am constat ca nu functioneaza decapotarea decat manual, iar pe tester imi da lipsa de comunicare intre modulul de comanda al decapotarii si calculatorul masinii. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, unde e pozitionat sau daca a mai avut cineva probleme cu asa ceva si care a fost rezolvarea ? Multumesc. Drumuri intinse.
     
  15. Mihai Gabriel Dulca 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Londra
    Masina:
    A4 Convertible 1.8 t 2003
    Salut,
    Verifica siguranțele din panou și firele dintre usa și caroserie, dacă nu e de acolo problema verifica calculatorul de confort.
     
  16. Straton Ilie-Cristian

    Straton Ilie-Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2018
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 2.5tdi 2002
    Multumesc de sfat, dar problema tot nu s-a rezolvat. Nu stiu unde e pozitionat acel modul de control ca sa il verific si pe acela.
     
  17. Mihai Gabriel Dulca 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Londra
    Masina:
    A4 Convertible 1.8 t 2003
    Cel de confort este undeva sub volan iar cel de la decapotare in dreapta spate (dai fata de “USA” jos)
     
  18. donutt 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Cabrio, 2.5 TDI V6, 2004, Cod motor BDG
    Salut,
    ma poate ajuta cineva cu o diagrama sau niste poze cu elasticele cu care este fixat soft topul? am inlocuit soft topul si avea niste elastice rupte pe acolo si mi-au ramas cateva neprinse. ma intereseaza cateva poze din spate si din fata la zona incercuita cu rosu de mine.
    multumesc
     
  19. Sylel 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a4
    Salut,
    Dacă ploua in mașina prin prelata ce rezolvări exista ? Trebuie schimbată prelata sau exista și alte posibilități ?
     

Distribuie pagina asta