1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Solutii / Reparatii si Curatare tapiteria textila / piele - deteriorata - procedee si ce folosim

Discuție în 'Detailing' creată de jony, 6 Apr 2008.

  1. SCRIBU

    SCRIBU 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a4. 1.9 tdi. 2004
    Asta cautam acum... explicami si mie te rog exact cum ai facut ca eu am gasit o solutie speciala pt tapiteria masinii si acum vroiam sa o comand numai ca ma uitam dupa un asiprator din acela cu apa ...ai idee unde gasesc?
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  2. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    salut...eu am imprumutat aspiratorul de la un prieten....el a dat pe aspirator cam 10 mil de la altex parca si este phlips...este foarte bun...am pus bocarpet in vasul de unde ia el apa ca sa stropeasca si in cateva ore am spalat toata masina
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  3. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Foarte bune rezultate (chiar si la pete care nu au iesit cu BioCarpet) a solutia pentru covoare de la AMWAY - este mai scumpa, dar sincer merita!!!
     
  4. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    pentru cei care au ALCANTRA si a inceput sa se scamoseze am gasit ceva foarte interesant
    se foloseste un aparat de curatat scamele de pe haine:)
    pentru scos petele se mai foloseste cu rezultate foarte bune....apa calda si sapun(ph-neutru):)
     
    Ultima editare: 19 Noi 2008
  5. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Si ceva ca sa previna sa ajunga in halul ala? La mine arata inca normal.. dar nu vreau sa ajunga sa se scamoseasca!
     
  6. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Cred ca stiu sa nu mai folosesti masina:)
    ori ce ai face si cu ori ce ai da tot nu ai cum sa revolvi problema
    sau daca stie cineva sa ne lumineze
    indiferent de piele si ori cit ai avea grija de ele dupa citi va ani tot o sa apara o minima uzura(special cel al soferului)
    Ce zici de asta.......
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  7. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    am vazut si eu aparatul asta de curatat scame la cineva,e super dar din pacate nu se gaseste in romanica...
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  8. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Ba se gaseste ...
    Daca nu ma insel erau si prin BamBoo (asa cred ca se scrie) ... :)
    Daca chiar vrei cred ca se poate rezolva ...
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  9. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    O sa caut in weekend la Bamboo(in magazin) :) se gasesc si la club dar sunt cam costisitoare(au consum mare)... :)
    Multumesc baieti!
     
  10. bulldog_cox

    bulldog_cox 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    S6 C4 2.2T 169kw
    cum gasesc ce piele are masina?
    am un s6 c4 din 1996.
     
  11. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    ca sa numai deschid alt topic....scriu aici...cum pot sa scot o guma de pe scaun?
     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Guma in general o poti indeparta prin incalzirea suprafetei(pe haine foloseam fierul de calcat),dar aici cred ca poti folosi un uscator de par.Si dupa o iei cu unghia,dar nu garantez ca o iei toata.Acum despre curatat tapiseria,eu am folosit mai multe solutii acasa,de genul biocarpet si altele si rezultatul a fost multumitor pentru o luna 2.Apoi petele iar apareau(nu in acelasi loc,dar se vedeau umbre pe tapiserie),deci trebuie indepartata murdaria in profunzime.La spalatorie se foloseste acel aspirator,dar stofa trebuie limpezita bine sa nu mai ramana nici urma de sampon in ea(la mine si acum daca dau cu apa face spuma la greu),pentru ca samponul acela pe langa ca iti afecteaza rezispenta materialului imbiba suprafata cu praf.Acum iar este curata tapiseria si in ianuarie imi vin husele,deci sper sa termin odata cu frecatul tapiseriei.Voi mai curata doar plafonul si stalpii,deci daca a facut cineva operatiunea asta la spalatorie sa precizeze cum se face(tot cu aspiratorul,cu carpa,cu ce?).Multumesc anticipat.Alta chestie,magarii de la spalatorii pun pretul dupa marca masinii in general(la 3 spalatorii m-au intrebat ce masina am si le-am raspuns berlina in 5 locuri,dar cand au auzit de marca,pretul a fost mult mai mare decat cel afisat).Bafta
     
  13. ciprianrpp 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 - B6
    http://www.carclean.ro/ recomand.
    profesionisti.

    am facut interior(a iesit ca'n fabrica). super multumit. face toti banii.

    auzisem ca mai exista o spalatorie pe undeva prin baneasa(mai ieftina ca astia).daca stie cineva sa lase ceva de contact.
     
  14. pcmarius

    pcmarius 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2008
    Locație:
    Canada
    Masina:
    Audi, Allroad, 2.7 BiTurbo, 250cp
    1. VANISH carpet spuma cu pulverizator neaparat sa fie..... se gaseste in Sell.......e foarte bun e 20lei .... se pulverizeaza lasi 5-10 min sa actioneza si stergi apoi suprafata cu un prosop/carpa dun bumbac.......si iese bec...........dar dureaza

    2. Alta varianta care am sa o incerc eu si sper sa dea rezultate, cel putin pe you tube arata bine, :) mi-am luat un Steam cleaner cu 1,2 mil....cautati pe google.....sau youtube steam cleaner interior sau auto........
     
    dogsbody apreciază asta.
  15. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Poti sa incerci sa pui peste un ziar dupa care sa incalzesti suprafata cu un feon.
    In mod normal guma se va prinde de ziar dar nu garantez ca o sa dispara 100%.
    Eventual incerci de cateva ori ...
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  16. TTR 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0TFSI quattro
    Bine prodetailing ;) Solutiile sunt foarte bune. Baieti puteti avea incredere. Prima scoate toata murdaria din porii de piele, a doua este balsamul care face pielea moale si ii ofera o elasticitate foarte buna. Enjoy
     
  17. bobe_cb 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Medgidia
    Masina:
    Audi a4 2.0 tdi 2008
    salut am si eu o problema, am schimbat rotile acum cateva saptamani si ciolofanul in care erau avea vaselina pe el... si acum am vaselina pe bancheta din spate..stiti cumva cu se poate lua?
    Stiti vreo spalatorie profesionista sa imi curete si mie interiorul (e gri deschis) din Constanta sau din apropiere..
     
  18. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    La Ambient.. la Gara langa GPL pe malul portului.. da vezi ca e cam scump :huh:
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  19. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    dar pentru piele ce solutii aveti ? ce solutii folositi? ca eu am tot incercat cu unele produse de prin benzinarii si nu prea sunt asa de multumit + ca am pielea bej si orice se vede pe ea... daca aveti vreo idee as fii incantat sa incerc :superman:

    iar legat de o spalare calumea in Constanta va recomand un domn care are spalatorie la el acasa undeva pe varianta pe langa fabrica de paine Dobrogea exact inainte de a urca pe pod pe partea dreapta nu stiu numele strazii exact ... dar pot sa va spun ca spala super ok si gaseste solutii pentru mai toate petele
     
    Ultima editare: 27 Mar 2009
  20. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    A mai incercat cineva produsele Mafra pentru piele? Sunt bune?
     

Distribuie pagina asta