1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de clauuualc, 1 Iul 2015.

  1. Oudi

    Oudi Bronze Member

    Înscris:
    9 Oct 2015
    Locație:
    Bihor - Oradea
    Masina:
    Audi A4 B9 quattro 2.0 DETA
    boditza apreciază asta.
  2. Vasile A6 245PS

    Vasile A6 245PS 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2018
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi A6 245PS Automat S-tronic 06/2011
    eu de obicei le folosesc la viteza mare ca sa nu ramana urme de apa
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Indiferent de viteza nu le găsesc folositoare
    La mizeria și mazga de la noi chiar prefer sa spal masina se 2 ori pe săptămână iarna sau chiar zilnic sa ii dau vap

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Exista siguranta separata pentru pompa de apa de la stergatoare? Am gasit ceva, dar nu sunt convins... partea stanga, blocul C, siguranta 9.
     
    Iulilg apreciază asta.
  5. Rdbepc

    Rdbepc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6
    Salutare și sărbători fericite!
    Am și eu o problema sâcâitoare. Se tot înfundă stropitoarea din brațul ștergător spate. Le desfund cu un ac dar după câteva zile nu mai curge deloc. Motorul se aude cum merge dar nu iese nimic. Mai pățește cineva la fel?
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poate s-au strans niste impuritati acolo spre partea unde iese apa.
    Desfa furtunul de unde iti permite si sufla cu aer inapoi, de la stropitoare, sa iasa mizeria existenta pe unde ai scos furtunul.
     
    borsy apreciază asta.
  7. Rdbepc

    Rdbepc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6
    Bună idee, voi incerca. Ai idee de vreun tutorial ?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Scoate-l de acolo si lasa-l cateva ore (sau toata noaptea daca ai posibilitatea) in apa calda cu mult otet.
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cel mai bine desfaci ca in acest video, si pe acel orificiu daca activezi pompa trebuie sa isi faca tubul spalare, eliminand impuritatile.

     
  10. Rdbepc

    Rdbepc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6
    Mulțumesc băieți ! Găsisem și eu videoul acesta. Întradevăr după ce am dat capacul și duza jos era o grămadă de mizerie adunată. Am spălat, degresat câteva ore, montat la loc și merge brici.

    Rămân la ideea că stropitoarea ascunsa pe plafon deasupra geamului este mai folositoare. In ideea in care nu este atât de expusa înfundării.

    Sărbători fericite!

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  11. BogdanelSKY 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C6 4F, 3.0 Quattro, CDYA, 2009 Facelift
    Cum se dezactiveaza spalatoarele ?
     
  12. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Din vcds se dezactiveaza-09 centr electr.
     
  13. mihail dobrescu

    mihail dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a6 avant 4g c7, 2.0 TDI ultra, 2015
    salutare,

    am si eu aceeasi problema cu stropitoarea spate. motorasul se aude, functioneaza, insa nu arunca lichid, pare ca este infundat undeva. am desfacut capacelul de plastic si duza, le am degresat si dat cu wd40, am facut la fel si in locasul stergatorului dar nici o schimbare. am incercat sa scot efectiv si stergatorul ca in finalul filmului de mai sus insa nu am reusit sa l trag afara. ceva idei?

    multumesc,
    mihail
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Desfaci tot (trimuri spate si asa mai departe) pentru ca sa verifici imbinarile sistemului de stropire luneta spate. Mai mult ca sigur ti s-a infundat pe traseu. Stergatorul se scoate cu presa mentionata de mine prin mai multe alte topicuri legate de problema asta.
     
  15. mihail dobrescu

    mihail dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a6 avant 4g c7, 2.0 TDI ultra, 2015
    multumesc mult de raspunsul rapid, pare insa ca e o lucrare care depaseste skill ul meu :). o sa incerc sa gasesc pe cineva care are experienta in directia asta si ma poate ajuta.
     
  16. Paul Leucuta

    Paul Leucuta 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2018
    Locație:
    Neunkirchen , Germany
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 204PS 2011
    Si eu am exact aceeasi problema, ce am putea face?... Ai reusit sa o rezolvi?
     
  17. BogdanelSKY 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C6 4F, 3.0 Quattro, CDYA, 2009 Facelift
    Și eu întâmpin aceeași problemă, iar după ce am verificat am constatat faptul că este fisurat în interior piciorușul care l susține, deci trebuie să schimb capacul.
     
  18. Piri

    Piri 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2019
    Locație:
    Sannicolau Mare
    Masina:
    Audi A6 - quattro, 2L, 2016
    Intrebare intrebatoare, am un audi A6 C7, 2.0 din 2016, modelul anterior celui care a fost tocmai lansat. Am tot avut neclaritati referitor la stropitoarele de la faruri, am inceput sa intreb pe la reprezentanta si mecanici de specialitate, iar cand am crezut ca o sa deslusesc misterul s-a facut ceata mai mare.
    Problema este in felul urmator: cand incerc sa imi spal farurile cu stropitoarele, ba functioneaza, ba nu functioneaza, desi am auzit ca invarte ceva fara rezultat in fata masinii
    La reprezentanta mi-au spus ca functioneaza doar cand este rezervorul peste jumatate plin. Mecanicul mi-a spus ca e un furtun cu sorb care s-a desprins din interiorul rezervorului iar reprezentanta imi vinde gogosi ca sa nu deschida dosar de reparatii in garantie. Care ar fi varianta reala, daca stie cineva ?
     
  19. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Avand garantie, varianta reala ar fi sa le lasi masina acolo pana o rezolva ca sunt niste nesimtiti. Se spala pe maini. Si daca te tot duc cu zaharelul, le spui ca mergi in instanta. Sa vezi atunci cum o sa fie interesati sa-ti rezolve problema.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Masina o lasi la reprezentanta si nu o ridici pana nu se remediaza problema. Varianta reala este ca stropitoarele - indiferent care, parbriz sau faruri - trebuie sa functioneze pana nu mai ai lichid in vas. Restul sunt povesti.
     

Distribuie pagina asta