1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stergatoare si brate - stropitori parbriz si faruri - montare duze cu Incalzire la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audi A4, 6 Ian 2008.

  1. alanb1

    alanb1 Bronze Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Petroșani - Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI AWX, 2001
    Multumesc audi66
     
  2. alanb1

    alanb1 Bronze Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Petroșani - Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI AWX, 2001
    @audi66 poti sa ma luminezi si sa imi spui tu unde e furtunul pe care-l caut eu ( cel ce duce la spalatoarele de faruri lichid ), in schema? Pentru ca eu nu il observ...

    Stie cineva daca furtunul ce duce apa la ambele stropitoare de far se poate confectiona si din alt tip de furtun?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, poti cumpara din magazin de specialitate furtun la diametru si il confectionezi tu.
     
    alanb1 apreciază asta.
  4. cobra21csb 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Caransebeș
    Masina:
    A4, 1.9 tdi, 2003
    Buna ziua
    Am schimbat motorasul si ansamblul de la stergatoare, nu mai mergeau in ultima treapta. Acuma functioneaza si ultima treapta doar ca acuma stergatoarele se opresc pe mijlocul parbrizului, inainte se opreau cum trebuie. Mecanicul care le-a schimbat insista ca problema e din calculator, ca trebuie schimbat.
    E posibil sa nu fi montat ceva cum trebuie de acuma se opresc pe mijloc avand in vedere ca inainte de interventie se opreau cum trebuie?
    Multumesc

    A4 B6 1.9
     
  5. KidBlondu

    KidBlondu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 b6 2.0i 2001
    Am gasit cleme stergatoare si clipsuri separat .
    Cleme stergator :21 lei/buc cod: 8e0998430
    Clips: 2 lei/buc cod: 8e0955247
     
    balahura florin, Adri și audi4cata apreciază asta.
  6. alanb1

    alanb1 Bronze Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Petroșani - Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI AWX, 2001
    Stie cineva cum pot scoate capacelul de la spalatoarele de far? Prin tragere sau e alta metoda?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se trage de capacul spalatoarelor care iese cu tot cu duzele de spalare si se scoate de pe urechile de fixare. Totul se face cu mare atentie. Bafta
     
    alanb1 apreciază asta.
  8. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Revin cu rezolvare la problema mea. Gripare accentuata, se miscau foarte greu. Singurul lucru ce am facut, am cumparat un tub mare de WD40, am scos capacele de protectie de la piulitele de la baza bratelor, capacul de pe compartimentul unde e bateria si am dat peste tot cu spray, angrenaje, imbinari. Am repetat de 3 ori procesul si acum merg perfect. Bafta.
     
  9. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ceea ce ai facut tu, am facut si eu zilele trecute. Pentru moment este ok, asa cum ai mentionat si tu. Dar aceasta este doar o solutie temporara. Va trebui dat jos tot angrenajul, curatat temeinic si apoi gresat. Doar asa o sa poti sta linistit. WD40 in cateva saptamani se va usca iar problema o sa revina :(
     
  10. nkady

    nkady 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 avant 1.8Tq BFB 163HP 2003
    Salut, de ce nu postezi aici cum ai reparat stropitorul de far?
    Am si eu aceeasi problema, pierd lichid pe la ele.
    Si cred ca mai sunt si altii.
     
    F33lings apreciază asta.
  11. audi4cata

    audi4cata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi A4 AVANT
    Foarte util postul,le-am achiziționat și sunt mulțumit, cele vechi le-am găsit sparte,ca urmare a unui furt de ștergătoare!
     
    KidBlondu apreciază asta.
  12. constantinbv 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2015
    Locație:
    BRASOV
    Masina:
    AUDI A4 1.9 2001 131HP
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce sa te complici cu diverse branduri cand un set de Bosch sau SWF costa in jur de 100 ron ?
     
  14. constantinbv 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2015
    Locație:
    BRASOV
    Masina:
    AUDI A4 1.9 2001 131HP
    am rupt un piciorus ieri
    [​IMG]


    Anul trecut am avut Valeo de 120 lei cam prin septembrie luate. Pe langa faptul ca ingheata ca naiba iarna in parcare la Brasov piciorusele alea, lamela e deja praf.
    Chiar as vrea sa trec la sistem Aero. Cine mai are timp de brate de B7, surubele si ... altele
     
  15. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Salut. Are cineva codul pentru releul de la stergatoare oentru a4 b6 AVF 131 cp avant?
    Cand ii dau comanda sa stearga geamul se ridica putin astergatoarele apoi se opresc pe la jumatate si daca dau iar isi continua cursa dar nu pana la capat si tot asa pana se sterge tot geamul. si daca merg mai mult cu masina cand ii dau comanda merge incet dar pana aproape de capat apoi iar trebuie sa ii dau mai multe comenzi. Ma poate ajuta cineva cu codul de original pentru acel releu? Multumesc
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu vad sa aiba releu. Cred ca rolul acestuia e preluat de catre J519.
    E posibil insa sa fie intepenite bratele, e o boala comuna a modelului tau si nu numai.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Releul este integrat in motorasul stergatorului, presupun ca din aceasta cauza s-au schimbat 7 coduri pentru acel motoras din 2002 pana in prezent.
     
  18. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    La o scanare cu VCDS-ul imi aparea eroarea atasata in poza. M-am uitat la brate si la mecanism(am ridicat captota si prin locasuri am pulverizat w40), dar la fel face foarte putin se misca. Si ca sa coboare doar trebuie doar manual adica sa le ajut eu. Cel din spate merge ok fara probleme. Eu nu am mai mers cu masina timp de 3 saptamani si acum am patit asa ....pur si simplu. Ce sa fie!? Centrala J519!?
     
  19. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Sunt blocate bratele stergatoarelor. Trebuie dat jos tot ansamblul bratelor, desfacut si gresat mecanismul de unde se prind stergatoarele. Asta e problema generala a stergatoarelor. Daca le mai fortezi cu mana ai toate sansele sa rupi ansamblul.
     
  20. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Eu nu am mai avut probleme cu stergatoarele pana acum! Este oricu. Destul de ciudat cum asa deodata sa nu mai mearga decat cate putin. (Am verificat si interiorul calculatorului J519 pentru a vedea daca sunt ceva scurturi pe placa si nimic!)
     

Distribuie pagina asta