1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie - directie - sau tren de rulare - la A4 B7 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de alincelfin, 8 Mai 2010.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact. Cum masina ta a trecut de 10 ani, orice bucsa coapta poate da simptomele descrise de tine.
     
  2. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    La B7 nu am auzit inca acest lucru, dar la B5 pe parcursul anilor am avut situatii (cred) similare. Pe drum prost, ca drum de pamant la viteze mici se auzea parca erai cu caruta. Problema e de la cauciucurile care sunt pe bratele din suspensie, ei scot un zgomot urat. Ar putea sa reproduci si daca apesi mai tare pe aripile din fata, ca la testul amortizoarelor. Solutia mea era injectarea unei cantitati de ulei sub cauciucurile protectoare de pe bratele de sus. Nu spun ca problema ta e asta, nici nu spun ca asta e o solutie buna si acceptata, dar la mine a functionat de mai multe ori.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Te referi la pivotii bratelor superioare ?
     
  4. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    Da, la acestia:

    [​IMG]
     
  5. Sergiu.SM 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2017
    Locație:
    Satu Mare / Oradea
    Masina:
    A4 B7, 1.9TDI BKE, 2005
    Da, nu stiu ce sa zic. Am incercat varianta cu apasatul deasupra aripilor, nimic, desi masina se misca bine. Singurul sunet care l-am auzit a fost ca un fasait la amortizor si nici asta nu stiu daca e normal.
    De exemplu, cand ploua sau dupa ce duc la spalatorie masina totul e ok cat timp e uda, nu aud niciun sunet.
    Cel mai probabil cand ajung si eu pe acasa o sa trec pe la mecanic, dar atata timp cat doar scartaie si nu are joc nicaieri nu stiu daca ar descoperii usor care e problema. Nu prea am timp sa o las la puricat o zi sau doua.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca nu face cat timp e uda verifica bucsele de la bara stabilizatoare.
     
    Sergiu.SM apreciază asta.
  7. adriann.istvan

    adriann.istvan 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2016
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A4 B7 1.9 BRB 2007
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alte brate, nu mizeriile astea, nu ai gasit de cumparat ?
     
  9. adriann.istvan

    adriann.istvan 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2016
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A4 B7 1.9 BRB 2007
    Salut Cristi, da-mi te rog o alternativa. cu Lemforder sar de 3000 lei.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    TRW, Meyle HD si s-a mai scris asta in topic.
     
  11. flr cluj

    flr cluj 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 2006 BLB
    Salutare, am o problema cu un a4 b7, la viteza undeva 90-100 cand intru in depasire si revin pe banda mea de mers masina are un balans si o instabilitate, am observat ca si la franare mai brusca trage sau dreapta sau stanga, am fost la doua service si la recomandarea lor am schimbat: telescoape fata, brate inferioare, bucse bara stabilizatoare, discuri si placute frana ca erau ovalizate si avea o vibratie, reglat directie si unghiul de fuga de doua ori, doar ca nu am scapat de probema si ma gandeam ca poate a mai intalnit careva situatia. Si la fel face si cu cauciucuri de 16 noi noute si cu 17. Sau se poate sa fie de la tampoane motor ca-s cam scurse si sa faca motoru un balans. Ca nu vrea sa bag bani aiurea si sa nu gasesc problema.
     
    Ultima editare: 29 Iun 2017
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Schimbat tampoanele.
     
  13. Alexey Volkoff 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2014
    Locație:
    Iaşi
    Masina:
    A4, 1.9, 1996
    Salut,
    A4 B7 2007 2.0TDI BPW, o bataie pe partea dreapta pe drum cu denivelari la 25-30km/h daca merg mai incet bataile sunt mai rare sau aproape deloc. Am fost la service Auto Trans Com (Pascani) mi-au facut diagnoza si mi-au zis ca e caseta de directie, insa mi-au schimbat si bielete antiruliu si capete de bara in rest totul e okay si e caseta, insa masina nu trage stanga-dreapta, nu pierde ulei de servo, nu face zgomote la viraje pe loc, nu simt nimic in volan. Sa merg la alt service ? Am o bucsa rupta la un brat superior dreapta fata, doar putin, asta sa fie cauza?
     
  14. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    N-am inteles mai nimic din insiruirea asta de cuvinte. Lasa-ma sa inteleg, ti-au facut diagnoza pe caseta de directie, care nu are niciun fel de parte electronica?
    Daca stii ca ai o bucsa rupta, de ce nu inlocuiesti bucsa, sau, cel mai bine, bratul respectiv cu totul?
     
  15. toniandrei28

    toniandrei28 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2016
    Locație:
    alba
    Masina:
    audi a4 2006
    Salut, problema e urmatoarea, am un sunet neidentificat pe partea din dreapta fata! Se aude numai cu geamul deschis si doar cand iau o groapa mai mica sau pe piatra cubica( fier pe fier). Am fost la doua servisuri cu ea, de vreo 4 ori in decurs de 4 luni, au pus-o si pe elevator cu chestia aia ce misca stanga dreapta si nimic, nu isi da nimeni seama care-i baiu! Daca ii fac balans nu se aude nimic, doar sunetul normal al telescopului. Saptamana viitoare trebuie sa fac 1500 de km, italia-romania, ma intreb daca pot sa plec asa cu ea la drum si daca a mai avut cineva problema asta!? Din ce mi-a spus unul din mecanici ar fi bucsa unui brat superior putin crepata, sa fie de la aia?
     
  16. bugscata

    bugscata 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: A4 B7, 2.0 TDI BPW, 2007
    Salut Toni,
    Exact asa face si a mea, am schimbat toate bratele acum 10k km deci nu e de la ele.
    Daca ii dai de cap te rog posteaza solutia, eu o sa fac la fel.

    Multumesc,
    Catalin
     
  17. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Ce brate ai pus? Marca ma refer. Daca nu-s Lemforder sau TRW...se pot duce in 10.000 km..

    Oricum...e greu cu suspensia multilink. E un lux greu de diagnosticat. Le cam iei prin eliminare si schimbi tot. Cu masina suspendata toate-s legate.. N-ai ce sa vezi, decat daca e ceva rupt de tot.

    Eu tot pe rand le-am luat. Mai am de schimbat doar bratele mari pe care stau telescoapele si unul mic pe dreapta. Cand mai aud vreun zgomot cat de mic le schimb si pe alea.

    Ca idee, alea ramase precum si cele schimbate is din fabrica. 2006 si 300.000 km. Or mai tine astea noi atat??
     
    Glemeanu apreciază asta.
  18. toniandrei28

    toniandrei28 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2016
    Locație:
    alba
    Masina:
    audi a4 2006
    La mine am vazut ca se amelioreaza cand ploua, deci probabil e de la ceva brat. Am intrebat azi un prieten italian ce o avut A4 si o zis ca e sigur de la bratele de sus ca a avut probleme si el cu ele si tot asa faceau. Eu sper sa fie de la alea si sa nu fie ceva mai grav, avand in vedere ca trebuie sa fac un drum de 1.500 de km.
     
  19. bugscata

    bugscata 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: A4 B7, 2.0 TDI BPW, 2007
    Am pus Lemforder (le-am schimbat pe toate + bieleta antiruliu), nu s-au dus inca. Nici bratele vechi nu erau stricate dar am fost eu maniac. De montat au fost montate bine 100%, stiu ca pot aparea probleme daca sunt stranse intr-o pozitie gresita.
    La mine se comporta in felul urmator: doar cu geamul deschis cand iau gropi (nu l-am auzit la denivelari) se aude un zgomot ascutit de metal lovind metal.
     
  20. toniandrei28

    toniandrei28 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2016
    Locație:
    alba
    Masina:
    audi a4 2006
    Incearca sa ti frâna apăsată putin cand dai in groapa sa vezi daca se mai aude, eu am observat ca daca apas frână nu mai sună. Am dat roata jos si parca placuta de frana se misca inauntru. Nu trebuie sa stea fixă ? Se poate sa fie ceva de acolo?
     

Distribuie pagina asta