1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - Audi Q3

Discuție în 'Audi Q3' creată de Casian, 26 Ian 2017.

  1. Casian

    Casian 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q3 2.0 TFSI 2012
    Buna seara,
    Va rog sa scuzati eventualele greseli de terminologie, dar sunt nou in acest domeniu.
    Sunt posesorul unui Q3 si am probleme cu spalatorul lunetei. Atunci cand actionez maneta, din spalator iese lichid, dar nu este pulverizat pe luneta. Lichidul (in cantitatea mica) se prelinge pe portbagaj deci, ma gandesc ca este alimentarea blocata sau ceva asemanator.
    As dori sa stiu cat m-ar costa sa schimb sistemul sau cat costa piesele si care sunt acelea. Mi-ar placea sa schimb personal spalatorul, dar nu stiu cum sa ajung la mecanism si nici vreun tutorial nu am gasit.
    Va multumesc.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ori este blocat, ori ti s-a fisurat furtunul si numai ai presiune.
    Da-l jos si spala-l cu apa cu otet pana iese apa cum trebuie pe orificii.
     
  3. Casian

    Casian 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q3 2.0 TFSI 2012
    Imi poti explica cum sa il dezasamblez ?
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    O sa iti pun imediat un PDF cu procedura de demontat/montat.

    Poftim @Casian.
     
    Ultima editare: 26 Ian 2017
    Casian apreciază asta.
  5. Negreanu Cristina 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2019
    Locație:
    Ticleni
    Masina:
    Q3, TDI-2000CM3, 2012
    Buna ziua,
    Va rog sa ma ajutati cu o informatie referitoare la nefunctionarea stergatoarelor de parbriz. Specific ca detin masina de 8 luni si acum cateva zile am constatat ca acestea nu mai functioneaza. Masina a stat numai in garaj, timp de o luna de zile, neavand gheata pe brate, lamele sau parbriz. In bord nu arata nici un martor aprins. Am inlocuit motorasul si tot nu functioneaza. S-au verificat sigurantele si bratele de la stergatoare si sunt functionale.
    Va rog sa ma ajutati cu vreo informatie in acest domeniu. Va multumesc!
     
  6. Ovidiu. R 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi Q3, 2012
    Nu ma pricep eu prea bine dar ma gandesc ca poate fi comanda din maneta aia de la stergatoare?? Poate sa.ti verifice cineva si chestia asta..
    Bafta.

    Trimis de pe al meu HUAWEI CAN-L11 folosind Tapatalk
     
    Negreanu Cristina apreciază asta.
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la un profesionist in electrica. Nu trebuia sa schimbi nimic pana nu mergeai la un profesionist in electrica.adica la electrician auto profesionist, nu un agarici. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
    Negreanu Cristina apreciază asta.
  8. Negreanu Cristina 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2019
    Locație:
    Ticleni
    Masina:
    Q3, TDI-2000CM3, 2012
    Va multumesc penrut raspunsuri.
     

Distribuie pagina asta