1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stopuri spate cu LED montate pe Audi A6 C6 - se potrivesc ?

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de drid, 29 Mar 2010.

  1. Axy

    Axy 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 2.0tdi 2012 CGLC. A6 3.0tdi 2006 BMK. A4 1.9tdi 2002 AWX.A4 1.9tdi 2004 AVF
    Pe spate aveam led pe stop pe frana. Am pus stopuri OE pe spate marca Valeo. Despre codari sau bordnetz nu stiu ce sunt alea ...
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Du-te la un electrician ca ai facut o varza acolo.
     
  3. Axy

    Axy 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 2.0tdi 2012 CGLC. A6 3.0tdi 2006 BMK. A4 1.9tdi 2002 AWX.A4 1.9tdi 2004 AVF
    Toti sunt ocupati, de asta am apelat la voi
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai tie iti trebuie un electrician sa se uite la masina, nu sa isi dea pareri pe forum.

    In spate, va trebui sa cumperi mufe si pini sa scapi de tigania aia care ai facut-o.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  5. TM-26-BMM

    TM-26-BMM 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    AUDI A3 2006 SLine,2.0 tdi BMN 170ps
    Buna am achizitionat de curand stopuri spate cu led pentru A3 8P, le-am montat sus dar nu stiu codarea din vag com ca sa fac acest retrofit, iar la stopurile de pe haion vine un fir legat la unul dintre firele de alimentare de la iluminatul numarului de inmatriculare.
    Ma puteti ajuta?
     
  6. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    salut , am o mica nelamurire legata de stopurile de pe masina mea (Audi A6 C6 Sedan an 2007) , ieri am dat jos lampile sa le curat de condens si am observat ca am conectorul cu 7 pini iar lampile sunt pe halogen . In mod normal din ce stiu pe 7 pini sunt cele cu LED pe frana . Este posibil ca cele halogen sa mearga pe conector de LED ? in ordine inversa stiu ca nu merg ! ideea ar fi ca le am cam fisurate si le-as schimba dar acuma chiar ma bagat in ceata si nu stiu cum sa comand triplele , pe 6 sau 7 pini ? stopurile clasice au 7 pini si in soclu si in conector si nu am nici un fel de eroare in bord , multumesc
     
  7. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    ady25speed, daca ai 7 fire in mufa cu 10 pini a stopului, ar trebui sa functioneaze ambele tipuri de lampi, cu niste codari corespunzatoare ale calculatorului de confort.
     
    ady25speed apreciază asta.
  8. Daniel ion

    Daniel ion 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2016
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 3.0tdi Quattro 2006
    Salut,
    Referitor la triplele cu led la A6 4F am achizitionat unele ca ale lui teg si nu a trebuit sa fac codarea pentru highline au functionat fara dar nu functioneaza marsarierul pe stanga si ceata pe dreapta. Daca fac codarea pentru highline in marsarier se aprinde ceata pe stanga nu becu alb iar pe dreapta nicio schimbare. Aveti vreo idee ?
     
  9. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    Salut,
    M-am hotarat in final sa-mi schimb triplele spate si cum am zis mai sus am 7 pini pe masina dar triplele sunt cu bec normal (fara led) si tripla clasica tot 7 pini avea
    Problema este ca nu-mi aprinde decat semnal - revers - pozitie (cea cu light bar neon). O codez inapoi pe LED ca sa vedem rezultatele. Intre timp pe ceata imi aprinde pozitia la maxim dar fara led si la acele neoane pozitia are blink. Se rezolva doar din codare sau e nevoie de alte mestesugareli ? As merge la un electrician dar sunt plecat din tara momentan. Astept sfaturi. Va multumesc.
     
  10. Mocanu Florian 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2019
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    A6 C6 4F2 2.0 tdi blb an 2005
    Va salut
    Intentionez sa cumpar de pe o masina dezmembrata (un A6 C6 an 2007) un set triple spate cu led originale si vreau sa le montez la mine A6 C6 an 2005 ce am lampi normale fara led. Am observat ca din lampa spate stanga este un fir scos afara. Este normal asa sau s-a umblat cumva in lampa pentru vreo reparatie. Se leaga la masa si asa trebuie cine poate sa-mi spuna ?
    Am vorbit si pentru achizitie mufe de la cablajele de pe masina lui (eu din cate stiu lampile cu led pe frana au caseta cu 7 pini iar la mine sunt 6). Precizez ca am calculatorul lumini schimbat in reprezentanta cad am schimbat farurile cu banda led.
    Cine a facut treaba asta sa spuna exact ce si cum trebuie facut, daca merg numai scos CP sau decodare in reprezentanta.
    Am citit postarile din aria asta dar credeti-ma ca nu m-a facut nimeni sa inteleg exact ce trebuie facut legat de acest subiect. Multi merg pe lampi AM ce au tot felul de probleme si fac tot felul de improvizatii care mie unuia nu-mi plac. O sa postez o poza cu lampa stanga din care se vede firul scos.
    Multumesc colegi.
     
  11. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Va salut! Imi poate spune si mie cineva unde ar trebui sa se aprinda becul de ceata la A6 C6 avant cu LED oem? Ma refer ...pe ambele parti spate? numai pe o parte? care dintre sectiuni este? Multumesc
     
  12. sorinake

    sorinake 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    a6 2.0 2010 avant 136 cp
    Se aprinde pe ambele parti pe haion,mai exact ti-am desenat pe masina mea...
     
    Ultima editare: 27 Mai 2019
    slay3rexe apreciază asta.
  13. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Multumesc. Ale mele am impresia ca nu se aprind.. si tind sa cred ca este din blocul de lumini. cand trag de el sa se aprinda, stiu ca trebuie sa fie 2 pozitii. Prima proiectoarele si a 2 a ceata spate. Cand trag de buton pentru pozitia 2, nu se simte click ul...
     
  14. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Stie cineva cum anulez becurile galbene pentru semnalizare spate la avant ? Am codat pentru SAE Rear Lights iar ledurile spate semnalizeaza impreuna cu becul galben. Nu imi dau seama daca se poate dezactiva ca la B8.
     
  15. Bobocica 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2023
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    Audi a6
    Va salut,
    Dețin un audi A6 C6 din 2005 fără led pe stopurile spate. Am cumpărat niște triple full led AfterMarket si când le-am cumpărat nu am verificat mufa cei drept doar am mers pe ce mi-a zis vânzătorul ca dacă nu am stopuri cu led din fabrica mufa e cu 6 pini. Bun toate bune și frumoase îmi ajung triplele le despacheteze și când demontez triplele mele originale ... surpriza mufa era cu 7 pini. Le-am montat totuși sa văd dacă functioneaza, îmi funcționează toate comenzile numai ca atunci când apăs frâna se aprind și luminile de la frâna dar și lumina de la poziție. Ar merge cu o codare ceva sa fac sa functioneaza separat si corect ? Îmi spune-ți ce pot sa fac ? Va multumesc.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa mergi la un electrician dedicat VAG. Nu functioneaza ce vrei tu doar cu niste codari si atat. Trebuie sa relochezi pinii si asa mai departe.
    S-a mai scris asta pe forum. Citeste acest topic integral.

    Mergi la electrician auto profesionist, nu un agarici. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Bafta.
     
  17. Bobocica 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2023
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    Audi a6
    Pai pe la mine prin Barlad e cam greu de găsit un meseriaș. Așa pe cineva cu un VCDS găsesc. Dacă ma puteți ajuta cu niște instrucțiuni și niște coduri care ar trebui introduse.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e nimic de codat daca sunt lampi AM.

    Asculta sfatul lui Cristi, ori ia legatura cu vanzatorul si vezi daca te poate ajuta sau iti accepta returul.
     

Distribuie pagina asta