1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie - directie - sau tren de rulare - la A4 B7 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de alincelfin, 8 Mai 2010.

  1. 03geo 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A4 B7 avant, 2.0 TDI, blb, 140 CP, S-line, 2005
    Salut,
    Dupa 230 000 km rulmentul de pe partea dreapta-fata da semne ca ar trebui schimbat (huruie in anumite faze ale virajelor).
    Puteti sa-mi recomandati care ar fi cea mai buna alegere ca si producator si un pret aproximativ?
    Multumesc!
     
  2. bugscata

    bugscata 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: A4 B7, 2.0 TDI BPW, 2007
    Salut,
    Toni are dreptate, daca tin putin apasata frana nu se mai aude zgomotul respectiv.
    Multumesc pentru sfat!
    Catalin
     
  3. toniandrei28

    toniandrei28 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2016
    Locație:
    alba
    Masina:
    audi a4 2006
    Schimba placutele si scapi de probleme!
     
  4. andreimircea 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2015
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2006
    Salutare. Ma enerveaza un zgomot ciudat in mers cu viteza redusa la ridicarea piciorului de pe ambreaj sau la franare. Se aude ca o trancaneala de bucse sau de directie am fost la 3 mecanici si au verificat atat directia cat si bucsele. La directie nu am nimic dupa spusele lor nici joc nici nimic. La bucse am schimbat urmatoarele: bielete antiruliu, capete de bara, brate superioare, rulmenti, amortizoare flanse. Degeaba, sunetul se aude la gropi abrupte la viteze mici la eliberarea ambreajului si la actionarea pedalei de frana. Ma poate lamuri cineva ? Audi a4 b7 2006 2.0 tdi tip motor blb. Multumesc.
     
  5. Adryan12

    Adryan12 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2016
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi a4 b7 -1.9tdi-2006 cod motor bke
    Salut...a pățit cineva cand accelerează mai tare adica mai violent sa se audă o bătaie tare in partea dreapta cum ar afara ceva la roata...bataie puternica.
     
  6. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    la 320k km am schimbat si eu toate bratele pe fata, am cumparat trw, au costat in jur de 1800 ron,
    am fost sa reglez geometria dupa schimbarea bratelor si surpriza, nu s-a putut face reglajul deoarece la puntea spate surubul excentric de la bratul drept este rupt...
    am cumparat surubul respectiv, as vrea sa stiu daca a mai patit cineva si cum a reusit inlocuirea lui, la mine este intepenit?
     
  7. marius.toma 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 2.0TDI BLB 2006 A4 B9, 2.0 TDI, DETA, 2016
    toniandrei28 si eu am avut la masina simptome asemenatoare cu cele descrise de tine, dar la mine a fost, spre surprinderea mea o bucata din spira de arc rupta exact in partea de jos pe suportul de asezare, cam 20mm din capatul arcului.Am luat bucata de arc din suport si zgomotul a disparut. Ulterior am schimbat ambele arcuri pe fata.
    Succes!
     
  8. Adryan12

    Adryan12 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2016
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi a4 b7 -1.9tdi-2006 cod motor bke
    Sa rezolvat a fost planetara ruptă.
     
  9. NAndrei 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2017
    Locație:
    Craiova-Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2000 cmc, 2005, cod motor BLB, multitronic
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exact. Daca vei constata ulterior ca pivotul va ceda mai platesti inca odata manopera. Asa ca lasa tiganiile si ieftineala si schimba toata ce tine de directie stanga dreapta cu tot cu cele 12 componente. S-a mai explicat asta pe forum.
     
  11. volnick1986 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2017
    Locație:
    AB
    Masina:
    Audi A4 B7
    Salutare! Am si eu o problema la un Audi A4 B7 2.0 TDI din 2007 in zona suspensiei fata. Cand intru pe un drum pavat/piatra cubica sau pe un drum putin delivelat inainte de un stop/intersectie, se aude o bataie metalica pe partea dreapta. Apoi cand trec peste o gura de canal care e cat de cat la nivel, la roata stanga nu se aude nimic, dar cand trec cu roata dreapta la fel sa aude un pacanit metalic. Am fost la o verificare la o statie ITP care are masa de jocuri si au zis ca bratele nu au nimic. Am tot cercetat si am ajuns la concluzia ca ar putea fi bieletele antiruliu care se zice ca fac zgomote foarte urate din zona suspensiei la trecerea peste denivelari. Niste pareri. Multumesc.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nici una. Schimba-le. Le ajunge asta referitor la numarul de km si ani prin care au trecut pe masina ta. Pe urma daca tot ai zgomote vezi mai departe. Voi vreti sa mergeti cu directie/suspenise/brate la o masina toata viata ? Nu se poate asta.
     
  13. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    Salut,
    Dupa ce am schimbat toate bratele pe fata (mai putin bieletele de directie), a trebuit sa schimb si fuzetele ca s-au spart la demontarea bratelor superioare. Am schimbat si rulmentii iar amortizoarele + flansele si kit-ul de praf au fost schimbate anul trecut. Am schimbat si surubul excentric pe spate, am reglat geometria toate valorile au iesit pe verde, dar pe partea stanga tot se aude ceva, mai ales la denivelari mari ceva ca o bataie, ca si cum ceva nu strans. Iti da impresia ca joaca, dar totul este nou, strans si reglat. E posibil sa fie de la bieletele de directie, cum se manifesta cand sunt uzate ?
    Multumesc.
     
  14. Summy94 comman

    Summy94 comman 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2017
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    Audi A6 C6 Quattro 171 km 2383ps
    Buna sera Tuturor! Am un a4 b7 3.0 tdi quattro si mi-se aude un zgomot cand trag de volan stanga-dreapta, dar mai multe pe cutbe sau in sens, nu la orice virare si cel mai des se aude cand virez nai repede de volan. Se aude ca si cum as avea doua caramizi care se balangane stanga dreapta. Am fost la service si mi-a verificat tot ce a stiut mecanicul pe Elevator. El zice ca cel mai probaabil e de la caseta de directie. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Multumesc frumos.
     
  15. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    am fost astazi la un service, aveam o bataie pe partea dreapta la drum denivelat, tinand cont ca totul e nou... mi-au zis ca am bucsele duse de la cadrul/ jugul motor...
    din cate am inteles de la ei, piesele nu sunt foarte scumpe ci manopera ca se schimba foarte greu, e foarte mult de munca, imi poate spune cine a mai schimbat la ce ar trebui sa fiu atent si ce presupune? multumesc!
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu este exagerat de multa munca. Cel mai simplu se da jugul jos si se schimba bucsele la presa hidraulica. Daca vrea sa le schimbe cu presa clasica cu surub, direct pe masina, probabil o sa se chinuie putin.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exista o presa speciala pe aer cu un cilindru care scoate acele bucse fara demontarea cadrului motor si orice service care se respecta trebuie sa o aiba. Costa foarte mult acea presa dar isi merita toti banii.
     
  18. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    am inteles, multumesc mult pt raspunsuri o sa caut un service in pitesti care sa aiba acea presa, sper sa gasesc, daca nu, ma puteti ajuta voi, tu cristi? multumesc!
     
  19. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    presa aceea speciala se gaseste doar la reprezentanta audi in pitesti... 500 ron manopera (cam scump totusi)...
    daca ma duc la un service normal sa schimb acele bucse e vreo problema? (250 ron manopera)
    care ar fi avantajul meu daca le schimb la reprezentanta cu acea presa?
    multumesc!
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai putina munca.
     

Distribuie pagina asta