1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stergatoare si brate - stropitori parbriz si faruri - montare duze cu Incalzire la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audi A4, 6 Ian 2008.

  1. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Ai vazut schema electrica din pagina precedenta ? Ai vazut\incercat solutiile care ti le-am dat ? Tu te pui si scoti releul 370 ...... nu stiu ce sa mai zic . Ultima solutie du-te la cine se pricepe la asa ceva .
     
  2. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Salut,

    As vrea sa stiu daca exista ceva adaptoare pentru bratele de stergatoare pt A4 2003 astfel incat sa pot pune lame din cele tip aero sau daca este cazul sa inlocuiesc cu totul bratele. De asemenea, se potrivesc bratele daca le iau de la o masina de Anglia? As vrea sa trec la acest tip de lame intrucat am inteles ca iarna nu mai ingheata precum celelalte care, atunci cand prind gheata pe ele .. e vai si-amar pana se incalzesc suficient de la parbriz ca sa stearga bine. Se merita facuta aceasta modificare, ce parere aveti?
    Multumesc.
     
  3. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    1. de pe anglia nu merg sub nicio forma.
    2. trebuie schimbate si bratele, daca vrei sa fie ca de fabrica..daca nu, am vazut niste adaptoare (erau cam maricele -deci dadeau cam urat) care te vor ajuta sa faci trecerea.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    tdy ai citit acest topic integral ? Se pare ca nu. Ai toate informatiile pe care doresti sa le afli in acest topic. Coduri (brate, stergatoare, piulite prindere, etc) pentru trecerea la sistemul Aero si asa mai departe. Poti pune doar stergatoare (cu adaptoare) pentru sistem Aero la tipul tau de brate.
     
  5. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Foarte multumesc pentru pozele puse de tine aici cu sistemul de prindere al lamelor de stergatoare pe brate.
    In poza nr.6 se poate observa acea piesa din plastic cu doua urechi care se prinde pe brat. Aceea este, se pare, defecta la mine intrucat are mare jos lama in stergator.
    As vrea sa stiu daca se poate comanda separat si ce cod de pieasa are ea. In poza nr. 7 ea este a II-ua de sus in jos.
    Pozele sunt postate aici de st3ditzu la post #257 https://www.clubaudi.ro/threads/ste...alzire-la-audi-a4-b6.1147/page-13#post-278794
    Va multumesc.

     
  6. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Am si eu o problema cu stergatoarele mai exact cu cel de pe dreapta, le-am dat jos ca a trebuit sa umblu la ECU masinii si acum cel din dreapta cand strang piulita lamela se indeparteaza de parbriz si nu mai atinge parbrizul, ce pot face?

    Multumesc.
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Trebuie sa verifici daca bratul intra corect pe ax si daca axul nu s-a rupt la demontarea bratului.
     
  8. cristian67 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8 T quattro 2015
    Montare spalatori faruri

    Buna ziua tuturor.Sper ca am scris unde trebuie.Am cautat,dar poate nu unde trebuie.Ma poate ajuta cineva cu schema electrica cum,unde trebuie legata pompa din vas pentru a spala farurile numai atunci cand sunt aprinse doar faza de scurta?Multumesc anticipat pentru ajutor.
     
  9. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Salut, am citit tot topicul si nu am gasit problema mea, si anume imi poate spune cineva traseul furtunasului de la haion la masina din semnatura. Dupa un drum de bucuresti pe vreme urata am constatat ca nu ajunge lichidul pe haion la actionarea manetei, in prima benzinarie am oprit si a vazut ca imi curge lichidul pe sub aripa stanga fata, ieri m-am apucat de treaba am dat jos contraaripa sau carenajul si am observat ca ii dezracordat furtunasul.L-am racordat si lichidul tot nu ajungea pe luneta. Bineinteles ca am m-ai completat inca cu 3 litri ca se terminase,si la un momendat am observat pana sa incerc sa desfund gaurelele de la diuze ca lichidul meu ii in portbagaj si anume sub subwoofer .era plin de lichid cam vreo 3 litri. Asa ca pe la 6 aseara pe intuneric cu o lanterna m-am apuat sa desfac capitonajul si tot ce tine de haion ca sa ajung la furtuna si am descoperit ca era spart in masonul de cauciuc de la balamaua dreapta. Am inlocuit cu alt furtun de acolo pana la motoras dar parca tot mai curge pe undeva.
    Si rugamintea mea este sa imi spuneti daca stiti traseul furtunasului de la bidon pana la balama.
    Va multumesc si scuzati deranjul
     
  10. mihail_ionescul 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2014
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a 4 ,19 TDI, An 2002
    Salut,

    Nu pot demonta plasticul de la haion la Audi A4 B6, cel care ascunde furtunasul de la stropitor (probabil e spart ca imi picura in portbagaj cand actionez maneta). Gasesc pe undeva o schema ?
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vezi daca regasesti in pdf-uri ce ai nevoie .
     
  12. fulgerica71

    fulgerica71 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant - 2002
    Va salut,
    As avea si eu nevoie de niste sfaturi de la voi (sau un tutorial) in legatura cu demontarea bratului stergator de pe haion la un Audi A4 B6 Avant, pentru ca as vrea sa schimb motorasul, care "da semne de oboseala" :)
    Am desfacut stropitoarea, am desfacut piulita de 13 mm (cu greu), dar ... acolo am ramas, pentru ca bratul e blocat acolo si se incapataneaza sa nu iasa. Ce e de facut ? Cum pot sa-l scot de acolo fara a cauza pagube mai mari ?
    Va multumesc anticipat!
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  14. fulgerica71

    fulgerica71 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant - 2002
    Va multumesc mult!
    As mai avea o intrebare! :) Dupa ce dau jos bratul si scot motorasul pot sa desfac motorasul ca sa pot vedea daca se poate repara? Intreb pentru ca nu as vrea sa-l desfac si apoi sa nu se mai poata monta inapoi!
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din experienta mea motorasul ala trebuia inlocuit cu altul nou. Sfatul meu este sa cumperi altul. Acum depinde si ce s-a stricat pe la el adica partea mecanica care se repara sau partea electrica care nu se mai poate repara. Pana nu desfaci ca sa vezi ce s-a intamplat degeaba intrebi. Bafta.
     
  16. Adrian Mazare 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2016
    Locație:
    Campulung Muscel
    Masina:
    AVANT,1,9 TDI,2002
    Buna ziua ! Am si eu o problema cu stergatorul din spate de pe luneta si as dori sa imi dati ceva raspunsuri daca puteti . Despre ce e vorba mai exact? NU imi ajunge stropgelul pe
    luneta! Unde sa verific si ce?
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Verifica daca nu ai apa in portbagaj, din cauza sa nu se fi desfacut sau crepat. Daca nu ai, atunci din fata de la vas, pe furtunul care merge in spate, sufla usor cu aer. Daca simti ca este infundat, trebuie desfacut stopitorul si desfundat. Daca in schimb iese foarte usor, atunci este crepat sau iesit de undeva.
     
    Adrian Mazare apreciază asta.
  18. claudyu80

    claudyu80 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2011
    Locație:
    Petroșani
    Masina:
    AUDI A4 B9 3.0 quattro
    Buna,
    Detin A4 B6 an 2002 T si vreau sa-mi montez bara fara cu spalator far. Nu stiu de ce vas lichid am nevoie. Am inteles ca sunt mai multe modele. Poate ma puteti ajuta. Va multumesc anticipat.
     
  19. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Bună băieți,
    Am observat sub masina ca ramine o pata umeda, mam uitat atent și pierd lichid de parbriz. După o constatare mai amănunțită am găsit ca un stropitor de far îmi picura, precizez ca nu picura pe la garnitura de la stutul care intra furtunul ci chiar el picura undeva pe la mijlocului lui sau mai jos unde se învârte capacul cela.
    Întrebarea mea e dacă a desfăcut cineva stropitorul și la reparat sau dacă se repara în general, ca mam apucat sa vad dacă pot sa îl desfac și nu am reușit.
    Ma gindesc ca are ceva garnituri în el și sau uzat.
    Mulțumesc anticipat.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Stropitorul nu se poate repara. Cumperi altul. Bafta
     

Distribuie pagina asta