1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 24 Mar 2008.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cauze:
    - maneta defecta
    - releu defect
    - siguranta oxidata
    - motoras stergatoare defect.

    Nu exista alt modul/calculator in tot sistemul asta.
     
  2. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Încearcă maneta prima data, dar înainte de toate verifică toate contactele electrice (mufele) de la maneta până la motoraș.
     
  3. freemind 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 - 1,9 TDI / 66 kW - 1998
    Salutare, fiinca disfunctionarea aparea aleatoriu, raspunsurile voastre au fost binevenite, m-am dus prima data la relee... o pastila din unul din ele era "impuscata" si facea contact cand vroia ea... in prima faza am curatat-o cu un smirghel fin, granulatie 2000, iar ieri am cumparat altul, urmand sa-l schimb cand o sa am putin timp liber. Dupa curatare, si-a revenit la sentimente mai bune.
    *sigurantele le-am verificat prima data, pana sa postez aici ;)
    Multumesc frumos baieti!
     
  4. clickflick 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2018
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    Audi A4 2001 Avant 1,9TDI 85 kw 116CP B5 8D5 Motor AJM Serie WAUZZZ8DZ1A129427 culoare LZ5K
    Salut
    Mașină mea Audi A4 B5 facelift 2001 1.9TDI cod motor AJM 116 cp. Din fabrica a avut bara față cu spălătoare faruri.

    M-a lovit cineva în fata - lateral. În acel moment nu am dat importanta asa mare și am acceptat la reparație să îmi pună o bara simpla normala, varianta standard fara spalatoare far. Sub bara actuala încă am furtunele pentru spalatoare faruri.
    Dar atunci, la momentul reparației, nu am dat importanta și nu am recuperat spălătoarele de far.
    Acum aș vrea să revin la o bara completa cu spălătoare far. Nu prea se găsesc astfel de bare, astfel încât greu am reușit să găsesc o astfel de bara. Doar că nu are spalatoarele, adică are orificiile pentru spălătoare, dar spalatoarele nu.

    Deci, caut spălătoare, adică duzele acelea care ies de sub bară astfel încât să completez bara si nu știu codul, nu știu ce să comand. Caut eventual un cod de OE pentru ca cel de la piese auto nu găsește. Merci.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cel de la piese auto este vai de capul lui (asta, asa, pentru ca sa ma exprim elegant) pentru ca instant trebuia sa apara bara ta cu spalatoare in programul de piese (oricare il foloseste vanzatorul) pe baza seriei de sasiu. Ai pus intrebarea prost aici in primul rand pentru ca exista topic dedicat special pentru a afla codurile.

    In al doilea rand cand mai ceri ceva scrie obligatoriu seria de sasiu, cod motor si an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti.

    Pana iti raspunde cineva, care are acces la ETKA, cauti aici pe forum unde exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai.

    Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis sa cauti in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si/sau aici: http://www.oemepc.com/audi si/sau aici: https://www.ilcats.ru/audi/?function=getModels&market=RDW&language=en asta pentru ca sa afli singur codul.
     
    clickflick apreciază asta.
  6. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    @clickflick Schimbă magazinul și poți să ceri Topran 111 411. Am montat și sunt o alternativă bună.
    Acesta este codul doar pentru spălătoare, pe bara simplă mai au niște adaptoare, trebuie să cauți codul și pentru acelea dacă nu le-ai salvat din vechea bară.
     
    clickflick apreciază asta.
  7. clickflick 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2018
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    Audi A4 2001 Avant 1,9TDI 85 kw 116CP B5 8D5 Motor AJM Serie WAUZZZ8DZ1A129427 culoare LZ5K
    @paul14 Salut,
    Multumesc mult pentu informatii. Din ce m-am interesat si citit pe net, ar fi asa :
    - o incastrare tip ghidaj din plastic, se prinde sub bara, care ghideaza si tine duza stropitor, prin ea culiseaza sus jos stropitorul
    - capacul duza, care se vede deasupra, din exteriorul barii. Deci capacelul din bara - am un capacel si are codul OEM 8D0 807 276 AA Dreapta
    - si stropitorul
    Am sa verific codul tau, sa vedem ce si cum pentru masina mea:
    Audi A4 Avant, 2001, Facelift, cod motor AJM, cod caroserie model B5, 8D5 OF4, WAUZZZ8DZ1A129427
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Feb 2022

Distribuie pagina asta