1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suport numar la A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de paul_e88, 28 Apr 2010.

  1. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Am si eu o intrebare pentru cei mai priceputi de aici..

    Este vorba de suportul de numar pt bara de facelift simpla din 2005.

    Eu am comdandat grila din poza 1, 8P4 853 651 A, nu 8P4 853 651 simplu. Singura diferenta intre grile este codul de suport de numar, care la grila simpla este 6W6, iar la cea comandata de mine este de la 6W1 la 6W5.

    In poza 2 se vede ca pt 6W6 (adica grila 8P4 853 651) corect ar fi suportul 11, insa avand in vedere grila pe care am luat-o (8P4 853 651 A), corect ar fi suportul 10. Intrebarea mea este care este diferenta dintre ele? Cele din Romania, A3-urile, am observat ca au 6W6, iar grila pe care am luat-o eu este din Germania si se potriveste doar 6W1. Vizibil nu par diferente, ca dimensiuni sunt la fel, dar totusi, de ce difera codurile?

    Inca nu stiu ce suport sa comand, si nu vreau sa arunc banii pe un suport care sa nu se potriveasca..

    LE: Este vorba de grila atasata, asta este ce am luat..
     
    Ultima editare: 28 Apr 2010
  2. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Este 100% grila pe care ai comandat-o sau e poza luata de pe net care seamana cu ce ai luat??
    Suportul de numar difera prin faptul ca la o grila vine numarul incastrat in plastic (daca te uiti pe topicul lui cata_adc o sa vezi ca el are asa) si la cealalta vine un plastic pe care se insurubeaza suportul de numar (eu am asa)
     
  3. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Asta e grila cumparata, poza este aceea de pe ebay din descrierea produsului.

    M-am mai linistit, m-am mai plimbat pe forum si am vazut la a4 la unii numarul incastrat in suport, si la altii prins pe exterior. Ciudat ca au gandit sisteme diferite de prindere, practic asta pe care l-am luat eu apare pe site la ecstuning ca fiind Euro license plate, deci pt Europa, dar difera totusi in Romania.

    Eh, e bine ca se rezolva treaba pana la urma, multumesc Silviu.
     
    underc0ver apreciază asta.
  4. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    paul aceeasi problema o am si eu, nu am grila care vine peste suportul de numar, asa am cumparat masina. Grila este exact ca a ta. Tu ai gasit ?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Sep 2011
  5. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Am comandat pana la urma suportul de numar "de germania", cel care acopera numarul de inmatriculare, dar a fost cam scump, nu stiu daca merita. Vine cu tot cu partea din spate, pe care tu o ai deja.

    Mai usor ar fi sa ti iei suportul de romania, sau sa cauti in dezmembrari poate gasesti doar piesa care vine peste nr.
     
  6. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Salut,

    Puteti sa-mi spuneti cum se monteaza numarul la A3 8P cu placuta incastrata in "bara" de pe grila ? Trebuie data bara jos ? :unsure:

    Cred ca modelul este ca cel din imaginea atasata dar nu inteleg sistemul de prindere. Nu reusesc sa bag numarul de inmatriculare in suport, nu pot sa-l desfac.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Oct 2013
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cazul asta trebuie sa scoti suruburile care se afla la baza inferioara a suportului (sunt ascunse sub suport la baza inferioara). Daca nu ai acolo suruburi trebuie sa demontezi bara fata si pe interiorul grilei din bara ai suruburile de fixare ale suportului. Bafta
     
    Ultima editare: 30 Oct 2013
  8. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Se pare ca sunt unul dintre norocosii ce trebuie sa dea bara jos.:(

    Am facut un scurt video, poate se lamuresc si altii. Scuze de calitate, e facut cu telefonul.

    Suport numar Audi A3
     
  9. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Nu trebuie sa dai bara jos.
    Capacul are suruburile sub suportul de numar, cum te uiti la masina din fata.
     
  10. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Multumesc Paul, am reusit, raspunsul era mai simplu decat credeam.:huh: Astazi mi-am facut timp si m-am mai uitat odata, suruburile sunt 4 la numar, fix sub suport, eu ma asteptam sa fie alta prindere.:blush:
     
    Ultima editare: 11 Noi 2013
  11. Monroe

    Monroe 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2014
    Locație:
    ********
    Masina:
    A3 sportback, 2.0 tdi BMN, 2006, quattro
    [​IMG]

    Salut,

    Ma lovesc si eu de problema suportului de numar. Avand in vedere poza atasata, oare ce capac imi trebuie? Cel care acopera numarul?

    Daca da, unde pot sa il comand? Merci!
     
  12. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Din pacate, nu se vede poza. Incearca s-o mai atasezi inca o data.
     
  13. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
  14. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Din poza vad ca iti lipseste capacul ce acopera numarul. Intreaba pe cineva cu ETKA daca iti poate da codul si il poti comanda de la orice magazin de piese auto
     
  15. Monroe

    Monroe 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2014
    Locație:
    ********
    Masina:
    A3 sportback, 2.0 tdi BMN, 2006, quattro
    Imi poate confirma cineva cu ETKA

    8P4 807 285 G ?

    Multumesc!
     
  16. catzoi92 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A3 2.0 tdi, 2004
    Ultima editare de un moderator: 2 Noi 2015
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce vrei tu sa faci ca nu am inteles. Vrei suport de numar pentru acea grila din poza atasata ? daca da afla intai codul de piesa al grilei si in functie de codul OEM al grilei iti cumperi suportul de numar care se potriveste pe acea grila. Sunt peste 20 feluri de suporti de numere pentru diferite modele de grile. Fii mai explicit data viitoare nu asa ambiguu cum ai scris tu mesajul anterior. Bafta
     
  18. catzoi92 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A3 2.0 tdi, 2004
    Scz, eram la volan cand am scris dar cred ca s-a inteles din poza... Am facut rost de un cod dar mi se pare exagerat de scump acel suport
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E in jur de 150 lei daca nu ma insel.
     
  20. catzoi92 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A3 2.0 tdi, 2004
    cu 320 lei am gasit cel mai ieftin
     

Distribuie pagina asta