1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de vartan, 7 Dec 2008.

  1. Cristian B. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2013
    Locație:
    Belgia
    Masina:
    Audi A6;2.0 TDI,103Kw,140Cp;2008
    Multumesc mult. Ma voi apuca de treabă.
     
  2. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Se pare ca am ajuns si eu la aceasta problema. Merg stergatoarele dar lichid arunca doar la farul stanga si spalatorul dreapta e blocat nu iasa afara din locas. Lichidul este de iarna pus in vas. Pe tester nici o eroare. Se pare ca trebuie sa dau bara jos. Sper sa nu fie pompa
     
  3. nica_ro

    nica_ro 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4F/ 2.0 tdi/ 125 Kw/ 2009
    Daca iese unul din ele, nu e de la pompa (care costa cam 25 de lei). Pierderi nu ai cand sta pe loc, dupa ce ai folosit spalatoareele?
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  4. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Nu am vazut sa curga si am completat foarte putin. Ma gandesc sa nu fii inghetat pompa. Studiez încă problema

    Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta s-a intamplat. Ingheata pe conducta dintre stropitoarele de far si ingheata pompele de obicei. Baga masina la caldura. Da afara lichidul si pune din ala de la reprezentanta de tine la minus 50 grade, costa 13 lei litrul. Este verificat de mine cu Refractometru si tine exact cat este scris pe ambalaj.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  6. nica_ro

    nica_ro 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4F/ 2.0 tdi/ 125 Kw/ 2009
    Sunt 2 pompe (una pentru fata-spate si alta pentrut faruri, montate pe rezervorul de lichid. Stropitorile pentrut faruri functioneaza pe baza presiunii. Dar daca lichidul folosit nu era pentru temperaturi scazute, este posibil sa fi facut un dop de gheata pe traseu.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  7. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Pai am zis ca am luat lichid de iarna de la Mol de -20 grade . E drept ca ultima săptămână nu am umblat cu ea. Sa vad ce a fi ca o bag intr un garaj .

    Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
     
  8. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Azi am reusit sa scanez masina si am aceasta eroare. Chestia e ca functioneaza toate doar ca pe faruri parca, e jetul mai slab.

    [​IMG]
     
  9. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Am citit tot topicul dar la FL nu am gasit unde anume pot seta, sau daca se poate, cat timp sa spele spalatoarele la faruri.
     
  10. Audiquattro6 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi a6 4f 3.0 tdi quattro 2010
    Salut. Credeti ca sunt o alegere buna aceste stergatoare
    Screenshot_20190224-111529_Gallery.jpg
    Citind topicul inteleg ca SWF sunt Oem...
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da.
     
    Àñdr3ì 7 și Audiquattro6 apreciază asta.
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. De obicei SWF sunt prima echipare pe multe marci auto.
     
    Audiquattro6 apreciază asta.
  13. Audiquattro6 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi a6 4f 3.0 tdi quattro 2010
    Astăzi au venit si le-am si montat. La proba imi plac cum sterg, Estetic- prea multa tabla zic eu . Celelalte erau îmbrăcate în guma - probabil erau Bosch

    20190226_154936.jpg 20190226_155647.jpg 20190226_155621.jpg
     
  14. Àñdr3ì 7

    Àñdr3ì 7 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2019
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a8 d3 4.2 Quattro 2008
    Salutare tuturor,
    Am urmărit tipicul ăsta de la capăt. Până acum nu m-a preocupat problema de la spălătoarele de la faruri, dar de iarna trecută la mine nu au mai functionat. Precizez ca mereu am avut soluție pentru anotimpul rece si cald, după care am constatat că nu mai stropeste deloc la faruri
    Eu ma gândeam ca este pompă separată pentru faruri, dar din ce am dedus eu din spusele colegilor e acționat prin presiune. Am pus testerul si nu mi-a identificat nicio problema la poziția asta. Astăzi am verificat dacă am scurgeri, am consumat undeva la 2 Litri de soluție si nu curge pe la coturi sau sa fie vreun furtun crăpat
    Am încercat să trag de clapetele alea din bară si am reușit sa le trag, deci ele nu sunt blocate, ca dacă ar fi blocate nu mai puteam sa le scot manual si automat rupeam ceva pe acolo, dar totul părea ok înafară de faptul că nu stropeste nicicum
    Am încercat si in trafic la viteză mare, farurile aprinse, fază lungă, fază scurtă, toate încercările au fost in zadar, la parbriz e totul ok, pompa functioneaza perfect.
    As da bara jos dar încă nu am curaj si nu vreau sa stric si altceva pe acolo, m-am uitat si cum se demontează, nu e mare lucru, dar chiar dacă o dau jos ce naibii fac, ma uit la ea cum e pe interior. :)
    Orice informație care nu a fost spusă in paginile de mai sus sunt bine venite, poate reușesc cu ajutorul vostru sa obțin rezultate bune. Mulțumesc.
     
  15. nica_ro

    nica_ro 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4F/ 2.0 tdi/ 125 Kw/ 2009
    Este pompa separata pt faruri (3B7955681) fata de cea pt parbriz/luneta (1K6955651 sau 1K6955651)(berlina sau Avant), dar poate ar trebui sa verifici siguranta 36 din partea stanga, la sofer.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  16. Àñdr3ì 7

    Àñdr3ì 7 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2019
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a8 d3 4.2 Quattro 2008
    Sigurantele sunt verificate, totul părea ok, cu toate ca in celelalte pagini de mai sus se spune ca nu ar fi motoras separat ptr faruri, dar o sa caut mai detaliat.
    O sa caut după codul postat de tine.
    Mulțumesc mult
     
  17. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Àñdr3ì 7, desfa partea din spate a carenajului rotii fata stanga pentru vedea rezervorul si alimenteaza direct motorul pompei spalatorului de faruri (este deasupra pompei pentru spalarea parbizului/lunetei). De acolo, poti realiza cam pe unde este problema.
     
    nica_ro și Àñdr3ì 7 apreciază asta.
  18. Àñdr3ì 7

    Àñdr3ì 7 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2019
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a8 d3 4.2 Quattro 2008
    Multumesc mult, dacă am timp astăzi de ea o sa ma ocup si revin cu info
     
  19. Àñdr3ì 7

    Àñdr3ì 7 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2019
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a8 d3 4.2 Quattro 2008
    Revin din nou cu această problemă la stropitorile din bară, am demontat carenajul si într-adevăr este pompă separată pentru spălare faruri. Pompa de sus este pentru faruri si cea de jos e pentru parbriz.Am demontat pompa de sus, ma gândeam ca e arsă, am verificat pompa si funcționează perfect, am avut rezervorul plin, am completat ce s-a consumat si tot nimic. Am incercat toate modalitățile, sigurante verificate, deci nu ii da comandă la pompă.
    Singura soluție rămâne să verific cu VCDS, poate aflu mai multe. Are cineva idee ce ar putea fi ?
     
  20. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Àñdr3ì 7, verifica releul 2, cel care comanda pompa.
     

Distribuie pagina asta