1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stopuri LED la A4 B8 - modificare - montare ulterioara - cum procedam

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de luk2011, 16 Mar 2009.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pe berlina trebuie schimbata capota spate.
    Doar pe avant sunt plug&play.
     
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    La sedan se schimba capota portbagaj si bara spate deoarece ramane un luft de aproximativ 8-10mm sub stopuri. Vorbesc din experienta si colegul @al3x82 poate confirma.
     
  3. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    salutare !!
    Am inceput si eu retrofitul de stopuri pe LED dar eu am ales cele din 2011-2015
    are cineva ceva date /codatari...gen cum sunt cele de la kufatec pe undeva salvate??,....chiar nu gasesc mai nimic pe net.
    mulțumesc!
     
    Ultima editare: 7 Apr 2018
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Sa stii ca nu e chiar asa simplu, gen sa copiezi de undeva de pe net doua codari si gata :no:
    Pentru inceput ai nevoie de schemele electrice ale ambelor variante, cea de la care pleci (nu ai zis daca e bec sau led NFL)
    si cea la care vrei sa ajungi : led FL . Dupa ce schimbi firele si faci cablajele in noile mufe care iti trebuie pentru noua configuratie,
    urmeaza partea de codare.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @costi88, in afara de precizarile lui @nucugheri trebuie sa specifici si daca ai sedan sau Avant. In alta ordine de idei nu ai cautat suficient pe net, sau chiar deloc, pentru ca informatii exista pentru retrofitul de la halogen la led NFL si FL, atat sedan cat si Avant, dar e mai simplu sa pui o intrebare pe forum cand stii ca se gasesc destui colegi marinimosi care sa te scuteasca de efortul de a cauta pe acest forum si pe internet.
     
    nucugheri apreciază asta.
  6. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    salut...
    scuzele mele este un avant/kombi pe becuri si trec la leduri 2011 in sus.
    am elsawin,deci schemele electrice le am ce nu gasesc este codarea ....crede-mă că am căutat am uitat sa scriu unele lucruri din cauza ca eram la tras fire si daca cunoști chiar este de "reanranjat"
    sfat prietenesc nu da cu pietre in om ,daca vrei ajutal chiar crezi ca pentru toată lumea e usor sa întindă mana?
    mulțam de atenție
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Du-te si tu la Inviere, maine la biserica si vorbim luni intr-o vreme :thumbs-up:
     
    paulkf apreciază asta.
  8. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Uite aici un tabel in care, in coloana din dreapta ai codarile de pe masina mea. In coloana libera, obligatoriu treci valorile tale, inainte de a face modificarile. Nu te atingi decat de canalele din tabel. Codarile sunt pentru stopurile cu led de FL.
    P.S. Inainte de a te apuca de codat, iti recomand sa mai ,,aduni" si alte codari de Avant FL. Este posibil ca ale mele sa nu mearga 100% si la tine.
     
    Ultima editare: 7 Apr 2018
    Ciochitos și rejovi1 apreciază asta.
  9. GabrielGBR 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 b8 CJCB 2012
    Salut,
    Cineva care se pricepe foarte bine pe partea de codare sau o recomandare.
    Am un a4 b8 SEDAN FACELIFT2012+ cu triple cu becuri normale part no. ( 8k5 945 093 AA, 8k5 945 095 AA, 8k5 945 094 AA,8k5 945 096 AA)si mi am achizitionat triple led din dezmembrari cu part,no( 8k5 945 093 AC, 8k5 945 095 AC, 8k5 945 094 AC,8k5 945 096 AC). Part no.
    Am tras cele 6 fire in plus 3 pe partea stg si 3 pe partea dreapta in total 20.(aveam 7 fire din fabrica pe fiecare parte , 4 pe corpul de iluminat exterior si 3 pe cel interior)
    Am mufele, stopurile cu led, cabluri trase tot ce a ramas e sa gasesc o persoana cu cunostinte solide sa mi spuna in ce pozitii sa pun cele 6 fire si sa-mi programezi calculatorul pentru blocul de lumini din spate in asa fel incat sa nu am erori. Codurile difere in functie de varianta calculatorului de comfort si nu tot ce e pe net se potriveste. Platesc.
    Multam!
     
  10. Bogdan Moales 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2009
    Salut, am cautat prin forum dar nu am găsit o rezolvare la următoarea problemă. Am un a4 b8 sedan 2009. Standard e cu becuri normale, a avut montat led china si acum aveau sa le înlocuiesc cu oem de state. Problema este cu becurile de ceață. Raman aprinse putin ambele si cand le activez se intensifica. Problema este prezenta si pe kitul de china dar și pe oem. Cum rezolv si ce să cercetez? Multumesc!
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pentru trecerea de la bec la led OEM e nevoie de niste fire in plus si de codari in BCM2.
     
  12. Bogdan Moales 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2009
    Asta e clar dar nu inteleg de ce imi rămâne aprins becul ceata aprins la intensitate mica chiar dacă nu este actionat ? Posibil sa fie facute ceva codari de fostul proprietar si eu sa nu stiu ? Nu apare nici o eroare pe VCDS.
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Deoarece e nevoie de re-rutarea unor fire in mufe, acum pe firele de ceata vine semnal de la altceva.
    Ai nevoie de schema electrica a instalatiei cu bec, de cea a instalatiei cu led, apoi vei vedea comparandu-le ce ai de facut.
     
  14. Bogdan Moales 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2009
    Multumesc, am trimis mesajul tău mai departe la tipul care se ocupă efectiv de montare. Am găsit mufele de america dupa 4 luni de căutări si cand sa zic ca e gata hop problemă asta. Sper sa se rezolve.
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pe langa indicatiile lui Nucu, ia in calcul si o readaptare a anumitor canale din BCM2 pentru stopurile OEM cu led NA/ROW. Le gasesti in acest topic.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bogdan Moales daca ai fi citit topicul asta unde a ajuns mesajul tau inainte sa scrii ai fi aflat ce ai de facut . Nu mai scrie mesaje aiurea prin topicuri care nu au nici o legatura cu intrebarile tale pentru ca mesajele se sterg fara explicatii. Acum am facut o exceptie si ti-am mutat mesajele.
     
  17. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Buna.

    Am o intrebare legata de STOPURILE LED, de pe A4 B8 Avant

    Am găsit în UK un set de stiluri OEM, si fiind si ele de ROW, am citit aici pe forum ca nu sunt compatibile de retrofit .

    Intrebarea este DE CE?

    US version, înțeleg, dar cele de UK ?! Sunt nedumerit.

    Multumesc

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ce inseamna ROW ? RHD ?
     
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Europa sau = Rest of the World
     
  20. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @BogdanDE, Un motiv ar putea fi ca lampa de ceata si cea de mars-arriere au pozitiile inversate pentru masinile de UK vs ROW, desi nu sunt sigur daca la B8 nu le avem pe abelele parti ( ma duc sa ma uit la masina :) )
    @nucugheri ROW = rest of the world
    RHD = right hand driving (UK)
     
    BogdanDE apreciază asta.

Distribuie pagina asta