1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sunet sau zgomot neidentificat (greierasi) in masina la A6 C5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de BaiatBun, 13 Feb 2014.

  1. BaiatBun

    BaiatBun 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2014
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    A6 1,8t 1998
    Buna si scuze daca postez aiurea,am dat search si gaseste doar pt a4,de o vreme a inceput sa imi bazaie ceva din zona panoului de clima,daca misc de el sau apas pe panou se mai reduce din zgomot,precizez ca bazaie si cu ventilatorul pe prima liniuta,se poate face ceva,curata ceva pe acolo,din cand in cand se si opreste zgomotul.
     
  2. ALEKS 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
    Am un greieras in spatele bordului, tot in zona climei. Din pacate nu am cum ajunge la el fiindca trebuie demontate multe piese. In cazul meu suna doar la cca. 1200 rpm in sarcina cu motorul rece. In rest, e linistit.

    Alt greieras este din cauza parasolarului miniatura de deasupra oglinzii retrovizoare din habitaclu. Rezolvarea e rapida cu mic distantier din pasla in spatele parasolarului pe care oricum nu-l folosesc niciodata. Nu se vede.

    Am mai observat o potentiala problema de zgomot la tetiere, daca este defect mecanismul de "rabatare" fata-spate atunci ele vor face un zgomot usor enervant prin denivelari.

    Si mai este ceva in spate in dreptul banchetei din dreapta, dar este foarte sporadic si n-am putut determina ce e. Zgomotul e si total aleator si deloc deranjant (poate ca e ceva de prin buzunarele portbagajului).

    Un alt aspect enervant este faptul ca motorul aerotermei pe prima linie, in zilele in care temperatura este sub -5 grade, scartaie foarte usor pana se incalzeste.

    In rest pare o masina bine inchegata cu destul de putine probleme de "greierasi".
     
  3. Makaveliftw

    Makaveliftw 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI CGLC 2015 / Audi A6 1.9 TDI AWX 2003
    Si eu am o mare problema cu tetiera de la scaunul pasagerului, aveam un copilas in spate si am fost nevoit sa franez destul de tare, cred ca s-a tinut de ea si probabil s-a rupt ceva pe acolo. Cand nu sta nimeni pe scaun e dezastru cum face la orice denivelare. E posibil sa fie rupta sau doar sarita din prinderile ei ?
     
  4. BaiatBun

    BaiatBun 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2014
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    A6 1,8t 1998
    Makaveliftw scoate-o afara si uita-te
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Feb 2014
  5. ALEKS 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
    Intocmai, aceeasi problema la mine, cu tetiera din scaunul pasagerului. Din fericire face doar la denivelari serioase.
     
  6. Makaveliftw

    Makaveliftw 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI CGLC 2015 / Audi A6 1.9 TDI AWX 2003
    Am desfacut tetiera si era rupta. A fost pus un plastic acolo care sa o tina fixa si acum totul este ok, insa nu se mai poate da in fata sau in spate.
     
  7. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Eu am 2 zgomote enervante, uneori doar.
    Undeva in bord in spatele ceasurilor, sau in spatele arcuileii bordului de la volan si mai e unu in zona schimbatorului. Ce se afla pe acolo si ar putea provoca un zdranganit?
     
  8. Makaveliftw

    Makaveliftw 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI CGLC 2015 / Audi A6 1.9 TDI AWX 2003
    Poate sa fie capacul ala care acopera suruburile de la ceasuri.
     

Distribuie pagina asta