1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stopuri aburite si Apa in stopuri la A6 C7 (4G) - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de theBAU, 15 Noi 2016.

  1. theBAU

    theBAU 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6,2005
    Salutari tuturor.
    De cand cu venirea ploilor ma lovesc de problema din poza:)
    S-a mai intamplat cuiva la fel? La mine cand deschid capacul portbagajului, imi curge apa din el, practic intra apa pe la balamale, habar n-am cum.
    Are cineva vreo idee de remediere?
    Multumiri
     
  2. ovidiun 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0TDI 177CP
    Salut
    Aceeasi problema o am si eu din cand in cand. Tot pe aceeasi parte si doar lampa de pe haion.
    Ieri mi-au spus ca s-ar putea sa nu fie etansa corect si sa schimb garnitura , si garnitura ar fi vreo 50 lei. MI-au dat si codul , il caut ca nu il am la indemana si il scriu aici.
    Tu ai reusit sa remediezi?
     
  3. ovidiuvis 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2017
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    a6 3.0 2012
    La mine se intampla probleme, cu stopul, dupa ce spal masina. Dupa ce s-a uscat stopul, functioneaza normal.
    Voi reetansa.
     
  4. Danielgeaburu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a6 anul 2013 motor 2.0 TDI
    Salut. Aceeași problema prezentată de colegii de mai sus. Becul de semnalizare de pe haion nu funcționează in parametrii normali. Se vede ca este plin cu apa de la ploaie exact in locul unde este Atașat ledul de la semnalizare. A rezolvat cineva problema într-un anume mod? Multumesc
     
  5. yulian28 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Scornicesti
    Masina:
    Audi a6
    Salut,
    La masina mea gasesc mereu apa in stopuri. S-a mai confruntat cineva cu problema asta sau a reușit cineva sa rezolve problema apei in stopuri ?
     
  6. jinga ionut auras 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2017
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a6 3.0tdi quattro
    Am patit si eu la masina mea si problema este la spalatorie cand se insista cu jetul prea aproape de stopuri. Evitati lucrul asta, mie chiar mi se defectase unul din ele nu se mai aprindea si dupa ce am evitat jetul la spalatorie stopurile functioneaza perfect.
     
  7. ahile77

    ahile77 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6, 2.0, 2008
    Salut, ș
    Si-a rezolvat cineva pana la urma aburirea stopurilor de pe Hayon ?
    Mulțumesc
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Unii le-au pus noi, altii au dat gauri in ele, ambele fara rezultat.
     
  9. VgBnT

    VgBnT 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2019
    Locație:
    Dambovita
    Masina:
    A6 2.0TDI 177cp 2012
    La mine, la fel ca baietii de mai sus, ambele stopuri de pe hayon, la anumite umiditati nu functioneaza ori stanga, ori drepta ori ambele, cu eroare in bord. Dupa ce se usuca masina, functioneaza fară eroare ambele.
    Să fie garniturile sau ceva mufe ale stopurilor hayon ?
     
    jinga ionut auras apreciază asta.
  10. CristianS95 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2019
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A6, 2L, 2013
    Salutare. Astazi am fost la mecanic cu aceeasi problema. Am dat stopul jos si constatam ca hop, nu are un capacel acolo, astfel ca atunci cand spalam masina (sau ploua) intotdeauna va intra apa. Daca ati rezolvat cumva sau ati gasit capac va rog frumos sa spuneti cum sau de unde l-ati luat. Multumesc frumos
     
  11. CristianS95 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2019
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A6, 2L, 2013
    Nu mai pot da edit la postarea anterioara asa ca imi cer scuze in avans pentru ca am doua mesaje consecutive.
    Am fost la mecanic in ziua cand am postat situatia de mai sus, dar abia astazi am fost la spalatorie. Am insistat putin mai mult pe stop astazi, surpriza? Nu a mai facut asa mult condens, foarte putin pe mijloc pe pozitia de marsarier a aburit foarte putin, va atasez poze. Zic asta in situatia in care inainte dadeam un jet de apa asa in trecere peste stop, iar azi am insistat cu mai multe jeturi de apa si de aproape. Cel mai probabil nu a fost strans bine. Va atasez poze sa vedeti diferenta.

    EDIT 1: Stie cineva unde putem gasi garnituri pentru stopuri sau daca se vand separat? Pana acum nu am gasit nimic pe net, ce e drept nici nu stiu cum sa caut exact. Am incercat diferite combinatii... "garnitura stop haion", "garnitura stop haion" urmate de "audi a6 c7", si asa mai departe dar nimic pana acum.
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Codul ei este 4G5945191 (Sedan) sau 4G9945191 (Avant)... si se numeste simplu garnitura pentru stop.
     
    Ultima editare: 22 Apr 2019
    VgBnT și Znstefan apreciază asta.
  13. CristianS95 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2019
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A6, 2L, 2013
  14. danutz_m

    danutz_m 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2019
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 C7, 2tdi, 2013
    Salutare,
    A reusit cineva sa schimbe led-urile de la semnalizarea de pe capota portbagaj ? Am aceeasi problema, a facut condens, 2 led-uri nu mai functioneaza si imi da eroare.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se schimba stopul cu totul.
     
  16. Axy

    Axy 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 2.0tdi 2012 CGLC. A6 3.0tdi 2006 BMK. A4 1.9tdi 2002 AWX.A4 1.9tdi 2004 AVF
    Am patit si eu la cel de pe haion dreapta,cand spalam masina se aburea si nu mai functiona deloc,pana la urma am luat altul nou si am pus si silicon negru pe margini ca sa etanseze ok si nu mai am probleme
     
  17. Catalin Necula 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 2013
    Salut,

    Se pare ca se intampla la destul de multe ... nu e doar pentru norocosi. Eu am avut aceeasi problema, am ignorat-o pe principiul "ce se poate intampla?". Dupa mai multe reprize de eroare in bord -> uscat = disparut eroarea, evident unul dintre stopuri (drepata interior) s-a ars. LED fiind, s-a ars placa cu LED-uri, deci nu se poate repara nimic. Toata distractia = 350 RON de la dezmembrari.

    Cand l-am demontat sa il schimb am vazut cum e treaba cu garnitura - este si prost proiectata si casanta in timp. Apa se prelinge pe capota si patrunde foarte usor intre stop si caroserie.

    Concluzia: am luat un tub de silicon sanitar transparent, am izolat frumos luftul dintre stop si caroserie. Nu se vede nimic decat daca te uiti de la 5 cm. Rezultat = zero infiltrari.
     
  18. Znstefan

    Znstefan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C7 , 3.0 tdi , 2012 quattro s-tronic
    Salutare,
    Pentru a remedia problema cu semnalizarea de pe stop (portbagaj) am scos si demontat stopul, curatat garnitura si adaugat un compund pentru etansare, testat apoi si vad ca merge bine. Daca nu, puteti schimba si garnitura: https://piesenoi.ro/piese-auto/produs/AUDI/4G5945191/ ...
     
  19. marco95 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Moldova Nouă
    Masina:
    Audi a6 c7
    Codul 4G5945191 este pentru garnitura stânga dar codul garnitura dreapta care este ?
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    4G5945192
    Intotdeauna
    codurile (ultima cifra din cod) impare sunt pentru stanga si pare pentru dreapta.
     
    Nap Marius Alin și VgBnT apreciază asta.

Distribuie pagina asta