1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie - directie - sau tren de rulare - la A4 B7 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de alincelfin, 8 Mai 2010.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, s-a mai facut si s-a mai scris pe forum. Nu ai cautat cum trebuie. Citeste aici : http://www.clubaudi.ro/threads/audi-a4-b6-personal-detailing.13980/page-38#post-388795 si nu numai

    Codurile sunt astea:

    Bara stabilizatoare RS 4 8E0511404 AL

    Bucsi bara stabilizatoare - 2 bucati 8E0511327 D

    Bride prindere bucse - 2 bucati 8E0511439

    Suruburi prindere bride - 4 bucati N10127707

    Suruburi bieleta antirului - 2 bucati N10528103

    Cu toate ca v-am mai spus ca nu discutam despre asta in topicuri de prezentare tocmai din acest motiv adica cei interesati nu stau sa caute (cu toate ca sunt obligati si ar trebui) in mii de topicuri de prezentare.
     
  2. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Am cautat si pe aria de prezentari, totusi ultimul post din topicul lui rotitza e din 2012 iar topicul e destul de "departe".
    Multumesc pentru informatie, am gasit pe un forum extern codurile dar nu eram sigur daca alea sunt toate reperele. :hi:
     
  3. VCR

    VCR 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 2.0 diesel. 2007
    Buna colegi,
    Detin un A4 B7 cu suspensie sport jante R18 235/40 si urmeaza sa schimb set complet brate fata si cel de la service mi-a recomandat TRW. Eu am optat pe originale Lemforder la care cel din service mi-a zis ca alea is scumpe. Inca nu am luat decizia. Intrebarea mea este: la suspensia mea si marimea jantelor ce marca imi recomandati ? De preferat sa tina vreo trei ani dar din auzite cica cele Lemforder duc pana la cinci ani.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si TRW si Lemforder echipeaza masina din fabrica adica sunt piese care se monteaza pe masina din fabrica asa ca orice vrei sa montezi alegerea iti apartine. Bafta.
     
    VCR apreciază asta.
  5. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    E diferenta totusi intre ele.. Lemforder e peste TRW fara discutie. Se vede si din diferenta de pret.

    Eu unde am pus Lemforder ( nu numai pe Audi ) nu am mai umblat la piesa respectiva. Am pus niste pivoti TRW pe un Peugeot Boxer si is cam gata in vreo 30.000 km..
     
    VCR apreciază asta.
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si de ce eu am toate bratele de pe masina (fata-spate) marca TWR din fabrica ? Iar o dam in legende urbane auzite la coltul strazii. Tu poate ai avut ghinion, ca nu ai fi primul, care o anumita piesa chiar de marca sa cedeze dar asta nu insemana sa generalizam. Si mie anumite componente din sistemul de directie (montate pe o alta marca de masina) la concret marca ATE la niste brate - dupa maxim 2.000 km sa cedeze pur si simplu adica s-au rupt dar asta nu inseamna ca acum marca ATE este cea mai proasta. O zi buna
     
    VCR apreciază asta.
  7. VCR

    VCR 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 2.0 diesel. 2007
    Ma poate lamuri cineva? Lemforder la un magazin de piese set complect la bucata 2700 lei toate si mecanicul de la service mia spus un pret de 3800 lei set complect tot Lemforder.
     
  8. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    E in jur de 2500. N-are cum sa fie 3800. Poate a mai luat in calcul in plus niste piese..
     
  9. VCR

    VCR 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 2.0 diesel. 2007
    Nu era vorba de set complect fata mia zis clar ca 6 buc pe roata total 12 piese
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ala este pretul. Imparte 3.800 la 12 si cam ala este pretul per bucata. Bafta.
     
    VCR apreciază asta.
  11. VCR

    VCR 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 2.0 diesel. 2007
    Atunci cele de la magazin sa fie aftermarket ?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deja pui niste intrebari ciudate. Toate sunt AfterMarket ca doar reprezentanta nu vinde o marca pentru ca Audi nu fabrica piese ci vinde un produs cu sigla si atat. Ca sunt ele produse de catre o firma anume este altceva. Cumpara ce vrei si de cati bani ai pentru ca indiferent de unde le iei sunt aceleasi mai putin alea facute pe vapor. Bafta.
     
  13. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Cam asa arata setul. Da, ai 6 piese la o roata.
    E vreo 1800 TRW si vreo 2500 LEMFORDER. Daca esti sinucigas gasesti si la 7-8 sute tot kitul..

    E cam japca 3800 de lei...
     
  14. VCR

    VCR 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 2.0 diesel. 2007
    Doua marci sunt prioritar Lemforder sau TRW tinand cond ca am suspensie sport si jante pe 18 inc. Am gasit si eu set complect Lemforder la 2700 lei dar la service dece mia zis 3800 lei? plus manopera 600. Infine achizitionez eu piesele si caut un alt service. Revin cu detalii dupa ce le montez.
     
  15. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Putea sa-ti zica si 38.000 lei, nu are importanta, ei cu atat ti-ar fi vandut produsul respectiv. Tu nu esti obligat sa iei de acolo, iei de unde vrei si iti convine pretul. E logic sa iei acelasi produs de unde e mai ieftin si sa il montezi tot undeva unde iti convine pretul.
    Tine cont ca majoritatea service-urilor nu accepta sa vii tu cu piesele in portbagaj, iar daca accepta, te vor taxa mai mult la manopera.
    Lemforder sau TRW, nu are importanta, ambele sunt echipari OEM si sunt foarte bune.
     
    VCR apreciază asta.
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe langa alea 6 piese la roata se inlocuiesc si bucsele de la bara stabilizatoare si bieletele de directie daca vrei sa ai totul nou.
     
    VCR apreciază asta.
  17. VCR

    VCR 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 2.0 diesel. 2007
    Salut! Deci dupa lungi cautari si consultari am gasit Lemforder chit complect la 1840 lei la care cica nu stia de unde provin ca pe eticheta scrie made in ue. Si uite asa am ajuns la un chit complect Swag Germany la 1600 lei si doua bucsi bara stabilizatoare Lemforder produse in Spania. Acuma cat vor tine voi vedea am sa revin cu detalii cand vor ceda. Drumuri bune!
     
  18. Sergiu.SM 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2017
    Locație:
    Satu Mare / Oradea
    Masina:
    A4 B7, 1.9TDI BKE, 2005
    Salutare, de o luna de zile am o problema la "suspensie" si anume:
    Cand trec cu viteze mici (maxim 50km/h) peste denivelari, hopuri, rosturi, limitatoare de viteza etc, aud un scartait din partea stanga fata. De o saptamana scartaitul se aude si in partea dreapta. Scartaitul este unul usor, ca un "ciripit" de pasare si il aud doar daca am geamul deschis si muzica oprita.
    Daca trec peste hopuri cu viteze mai mari, nu aud nicio bataie si nici scartaitu, doar la viteze mici si denivelari usoare.
    Masina am achizitionato de aprox 3 luni, la mecanic cand am fost cu ea nu avea scurgeri pe partea de directie/suspensie,
    Intentionez sa merg la mecanic luna viitoare sau cat mai repede, dar inainte de asta daca puteti sa imi dati un sfat sau daca v-ati intalnit cu problema mea. Nu vreau sa ajung la mecanic si sa ma prosteasca sa schimb piese care defapt nu au nevoie sa fie schimbate.

    Multumesc, masina este un B7 1.9 BKE din 2006
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am pus poza ca sa iti dai seama de ce nu vei afla niciodata raspuns din fata calculatorului la problema ta.
    Sistemul multi-link este destul de complex, trebuie luat fiecare brat, bucsa, amortizor, etc. in parte.
     
    lmdany apreciază asta.
  20. Sergiu.SM 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2017
    Locație:
    Satu Mare / Oradea
    Masina:
    A4 B7, 1.9TDI BKE, 2005
    Am inteles si multumesc pentru rapiditate, deci varianta ramane sa ma duc la mecanic deoarece multe pot fi problema.
     

Distribuie pagina asta