1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suporti - Tampoane motor la A4 B5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de BIG, 15 Iun 2009.

  1. AlexG

    AlexG 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2014
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi A4 B5/1.6 ADP/ 12.1999
    Si totusi insist pe acest subiect am gasit o poza la un coleg ( imi cer scuze daca se supara pentru folosirea pozei fara acordul dansului) cu acest tampon, cum il pot desface fara sa dau bara de pe masina si cum se desface sa vad daca gasesc doar partea de cauciuc aftermarket sau se gaseste cu carcasa doar pe oem
     
  2. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Ce producator imi recomandati pt suportii motor?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Original si atat.
     
  4. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Salutare colegii ! Am si eu o întrebare,sper sa mă intelegeti. La schimbarea vitezei dintr-a 1-a in a 2-a ,daca ridic abreiajul mai repede ca la a 3-a ,se bâțână masina ca si cum ar da sa se oprească, mă gândesc ca este un tampon ,ceva dus, dar n-am idee care. Daca ridic usor ambreiajul nu se mai simte nimic. Sper sa a-ți inteles mersi anticipat!
     
  5. adiyiy 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2011
    Locație:
    Remetea Chioarului
    Masina:
    b4 avant 1.9 TDI an 1995
    Am si eu o problema cu suportii de la motor/cutie viteze, cei de la motor (hidraulici) s-au spart si a curs acel lichid din ei. Am cumparat altii noi, marca Swag si acum masina trepideaza la ralanti de parca e un tractor si in mers face o rezonanta prin toata caroseria, asa ceva nu am mai intalnit.
    Cu ocazia asta am schimbat si suportii de la cutie, acestia sun Topran, nici o diferenta, ba chiar mai rau. As cumpara ceva mai bun, Lemforder de exemplu, dar tare ma tem sa nu fie la fel si sa dau o gramada de bani pe degeaba. Ar fi super sa pun originali, dar la pretul de 800 lei cel din stanga, si 1000 lei cel din dreapta, totusi mi se pare cam mult :(
    Intrebarea ar fi daca cineva a schimbat suportii la motorul asta (1Z) cu ceva bun si daca se comporta ca atare, si ce marca mai exact ? Multumesc.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am vazut pe diverse forumuri VAG ca se folosesc foarte mult suporti Febi.
    La tine toti suportii noi OE costa cat un B5 pentru piese. :) Inteleg de unde si ezitarea.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Suportii / tampoanele de motor nu se cumpara decat originali. Asta trebuia sa stii inainte sa cheltui banii pe cei AM.
     
  8. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Acelasi comportament e si la mine @adiyiy de cand am schimbat suportii, tot pe Swag
    La rece trepideaza ca toti dracii. Din ce am citit pe alte forumuri dureaza mai mult pana se lasa. Daca ai mei nu isi revin pana in iarna ii schimb cu altii OEM, chiar daca inseamna sa fi pierdut banii dati pe Swag
    Ca o paranteza, pe OEM gasesti Corteco de multe ori, care au fix acelasi comportament dupa colegii de pe audiforum.com, motiv pentru care am optat sa merg pe Swag
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Suportii OE sunt Avon England.
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Eu am schimbat suportii motor cu Ruville toti 3 , dupa 3 saptamani , nu am sesizat nicio diferenta intre ce era inainte pe masina OE si acestia. E adevarat la inceput a tremurat masina pana s-au amortizat.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asa cum a spus si audi66 toti suportii motor de la Audi (cam toate modelele indiferent de anii de fabricatie) sunt facuti de Avon - UK.
     
  12. adiyiy 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2011
    Locație:
    Remetea Chioarului
    Masina:
    b4 avant 1.9 TDI an 1995
    Stiu din proprie experienta ca piesele OE sun mult mai bune, dar ma gandeam ca totusi, sunt doar niste "gume" cu lichid in ele :)) la mine suportii vechi de la motor (originali) unul este intradevar Avon England, dar celalalt este Boge, original si asta (are are sigla vw/audi pe el)
    pentru Stefan, eu am suportii Swag de vreo 2 ani si 30-40.000 km si tot asa sunt, asa ca de ceva vreme am pus unu vechi si unu noi, este cat de cat mai bine, dar tot nu asa cum trebuie
     
  13. cristicrs 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2015
    Locație:
    buzau
    Masina:
    A4 B5 1.8 ADR 1995
    Poate cineva sa ma ajute cu un link sau cod pentru tamponul antibalans?
    Am găsit eu dar nu sunt sigur ce e ce îmi trebuie.
    Mulțumesc!
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  15. florinval 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2014
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    A4 B7 ,1.6 ALZ ,2007
    Te rog daca se poate ceva asemanator pentru A4B5 an fabricatie 2000, motor ALZ 102 CP.
    Multumesc.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    8D0 199 382 AP - suport motor dreapta
    8D0 199 379 AQ - suport motor stanga
     
  17. gelu80 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2016
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b5 1.6i cod motor AHL
    Pot pune suport de motor de la o masina model 2001 ? Mașina mea este 1998.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe stanga iti trebuie 8D0 199 379 J sau AQ.
    Pe dreapta 8D0 199 382 M sau AP.
     
  19. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Pentru tamponul antibalans, cel din mijloc, cum trebuie reglat la schimbarea lui? Stiu ca se poate regla pe inaltime, dar nu stiu pozitia corecta.

    Acum 1 an (aproximativ) am schimbat suportii la cutie (Lemforder) si la cateva luni suportul din stanga, dar second. A fost liniste in masina pana acum 2-3 saptamani cand a inceput sa tremure schimbatorul si toata caroseria.

    La sfârșitul lunii ianuarie au schimbat la service si suportul din fata si cred ca de aici se trage. Am observat ca la miscare fata spate cu masina in viteza, tot motorul se misca fata spate si parca nu are amortizare, se aude zgomot metalic, iar sub masina am observat ca are joc si suportul din dreapta de la cutie.

    Voiam sa schimb suportii stanga-dreapta, dar la simptomele astea as merge pe cel din fata si cel de la cutie, dreapta.

    Ce ar fi mai corect?
     
  20. gelu80 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2016
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b5 1.6i cod motor AHL
    Cum schimb tamponul din față ? Am observat ca are trei șuruburi..
     

Distribuie pagina asta