1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie cu Perne de Aer la Audi Allroad A6 C5

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C5 (1999 - 2005)' creată de hai-hui, 9 Ian 2008.

  1. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    naniacostin, cred ca da, dar vezi pe topicul de mai sus ca un coleg si-a montat Bilstein si nu prea a fost multumit.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Feb 2015
  2. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    buna!

    nu exista nici un furtun anulat(la amortizoare) indiferent de firma .Sigur sunt alte probleme,ceva necorespunzator.Probabil sunt pentru suspensia cu arcuri.Sigur.Pana si chinezii le fac la fel cu cele OEM.
     
    Ultima editare: 23 Feb 2015
  3. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    LXL nu ti se pare ca esti stupid cand spui ca dupa trei ani vrei sa trimiti un lucru inapoi pe garantie?Tu faci asa cu compresoarele reparate de tine?Nu cred.In curand Arnott va inchide firma si pa.Da si tu garantie pe viata la compresoarele reparate de tine .Stiai ca poti avea chiar si un senzor defect si sa explodeze perna?Si ce sa facem, sa o trimitem la Arnott pe garantie.
     
    Ultima editare: 23 Feb 2015
  4. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Aici se vede diferenta,intre cele bilstein de la arnott si cele oem,nu comunica presiunea din perna cu amortizorul.

    Vad ca incepi din nou.
    Este pentru ultima data cand te mai bag in seama,nu stiu ce vrei si nici nu ma intereseaza,eu personal am primit de la firma arnott 2 perne noi gratuit,dupa ce le-am trimis inapoi pe cele sparte generatia2 cumparate in 2010,mentionez am platit doar transportul vreo 8-900ron,nu mai stiu.Am factura si garantia pentru cele de generatia3 care au si protectie, dar care nu mai au garantie doar 1an.Sant prea batran ca sa dau explicatii pentru cele intamplate si nici nu doresc,sper sa nu ne mai intersectam in cea ce priveste discutia mea cu un alt coleg.Eu nu am comentat si nu voi comenta in continuare cele scrise de tine,te rog sa nu ma mai bagi in seama,asa voi face si eu in continuare ,daca se poate,daca nu mai bine renunt sa mai scriu pe acest forum.Informatiile date de mine pana acum au fost intamplari adevarate,in atelier la mine,nu auzite si nu luate de pe net,sper sa fiu inteles,stima.
     
    Ultima editare: 23 Feb 2015
  5. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Salut!

    Pai nu te-ai dat seama ca sunt pentru arcuri?:footy:Ca una-i poza si alta obiectul real.Totusi nu mi-ai raspuns la intrebare.Pai sunt departe sa vreau sa te jignesc cu ceva.Dar raspunde totusi la ceea ce am intrebat .exact la subiect.Oricum tot ai respectul meu.Nu te-am intrebat cu rautate.Esti cel mai bun la aceasta sectiune.Mai bine ma retrag eu.
     
    Ultima editare: 23 Feb 2015
  6. naniacostin

    naniacostin 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2014
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    a6 allroad c5
    Eu stiu ce am vazut. Nu la o masina, la mai multe. Bilstein nu are intrare de aer in amortizor. Si daca te uiti la poza o sa vezi chiar si acel o-ring, la arcuri la ce ar folosii ? chiar si pernele generatia 2 de la Arnott vin cu dop la iesirea din perne. Eu personal l-am demontat de pe ele. Pana la urma treaba cu garantia conteaza cat timp ofera producatorul. Daca si-a luat teapa e problema lui nu a mea care le-am cumparat. Cand am platit 4.00 lei stiam de ce platesc adica pentru garantie pe viata. Asa puteam sa dau 1.800 lei si sa cumpar 2 aerosus sau cum se numesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Feb 2015
  7. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Probabil ca esti vre-un mecanic daca ai vazut atatea.Iar eu nu ajut mecanici.De ce ?Pentru ca ei pretind bani.Si suntem pe forum. Apropo NU exista garantie pe viata. Dupa 1 an firma se poate inchide asa ca ... adio garantie.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Feb 2015
  8. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Mai facut sa-ti raspund,eu sant prea mic sa dau asemenea garantii,dar si pretul este aferent.Dar pe cuvantul meu de onoare ,mi le-au schimbat fara comentarii,au cerut doar factura.
    Recunosc ca nici eu nu am crezut pana nu au sosit cele noi inapoi,sa nu spun ca a durat o luna,nu am avut rabdare si intre timp am mai cumparat 1 pereche tot gen3,acum am un set pe fata de rezerva,pacat ca i-i expira garantia pe cand am sa le montez.Pe de alta parte,am stat si ma-m gandit,ce au pierdut ei defapt?,au recuperat toata partea metalica,eu am platit dus intors,au pus un cauciuc nou si l-au vandut din nou,cred ca nu au pierderi prea mari.
    In rest este loc pentru toata lumea,eu recunosc fara rusine nimeni nu le stie pe toate,cine pretinde asta,............
     
    Ultima editare: 23 Feb 2015
  9. naniacostin

    naniacostin 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2014
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    a6 allroad c5
    Spre deosebire de alte persoane am ajutat foarte mult, multe persoane si fara sa ma comport arogant cu cineva. Sunt cunoscut pe alte forumuri. Mecanic sunt, intradevar dar fara bani si nu profesez meseria asta. Ajut doar colegii, prietenii si oricine ma suna si-mi cere ajutorul sau un sfat. Nu cunosc bine marca Audi pentru ca nu am avut pana acum aceasta marca dar citesc, ma documentez si incerc sa invat. Cred ca asta e si rostul. Abia dupa aceea poti ajuta un om cu un sfat competent. Daca am intrebat ceva am facut-o doar cand nu am gasit detalii pe forum. Daca am gresit cu ceva sau am deranjat va rog sa ma scuzati. Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Feb 2015
  10. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    naniacostin nu cred ca este cazul sa-ti ceri scuze, nimeni nu are nimic cu tine, ai deschis un subiect pe care impreuna am inceput sa-l dezbatem si sper ca la urma sa ne fie de folos la toti.
    Discutiile personale fac parte din respectivele dezbateri, cred si sunt sigur ca vor fi si ele de folos pana la urma,fiecare din noi are mandria si aroganta sa. Nu cred ca anumite calitati care le avem trebuie sa nasca dusmanii, cred ca incetul cu incetul vom face o mare echipa pe club audi, sper ca nu par mare filozof. :friends:.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Feb 2015
  11. NicolaeI 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2015
    Locație:
    Berceni
    Masina:
    A6 ALLROAD, 2500cmc, 2005
    Salut, sunt nou membru si am o problema la alroad 2500 , pe vreme urata , ploaie, zapada , carosabil umed, isi pierde stabilitatea, danseaza cum se mai spune. Imi puteti recomanda ceva?
     
  12. naniacostin

    naniacostin 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2014
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    a6 allroad c5
    sunt mai multe motive.da-ne mai multe detalii.pot fii amortizoarele duse,unghiurile de fuga dereglate,cauciucuri vechi si uzate.
     
  13. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Alex_Gri Perna cumparata e Arnott,nu AEROSUS.Si nu e design original.
     
    Ultima editare: 28 Feb 2015
  14. NicolaeI 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2015
    Locație:
    Berceni
    Masina:
    A6 ALLROAD, 2500cmc, 2005
    Salut,

    Amortizoarele sunt ok, unghiurile ...e posibil , nu le-am verificat, iar cauciucurile sunt : asa si asa.Este posibil ca de la un senzor de nivel sa se intample acest lucru?

    Multumesc inca odata.
     
  15. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Din senzor de nivel sigur nu danseaza,pe de alta parte ai avea becul galben aprins,s-au ar apare probleme la ridicare si coborare.Verifica directia,nu la reglaj directie ci la un atelier specializat,capete bara,bielete directie,articulatii,si neaparat partea spate,mai ales bucsi.Daca nu exista jocuri,poti merge la reglaj directie,fata si spate neaparat.
     
  16. OlGabriel 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, 2005
    Salut!

    Am revenit cu problema compresorului rezolvata cu ajutorul lui lxl (Bela).
    I-am trimis compresorul vinerea trecuta la Oradea si marti il aveam inapoi.
    L-am montat si functioneaza perfect!
    Il recomand oricui are probleme cu compresorul de suspensie!
     
  17. edy71 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Allroad , 2.5 TDI , 2002
    Arnott

    Anul trecut in vara am constatat ca imi rasufla o perna pe fata.
    Am cautat in tara la firme si persoane fizice , si desi nu sunt zgarcit am decis ca pentru 25-30 % economie merita sa pierd o ora- doua si sa-mi fac conturi pe ebay si pay pal si sa caut in afara .
    Am gasit in UK , a costat 1100 lei cu tot cu transport la usa .
    Am mai platit la un service din vestul Bucurestiului 250 lei schimbarea pernei .
    Am facut de atunci cam 10000 km si se comporta ok .
     
  18. NicolaeI 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2015
    Locație:
    Berceni
    Masina:
    A6 ALLROAD, 2500cmc, 2005
    Multumesc mult, revin cu noutati.
     
  19. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Da LXl va repara compresoarele iar VOI schimbati pernele sparte sau senzori de nivel defecti ca sa tina compresorul.Altfel nu va tine nici unul nou.Apropo nu ai precizat de ce a cazut compresorul.Ca de nebun nu cade.Rezolvam problema dar trebuie sa stim cauza.Ceea ce spui seamana mai mult a reclama tv.
     
    Ultima editare: 12 Mar 2015
  20. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    250 lei schimbarea pernei?Da ce era de aur?Maxim 100 lei.Asta-i pretul corect.
     

Distribuie pagina asta