1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stopuri spate cu LED puse pe A6 C6 - se potrivesc ? - probleme diverse

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de drid, 29 Mar 2010.

  1. Noris

    Noris 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    salut, am si eu o problema am un audi a6 c6 fara xenon din fabrica deci pe spate am triplele alea fara led la frana si vreau sa cumpar tiple originale cu led pe frana se poate monta asa ceva ? functioneaza tot ? sau trebuie codat modulul comfort ? multumesc

    Edit: am inteles ca trebuie facuta o codare in modulul comfort stie cineva despre ce este vorba?
     
    Ultima editare: 7 Feb 2014
  2. bogdan f

    bogdan f 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2012
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    A6 S line 3.0 2005
    Da trebuiesc codate corespunzator si pt cele aftermarket va trebui codarea pt cele fara led pe frana ;) e foarte simplu iti treb vcds si restul gasesti acolo !
     
  3. Catalin 666 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2014
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    S 6
    a 6

    Salutare baieti,
    Am un audi A6 C6 2006 si vreau sa ii modific bara spate cea cu fusta fagure, spatele si implicit daca ma puteti ajuta, ce si cum trebuie luat pentru acele stopuri pe led sau cel mai simplu cineva care a mai facut sa imi poata face o lista sau sa ma trimita la un electrician care a mai facut asta adica sa ma ajute cu modificare stopurilor. Bineinteles contracost. Eu sunt din Bucuresti. Va multumesc si va astept.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Aug 2014
  4. rikboss 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2012
    Locație:
    sat mires
    Masina:
    audi A6 avant, 2.0 TDI, 2006
    Probleme Stopuri

    Buna seara. Am un audi a6 avant 2006 2.0 TDI, i-am inlocuit stopurile cu unele de pe un model din 2011 (m-au costat 250 Euro) si de aici a inceput distractia.
    Nu imi da nici o eroare in bord, functioneaza perfect toate becurile/ledurile din lampi, dar se aprind si se sting singure ledurile la intervale diferite de timp (exemplu cand stop stanga, cand stop dreapta) ca si cum ar fi pom de iarna.
    Am tot cautat pe diferite forumuri dar nu am gasit nimic legat de problema.
    Cum as putea rezolva?
    Multumesc anticipat
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Le-ai codat cu Vag-Com ?

    Intra pe 46-Central Conv. => Coding-07, adaugi 0131072 (Highline LED Rear Lights) valorii actuale, apesi Do It.
    *noteaza valoarea actuala pe o foaie.
     
  6. marek43 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2014
    Locație:
    Satu-Mare, România
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, quattro,2007
    Salut
    Eu am schimbat toate becurile cu leduri cree și vreau să spun că arăta criminal dar aceeași problemă cum zice rikboss....erau funcționale parțial. .adică în moment de stand-by dădeau flashuri din când în când exact ca un pom de Crăciun. ...se știe bine că treaba vine de la cal ulator care verifică tensiunea și consumul ledurilor care in mod clar au consumul mult mai mic decât becul P21w. Așa că domnul calculator verifică permanent .starea de alimentare și de consum al ledurilor.....S-ar prea putea să fie valabilă problema și la stopurile aftermarket de care ziceți voi
    As fi vrut să mai încerc să pun și rezistentele ptr creșterea consumului ca să văd dacă se liniștește pomul de Crăciun dar sunt prea multe contacte prea multe lamele și este foarte greu si cu spațiul ptr ele....muncă de chinez.
    Dacă cineva a incercat să ne spună si nouă și dacă nu , așteptăm cu drag un temerar
    Așa că pe moment este așa cum a lăsat-o neamțul.
    Dar nu mă liniștesc până nu găsesc soluția. Trebuie să existe una.
     
  7. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    salut imi da si mie cineva confersia pinilor pt lampile spate la a6 c6 sedan de la normal la facelif Multumesc!
    sau un pin out la calculatorul de confort cred ca mai trebuie tras un fir de undeva pt marsalier in partea stanga
     
  8. Vabis

    Vabis 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2014
    Locație:
    Marte
    Masina:
    Benz....Mercedes-Benz
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asta pentru ca trebuiesc inversati niste pini. Stopurile AM vin de obicei insotite de o schema destul de simpla. Vanzatorul scrie in descriere ca ofera consultanta si detalii tehnice pentru montajul pieselor, ce astepti ?
     
  10. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Eu le-am "altoit" pe astea de mai jos.
    Sunt in 2 versiuni, atat pentru masini cu LED pe frana, cat si fara.
    Variatia coloristica este bogata, de la crom fumuriu, la negre efectiv.
    Cele rosii "clear" sunt destul de inchise, de un rosu mai inchis decat cele OEM, chiar nu trebuie luate cele rosii fumurii. Doar daca ai masina neagra si vrei ceva dark.
    Se spune despre ele ca sunt plag&play.
    Sunt si nu sunt....
    Mai ales tripla stanga da ceva batai de cap la configurare, pana intelegi ce si cum. Eu eram gata gata sa le returnez. Vroiam sa le configureze cei care le vand, sa le incerce si sa nu mai am batai de cap, dar am rezolvat-o.
    In spate nu sunt capsate ca cele OEM. Au ceva fire "pe afara".
    Configurarea se face usor, avand la toate firele "papuci" si astfel poti incerca variante, pana iti merg OK.
    Initial se aprindeau luminile de "marsarier" si cele de ceata, impreuna, toate, la ambele triple, cand bagam maneta in R sau cand aprindeam "ceata".
    Cand configuram, atunci cand eram gata gata sa o rezolv, imi aparea eroare in bord. In final le-am dibuit.
    Am vrut sa fac niste artificii (am tras niste fire), sa fac sa se aprinda pe frana...si ceata, pentru ca la triplele astea frana este in partea de jos.
    Pe "ceata" sunt cate 2 LED-uri in fiecare "casuta" si am zis sa fie ceva mai multa parte luminoasa pe frana si un pic mai evidentiata/puternica. Totusi, desi au cate 2 leduri cele de ceata, nu sunt cu mult mai luminoase decat cele de la frana. Chestie de reflectie, cred.
    Daca pe cea din dreapta am pacalit-o, cea din stanga, iar a fost o nuca tare.
    Le-am lasat asa cum functioneaza luminile si pe cele OEM. Ceata numai pe stanga si "mers inapoi" doar pe dreapta.
    Am vrut sa conectez si becul de pe stanga, dar a dat eroare. Am incercat cu anulator si fara. Nu a vrut si pace. Tripla stanga mi-a stricat mai toate incercarile.
    Deci triplele au becuri doar la semnalizari si (unul pentru) "mers inapoi".

    Pe spate, ca sa fiu linistit, am izolat termic suplimentar acele anulatoare (de fapt triplele fata de anulatoare), iar firele, le-am izolat ca sa nu fie vreo problema cu apa.

    Din constructie, triplele astea nu au acele "distantiere" ca cele OEM, sa le tina fixe si au un joc de cativa mm. Ca sa fie totul "strong", le-am pus eu un "distantier" improvizat in partea de jos, ca sa le tina incremenite, iar in partea de sus, dupa marginea "sticlei" am pus un "snur" de silicon, gandindu-ma la jetul de la spalatorie, ca nu bage accidental apa pe acolo si sa se scurga pe spatele triplelor. Treaba a iesit "cum scrie la carte".

    Ca si luminile de la numar (SMD), luminile de pe pozitie clipesc din cand in cand. Doar cele de pe pozitie. Nu se observa, dar fac. Stiti si voi de "problema"asta. Cand sunt in functiune, nu mai fac. Anulatoarele externe, din ce am observat (dupa cum se incalzesc), sunt pentru celelalte lumini.
    Au vreo jumatate de an de functionare, "toate bune si frumoase" pana acum...

    (Cam scumpe, dar le-am luat dupa ce nu am rezolvat nimic cu emblema luminata. Am mai pus inca pe atat (ca m-am enervat) si am luat triplele. :) Total 1.250 lei.)
     
    Ultima editare: 19 Sep 2015
  11. greavum86 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 TDI quattro 2005 BMK
    Salutare baieti,
    Am schimbat spatele la un audi A6 C6 an 2005 cu un model 2010. Ma poate ajuta cineva cu schema electrica, modificare cabluri, mufe , etc . Multumesc.
     
  12. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    Am un led ars la stopul din dreapta, si as vrea sa stiu daca se pot inlocui, sau trebuie sa schimb cu totul stopul?
    Modelul este ca cel din imagine.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se schimba stopul cu totul.
     
  14. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    ok, multumesc.
     
  15. marco26

    marco26 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A6 C6 ,2005,3000 diesel
    Salutare ,am achiziționat o pereche de stopuri cu led de la cineva. Am si eu o întrebare pentru cei ce și-au montat așa ceva pe mașina. Ale mele sunt cu led pe frâna. Acestea sunt after marchet cu leduri scrie pe ele eagle eyes. Pe spate am mufa cu 6 pini iar im plus mai am un fir pe care nu știu unde să-l conectez. Atașez o poza. Este vorba despre firul gri
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Treaba asta difera de la stop la stop, fiind aftermaket. De noi vin cu schema de montaj, noi nu avem cum sa te ajutam cu asa ceva.
     
  17. marco26

    marco26 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A6 C6 ,2005,3000 diesel
    Astazi le-am pus pe mașina. Sunt in regula se aprind doar ca nu mi se aprind pe frâna. Firul gri l-am lăsat așa cum era deconectat. Sa fie cumva o masa si de asta sa nu se aprindă ledurile pe frâna?
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ne intrebi pe noi ? Tu ai stopurile deja montate pe masina, leaga firul la masa si vezi daca merg. Nu risti nimic.
     
  19. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Va salut. Dețin un A6 fara leduri pe stopuri. Astăzi am dorit sa ii schimb stopurile, i le-am pus pe cele cu led, si nimic. Frâna si stopul pe poziție se aprind pe aceleași becuri, cele de sub banda de leduri. Am încercat si Recodare cu codul meu, 133+131072 rezultând codul 0131205 si tot nu a funcționat. Ar mai fii ceva de facut?
    LE: ce e adevărat e ca am folosit la încercare stopul led dreapta, pe partea stanga a mașinii. Sa fi fost asta problema?
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai si de ce nu ai incercat cu stopul corect ?
     

Distribuie pagina asta