1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stopuri LED la A4 B8 - modificare - montare ulterioara - cum procedam

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de luk2011, 16 Mar 2009.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    De-acuma incepe distractia :) Sa faci cablajele de la exterioare la BCM si sa ai grija la codari. Spor :thumbs-up:
     
  2. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Cablurile acestea lungi maro, cu pin MSQ, nu-i așa ?

    1. Pin 2
    Outer LED bridget to Pin2 Inner LED

    2. From Controller Connector T17o Black to Pin _3_ to Inner Left FL LED – From here to PIN 3 Outer Adapter Left
    3. From Controller Connector T17p Brownto Pin _3_ to Inner Right FL LED – From here to PIN 3 Outer Adapter Right

    Asta am de facut ?


    [​IMG]
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E posibil, vezi in mufa la ce pin ai acel fir si verifici pe schema de FL daca ala merge la BCM.
    Eu le-am facut singur, nu am avut cablaje cumparate.
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Asta este schema pentu mine

    [​IMG]
     
  5. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am desfacut Adaptorul !

    Mi-am prins nasul !
    Desi am adunat atata documentatie despre cum sa fac acel cablaj , mi-am prins nasul !
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Despre ce adaptor vorbesti ? Trecerea de la mufa de NFL la mufa de FL ?
     
  7. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    @nucugheri , nu stiu cum sa fac acest adaptor.

    Vreau sa bag mufa mea nr1. de pe mașină în mufa nr2. Apoi recablare pana in mufa nr3. Care vine in stop!
    Sunt afon la electronică!
    Vroiam adaptor pentru ca asa este cel mai simplu pentru un afon ca mine !
    Vreau ca pinii din adaptor pentru exterior sa fie pini cu siguranță împotriva umezelii,( poza 3 )
    Am cumparat un adaptor ieftin de VFL LED to VL LED si vreau sa il modific pentru VFL halogen to VL LED.

    Nu stiu cum sa-l fac.

    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Am codul de culori de pe mufele existente pe mașină, dar nu stiu cum sa continui.
    M-am inspirat de la unul din USA, dar am descoperit ca mașinile din USA care trec la EU Version sunt diferite, deci nu se aplica la mine pentru că eu am deja EU

    Am cablul asta lung de pe ambele stopuri exterioare, care cred eu ca vine la BCM2, dar nu stiu din ce pin de pe exterioare. Eu cred ca pin 3 exterioare.
    Acum problema este ca eu citisem undeva, ca mai trebuie un cablu de la interioare de pe hayon pana pe exterioare si nu stiu din ce PINI in ce PINI
    Repet, sunt afon. invăț si eu din mers.


    [​IMG]
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Atunci poti sa-l faci intr-un singur fel : cu schemele din elsa in fata de la NFL si FL. Apoi iei babeste : (exemplu) firul gri/negru din pinul 1 mufa stop st aripa merge in pinul 3 gri adaptor mama FL. Urmaresti fizic acest traseu si daca nu e asa, scoti firul si il muti. Faci asta la toate firele/pinii mufei st de pe aripa, unde ai 5 fire si la NFL si FL, deci totul e clar. Treci la mufa de pe haion, unde faci la fel. Acolo insa la NFL ai 4 fire, la FL ai 5 fire. Urmaresti cele 4 fire existente sa mearga din mufa NFL in mufa FL cum ti-am explicat anterior, conform schemei. Ramane un pin liber la pozitia 1 in mufa FL, care trebuie dus din mufa pana in BCM 2 la mufa T17o pin9, negru/rosu. Acolo va exista deja fir, tu te legi de ala existent. Si e gata partea stanga.
    Treci apoi si faci partea dreapta la fel. Dupa care codarile. Pe schema de la mine e detaliat exact si pe culori tot ce trebuie sa faci.
     
    BogdanDE apreciază asta.
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Tu ai avut VFL LED to FL LED de facut, nu ?
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
  11. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Crezi ca exista posibilitatea ca sa verific daca am tras cablurile bine ? Adica, sa stea toate led-urile aprinse si atunci cand stiu ca am tras cablurile bine si merg, sa incep sa codez?
    Nu am această opțiune, nu ? :)
    Am sa las Led-urile pe mai încolo, cand vine si vreme buna. Sper sa reusesc cu adaptorul

    Apreciez ajutorul nucugheri


    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vor functiona partial, dupa ce vei monta va trebui sa codezi. Stai linistit, iti dau codarile de la mine dupa ce termini de montat.
     
  13. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    nucugheri , nu reusesc sa fac acel cablu adaptor ! :)

    Nu stiu sigur daca la Halogen - FL LED , trebuie legat:
    Pin 2 Exterior cu Pin 2 Interior
    Pin 3 Exterior cu Pin 3 Interior
    Si daca Trebuiesc si Doua cabluri spre BCM2

    Imi trebuie ajutor cu lucrul asta. Pare simplu, dar nu inteleg cum sa-l fac acest adaptor !

    Se pare ca trebuie sa astept
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu reusesti pt ca nu ai inteles ce trebuie sa faci.
    Pe scheme, urmareste firul de la pinul 1 gri/negru din mufa actuala a stopurilor tale si vezi ce aprinde ? M21 da ? Pt ca este adnotat cu *3 care pe legenda inseamna "fara USA" iar cel de sub, M69 este adnotat cu *2 ce inseamna "numai USA". Ce becuri aprinde acest fir ? Pai legenda spune frana si pozitie. Ok. Acum verifici pe schema de led FL firul carui pin aprinde ledul de frana ? M9 da ? Deci pinul 2 negru/albastru. Bun.
    Deci firul de la pinul 1 din mufa de pe masina merge in pinul 2 din mufa adaptoare ca sa ajunga la ledul care aprinde frana. Ai inteles acum ?
    Treci la pinul 2 din mufa de pe masina, fir negru, care aprinde becul M16 lumina marsariere, la FL este marsariere pe pinul 3 negru tot M16, deci va pleca din pozitia 2 de la tine de pe masina in pozitia 3 la FL. Si tot asa...
    Cand esti in clar cu astea existente (daca esti), vedem ce ti-a ramas si iti spun ce mai trebuie sa faci.
    Mai clar si mai babeste nu stiu, nu pot :no:
     
    BogdanDE și paulkf apreciază asta.
  15. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    @nucugheri , multumesc pentru timpul acordat.
    apreciez efortul de a-mi explica băbește!
    Se vede ca esti pasionat si vrei sa împărtășești tot din ce sti tu, cu alții!
    Puțini fac aceasta cu răbdare!
    Problema mea este ca trebuie sa fac totul singur, neavand in zona colegi cu care pot schimba opinii sau de la care pot invata cate ceva despre electrică !
    Am sa incerc astazi , bazandu-ma pe informatiile date DE TINE, sa fac acel cablu, pana in punctul in care trebuie legate cele 4 cabluri.
    Acum ar mai fii o problemă ! Stiu ca unitatiile FL BCM2 care au si Stop-uri LED, au doi pini in plus pentru acele Stop-uri. Ma înșel? De aceea, cei care fac tranzitia la FL LED, duc cele 2 cabluri la BCM2, sau informația este eronată ?
    Iar pentru ca vreau sa pun si hayon electric, trebuie sa schimb acel BCM2 cu unul de FL !
    Am gasit unul de FL pe care erau montate si stop-urile LED !

    Intrebarea ar fi urmatoarea : Sa schimb acea unitate BCM2 acum , inainte de a monta STOP-urile , sau nu are nici un fel de importanta cand ?!

    Pot sa pun stop-urile , iar apoi acele 2 cabluri care trebuiesc legate pe cele 2 mufe (1x neagra si 1x maro) oricum vin tot asa pe noua unitate BCM2 sau cablurile acelea 2 vor veni diferit pe noua unitate BCM2, fiecare având un extra Pin pe unitate și nu mai trebuie sa "tai si leg" pe alte cabluri pentru a ajunge la BCM2 ?
    Nu stiu daca înțelegi ce scriu!
    Ce incerc sa spun este ca daca voi schimba unitatea BCM2 cu una de FL, acea unitate are pe ea doi pini in plus ca sa ma leg "curat" pe BCM2 prin cele două mufe sau chiar daca o schimb unitatea, cablurile se vor lega tot la fel? Incerc sa evit a lega cele două cabluri peste altele, incerc sa ma leg pe pini neocupați pe calculat, fara a tăia cabluri. Curat si simplu.
    Vreau ca tot ce fac sa fie reversibil !!!
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    "Problema mea este ca trebuie sa fac totul singur"
    Si eu la fel am facut, nu aici e problema.
    "Stiu ca unitatiile FL BCM2 care au si Stop-uri LED, au doi pini in plus pentru acele Stop-uri. Ma înșel?"
    Pentru stopuri led FL merge BCM-ul de becuri NFL. Ce vrei sa faci tu dupa, e alta poveste. Pe pozitiile (pinii) pe care trebuie sa duci tu firele in plus la de la stopurile led BCM sunt deja fire, tu doar te legi de cele existente, cu conectori rapizi sau alta metoda la alegerea ta.
    "Sa schimb acea unitate BCM2 acum , inainte de a monta STOP-urile"
    Poti sa o schimbi inainte sa numai ai treaba cu asta. Insa va trebui sa citesti toate codarile din BCM-ul tau sa le treci in celalalt.
    "Pot sa pun stop-urile , iar apoi acele 2 cabluri care trebuiesc legate pe cele 2 mufe (1x neagra si 1x maro) oricum vin tot asa pe noua unitate BCM2 sau cablurile acelea 2 vor veni diferit pe noua unitate BCM2, fiecare având un extra Pin pe unitate și nu mai trebuie sa "tai si leg" pe alte cabluri pentru a ajunge la BCM2 ?"
    Cele doua fire de la stopuri vin cablate (lipite/prinse cu conectori, etc) pe manunchiul de fire al mun\elor care intra in BCM, nu direct in BCM.
    "Nu stiu daca înțelegi ce scriu!"
    Eu inteleg ce scrii. Cred ca tu nu intelegi foarte bine ce trebuie sa faci. Deja vorbim prea mult si nu facem nimic.
    De ce trebuie cele doua fire in plus ? Pentru ca la led ai semnalizare si pe aripa si pe haion si nu ai fir decat pentru una din ele. De asta trebuie dus fir la BCM, cate unul pentru fiecare parte si de asta firele exista deja, ca doar ai deja semnalizare (doar ca pe un singur stop de fiecare parte).
     
    bencostel apreciază asta.
  17. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nu gasesc schema electrica dupa noiembrie 2011 pentru LED!
    Cel putin nu cea care o ai tu !
    Am băgat o masina A4, 5 usi din 2014 !
    Am cautat standard, si LED si eu am primit la cautare , pozele alăturate !
    Stau de o zi , sa caut , cum sa fac cablul acesta !
    Pana acum doar ma uit la poze, fara nici un rezultat.
    Ar fi fost mai simplu, pentru mine, daca cineva care deja a făcut trecerea de la halogen la LED FL , sa fii avut o schiță cu ocuparea Pinilor (codul de culori) a
    Mufelor.
    Incerc sa nu par prost :), chiar vreau sa învăț cum se fac, dar sunt mai confuz ca la inceput.
    Oricum, @nucugheri , apreciez ajutorul ! [​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 5 Feb 2019
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Atunci ia de buna repartizarea care am facut-o eu pentru led FL din chenarele verzi.
    Iar partea cealalta din stanga scrisa cu albastru o iei din pdf-ul cu becuri, deoarece eu am plecat de la led NFL.
     
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Cred ca am descifrat schemele electrice!
    Însă nu sunt sigur că sunt bine "decodate"
    Ce urmeaza?
    Trebuie doar sa leg PIN 3 STOP exterior cu PIN 3 STOP interior ?
    Si din BCM2 cele două cabluri la PIN 1 STOP

    Diferența între cele două mașini, adică Halogen la FL LED si VF LED la FL LED, este acele 4 cabluri in plus, doua pe fiecare parte !

    [​IMG]

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Salutare.
    Ma poate ajuta un coleg care are un B8 sedan NFL cu led spate si VCDS, cu valorile de fabrica pe modulul 46 > Adaptation ?
    Datele se pot scoate in excel dupa procedura de mai jos:

    "Load up VCDS and select Applications, then Select Controller Channel Map. In the box that opens change the following only:
    Controller Address = 46
    Login or Security Access Code = Empty
    Tick the Adaptations check box
    Select CSV file
    Click go
    This will dump all of the adaptation date in to a spreadsheet and drop the file in to the following folder:
    Ross-Tech > VCDS > Logs"

    Multumesc.
     

Distribuie pagina asta