1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sunete sau Zgomote (Greierasi) in masina la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de bell, 10 Sep 2008.

  1. bell 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2007
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A4 Albastru.101 CP cand sta pe loc...Mai multi cand merge!
    mai are cineva problema asta?...stiu ca e o problema stupida si de 2 lei...dar pt mine este o problema a dracului de enervanta...zici ca sar dracii pe toate astea de plastic din masina.Ar fi misto sa vina cineva sa zica cum scap de asta...si sa nu imi ziceti sa omor draci de pe plastice...ca nu prea pot...
     
  2. audia4 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2007
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    audi a4, 19 TDI, 2003
    aceeasi problema si la mine la un a4 1.9 tdi 131 cp. Am mai diminuat din scartaiturile enervante ungand inchizatoarele usilor si curatand chederele de cauciuc. De eliminat nu le vei pute decat regland usile, dar nu prea se pricepe nimeni la asa ceva si si daca o vaface vreun mecanic precis nu vor mai fugi liniile usilor. Inmoaie o carpa in ulei fin si unge yalele. Daca vei da cu spray risti sa pui prea mult si se va depune prafu ca naiba. poti scapa in totalitate de scartait daca vei parasi drumurile din Romanica. Asta e. Nu vreau sa te enervez si sa-ti spun sa dai muzica mai tare ca sa nu le auzi pentru ca-mi sa omor cand aud si eue sfaturi de genu asta.
     
  3. TethiS

    TethiS 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI AVB 2004 + Audi A3 2.0 TDI Ambition 2004
    Am trait si circulat pe drumuri din afara Romaniei si te asigur ca acolo nu-mi scartaia nimic. Acum, ca am revenit pe plaiuri natale, de la atatea gropi, valureli si crapaturi, dau muzica tare si am grija sa nu-mi pice de pe bord antiradarul si catzelusul de plush :D
     
  4. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Daca depistezi zona unde scartaie la frecarea intre plastice poti unge cu ... sampon de par ...
     
  5. bell 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2007
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A4 Albastru.101 CP cand sta pe loc...Mai multi cand merge!
    :))

    sampon de par...pe bune!?
    :))))
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Si a mea scartaie la usi,cand cobor borduri sau trec peste hopuri.Am usile dereglate si se inchid greu.Cred ca de aici vine problema.Am incercat sa sterg chederele cu un silicon pentru plastic(m-am gandit ca fiind uleios nu vor mai scartai)si s-a mai remediat situatia,dar nu este o solutie de viitor.
     
  7. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    aceeasi situatie si in cazul meu
    nu a implinit 2 luni de cand am adus-o in tara si a inceput sa zdrangane, sa scartaie...
    mai mult de atat am impresia ca in f scurt timp o sa trebuiasca bucse noi si tot ce mai e p'acolo...care pana acum chiar nu necesitau vreo interventie
    asta e, romanica...
     
  8. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Scartzaiala

    Daca scartaia usile, vezi ca e un threat pe aici cu un pdf in care ne arata autorul cu si-a reglat singur usile. Le-a aliniat perfect.
    Daca e de la plasticele din interior... ori s-a umblat la ele si s-au largit clemele de pridere, ori a rupt clemele de prindere.
    La mine scartaie cotiera, insa e singurul loc unde ma tot apas in mod frecvent.
    Ar mai fi panourile usilor, dar astea se pot strange din suruburi.
    Uite link-ul cu cele doua pdf-uri postate de Gabig http://www.clubaudi.ro/audi-a4/3747-reglare-portiere-3.html
     
    Ultima editare: 13 Sep 2008
  9. bell 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2007
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A4 Albastru.101 CP cand sta pe loc...Mai multi cand merge!
    re...

    Pt.boresque - panourile de la usa sunt prinse in suruburi...nu in cleme!?
     
  10. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Surube

    Eu la A6 vad niste surube "prezentabile" in fata si spatele panoului. Nu stiu cum e la A4.
     
  11. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    daca ai avut date panourile jos de ex montare folie posibil sa se fi rupt clamele de plastis acelasi lucru l-am patit si eu...muzica tare nui o solutie:Dse inlocuiesc clamele si totul revine la normal..alta problema ar fi daca sta masina mult in soare..
     
  12. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Nu va mai bateti capul atat...e ceva normal pt Romanica si oricum o sa reapara in scurt timp...
    Eu am adus-o din Germ la 140 mii, treceam peste denivelari si era stanca...nu se auzea absolut nimic...dupa doar 10mii la noi a mai aparut cate un greieras...la A6 nu se prea aud pt ca masina e mai lata si mai lunga, dist intre roti mai mare si atfel socurile sunt mai bine preluate de caroserie, amortizand mai bine...kiar am facut testul asta A4 vs A6...am mers cu multe A4 si pe E85 zici ca e al dreak de stransa, apoi daca intri pe un drum de tara incepe distractia...singura solutie...DRUMURI MAI BUNE!!!
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am reglat si eu usile dupa metoda descrisa de colegul nostru si pot spune ca am scapat de scartaitul de la usa soferului care era stresant+usile se inchid mult mai usor.Sper sa ramana asa macar o perioada.Masina mea are 100 mii km facuti exclusiv in tara,mare parte in Bucuresti.Si pot spune ca pana acum e tanc,nu trancane si nu bate(am schimbat 2 brate recent).dar ma astept in curand sa schimb usor usor toate bratele pe fata.Parca o si aud peste putin timp cum incepe iar sa bata usor.Sper sa nu
     
  14. Gibi Bronze Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2006 1,9 TDI
    Pana una alta trebuie sa ne consolam ca suntem in Romania cu drumurile care sunt! Poti lua masina noua si dupa 5000km in RO apar greierasii!
    E normal sa scartaie si componentele de plastic din interior ca tot frecandu-se capata joc.
    Am amic la reprezentata Audi VW in Tg Jiu si la 15000km schimba masina ca nu suporta "greierasii" ce apar inevitabil!:p
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si la a mea a inceput simfonia dupa circa 2 saptamani de Romania. Am sesizat 2 scartaituri diferite. Unul e la imbinarea plasticelor de dedesubt de schimbatorul de viteze iar celalalt... inca nu stiu de unde se aude.

    Un coleg zicea sa se dea cu sampon de par. Am 2 dileme:
    -nu cred ca e o solutie de lunga durata
    -masina mea nu are matreata, iar eu ma spal cu sampon anti-matreata... :p
     
  16. RadOne

    RadOne Banned

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    vezi avatar
    Idem

    Si la mine dupa 10 mii in Romania au inceput greierasii.....cand am adus-o nu se auzea nimic...la fel...tanc....dupa cei 10 k in romania au inceput....si cu muzica tare,,,dimpotriva,,,,la mine mai rau am facut....de la bass mai rau incep greierasii :no: Romania e o tara din Rai..Miroase a k...T si pute-a mucegai.....asta este....
     
  17. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Asta cu samponul de par o foloseam in copilarie la vestitul cub Rubik ... aveam cel mai manevrabil cub din cartier si nimeni nu banuia de ce ... si pe deasupra mirosea si frumos ... incercati si o sa vedeti ... sau vaselina siliconica (daca gasiti) ...
     
  18. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Salutate, am cautat pe forum si nu am gasit problema mea, poate sa ma discutat. La viteza de peste 90 Km/h , pe partea soferului , aud un suierat de vant, desii geamul este inchis, nu stiu de unde vine si este destul de deranjant. Poate a-ti patit si voi sau imi puteti da un sfat. Chederele nu par sa fie rupte, portiera din cate am vazut ii aliniata, deci nu stiu de unde vine.
    Va salut.
     
  19. xxbogdanxx

    xxbogdanxx 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4, 1.9 tdi , 2004 , AVF
    Ai avut cumva parbrizul schimbat ? Daca da si de acolo poate fi
     
  20. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Da , a fost schimbat parbrizu , dar si usa sofer a fost schimbata cu totul, ca se vede o diferenta de culoare , si posibil sa nu fie reglata cum trebuie . Te salut si ms de raspuns
     

Distribuie pagina asta