1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stergatoare tip lama -Aero - inlocuire - probleme si rezovari

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de cristi11, 27 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    in reprezentanta la noi, cele originale sunt cam 50 euro, ambele, dar clasice. Repet, mai bune ca astea nu sunt, eu le folosesc de 2 ani si sterg ca in prima zi. Si au fost ierni cu zapada, gheata chiar si -25 grade
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ionut sunt bune cele din poza atasata de tine. Dar ca si Marius iti recomand OE cumparate din reprezentanta.

    O zi buna
     
  3. ambipur

    ambipur 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf V, 1.9 TDI, 2007
    eu raman tot la BOSCH ... la 107 ron.. mi se pare ca nu merita diferenta Anu' trecut au castigat premiu pentru cele mai bune stergatoare tip lama din lume... iar premiul a fost castigat in Germania... Cel putin 2 ani te tin fara probleme asa ca nu vad de ce ai de dublu pe valeo...
     
  4. JohnDoe 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    peste tot si nicaieri
    Masina:
    a8 2021
    eu am gasit prin Real niste lame lungi la 9.9 ron,oare s-or potrivi pe stergatoarele mele bosch? daca le schimb cauciucele,ale mele au inceput sa se rupa,prinderea e carling,cred ca si bratele sunt pe sistem vechi avand in vdr ca masina e din 98
     
  5. bullibutton 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 AVF
    Am cumparat eu din real acele lame si le-am montat pe retrofitele mele de pe masina si nu sunt multumit de ele, deci nu le recomand, acum caut sa imi cumpar un set nou.
     
  6. Pippo09

    Pippo09 Silver Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Locație:
    Tarnveni(Mures)
    Masina:
    ex:A4,1.9TDI,81kw AFN
    Mi am cumparat aprox de un an un set de bosch aerotwin la pretul de 150ron.Au fost foarte ok pana in ianuarie anul acesta.Incepeau sa faca zgomot,sa sara pe parbriz, sa stearga aiurea.
    Nu voi mai cumpara niciodata asa ceva, calitate foarte slaba sau am fost eu ghinionist nustiu.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si eu am aerotwin pe masina de circa 2 ani si ceva. Bineinteles, nu e acelasi set. Un set are o durata de viata cam de 12-15 luni. Dupa aceasta perioada inca sterge insa incepe sa faca zgomot si personal nu imi mai convine cum sterge. Diferenta fata de acele seturi de Bosch e ca eu cumpar marci neconsacrate iar setul ma costa 30 ron asadar nu ma deranjeaza absolut deloc sa cumpar cate un set in fiecare an. Astfel in 4 ani ma costa 120 ron si am cate un set nou anual si garantez ca fac treaba mult mai buna decat Bosch/Valeo etc care au costuri mai mari de 120 ron si - un singur set nu rezista 4 ani!
     
  8. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pe fostul B5 am avut aerotwin bosch care si-au facut treaba,stergeau bine si nu scartaiau;dar,am avut o problema majora,la viteze de peste 130km/h efectiv jumatate de stergator flutura pe parbriz nefacand contact cu acesta,pe partea soferului.Din aceasta cauza sunt reticient sa trec la aerotwin la B6:unsure:
     
  9. ambipur

    ambipur 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf V, 1.9 TDI, 2007
    salut,
    este posibil sa se fi slabit bratul stergatorului.
    Poate ai parcat undeva si a incercat cineva sa traga de stergator.
    Ideea e ca stergatorul nu are nici o vina, ci bratul care il misca pe geam.
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Mai 2011
  10. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Am si eu nevoie de putin ajutor. Stie cine ce tip de stergatoare sunt astea ? am gasit scris undeva pe ele SWF iar din ce am citit pe aici ar fi vorba de Valeo insa poate cineva sa ma ajute sa stiu cum si ce sa caut ? As vrea sa le inlocuiesc (sau cel putin lamele) deoarece pe partea soferului imi scartaie cand ploua.
     
  11. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
  12. ambipur

    ambipur 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf V, 1.9 TDI, 2007
  13. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Ms, acuma am dat acolo si am vazut piesele. Insa sunt nedumerit daca se potriveste cele Bosch pe bratele care le am eu acuma. Macar daca ar avea o poza ceva sa imi dau seama, sau imi vine efectiv guma aceea si eu o montez in suportul existent ?
     
    Ultima editare: 15 Iun 2011
  14. ambipur

    ambipur 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf V, 1.9 TDI, 2007
    acolo sunt exact piesele compatibile cu masina ta. Eventual fa o poza la sist de prindere si pune-o pe forum. BOSCH are 2 tipuri de aerotwin: Retrofit care au sist de prindere in forma de U si Multi-Clip care au de obicei intre 2 si 4 sist de prindere. Unul se potriveste sigur :)
     
  15. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
  16. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Am rezolvat problema :) tocmai ce mi-au venit si am instalat noile stergatoare (bosch aerotwin) deja mi-a lasat o impresie placuta de la prima proba (desigur fata de cele uzate dinainte ceea ce e si normal) urmeaza sa vad cum se comporta pe viitor, pe timp de ploaie si am obs ca parca nu mai lasa acele urme de grasime insa asta se v-a observa cel mai bine noaptea pe timp de ploaie cand cu celelalte mai ca nu vedeam nimica.
     
  17. Guest 9896 Guest

    Intrebare!!!

    Astazi in 2 min am schimbat bratul de pe partea soferului la b6-le meu cu unul de b7, o cheie de 16 a fost indeajuns pentru operatiune iar ca metoda de extragere, am invartit in sensul acelor de ceasornic stergatorul si s-a desprins fara nici o problema. Acum vine partea mai dificila, dupa motaj, am verificat, merge ca uns, am observat ca bratul este foarte aproape de stergator, pentru asta am pus cateva poze, este normal sa fie asa aproape?Poate cei cu b7 ma pot ajuta cu o poza, sa nu fie cumva bratul pentru pasager, cu toate ca cel care mi l-a dat mi-a confirmat ca e cel bun.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
     
  18. iuliannl

    iuliannl 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4B7
    Salut!
    Ce parere aveti despre SWF, cu care audi iese din fabrica. comparativ cu bosch?
    Ce recomandati?
    Multumesc!
     
  19. 03geo 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A4 B7 avant, 2.0 TDI, blb, 140 CP, S-line, 2005
    Categoric SWF!
     
  20. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    cred ca nici nu mai trebuia sa intrebi, este foarte clar ca ceva original este peste orice alt produs de marci diferite. Un produs original nu cred ca este mai slab ca orice altceva, sau nu stiu eu?
     
    Ultima editare: 6 Iun 2012
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta