1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie - directie sau tren rulare la A5 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de jaguarxkr, 9 Iun 2013.

1. Marius!

Marius! 1st Gear Member

Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A5 , 2.0 177 cp, 2013
    Cristi, probabil amortizoarele Bilstein nu apar ca si amortizoare dedicade dupa seria de sasiu, dar tocmai asta spuneam, ca le-am cumparat pe cele standard (normale).

Nu le-am cumparat pe cele sport. Acelea aveau alt cod.

Insist pe subiect in speranta ca vor invata si alti colegi din petania mea. Sper totusi ca am ales gresit sa trec pe Bilstein, dar vom afla.

Multumesc!

2. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    A6 C6 2.7 TDI (BPP) & 3.0 TDI (BMK) 2005
    Bilstein B4 sunt amortizoare foarte ok, nu ai facut o alegere proasta.
    Le am eu pe C6 deoarece sunt singurii care au avut echivalenta pentru suspensia sport.

Marius! apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu cumperi daca nu exista compatiblitate conform seriei de sasiu. De aici ai aceasta problema.

Marius! apreciază asta.
  4. Marius!

Marius! 1st Gear Member

Locație:
    Brasov
    Masina:
    Salutare colegi,

In primul rand va multumesc pentru opinile legate de amortizoarele Bilstein.

In schimb, vin catre voi cu o problema foarte enervanta care a aparut de astazi.
    Mai exact, la mici denivelari se aude din partea de spate un scartait ( ca un fotoliu mai vechi de se misca din toate incheieturile) Initial am crezut ca este de la ce aveam prin portbagaj dar se pare ca persista acest scartait enervant!
    Amortizoarele sunt noi, flansele la fel.

Am mai observat ca se aude mai ciudat si daca balansez masina ( apasari repetate in spate )

Nu stiu cum sa descriu mai bine zgomotul dar sper ca nu sunt singurul cu porcaria asta de zgomot si este o rezolvare.

Va multumesc inca o data!

5. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Nu ai cum sa rezolvi asemnea probleme stand in fata tastaturii. La un service = mecanic competent iti vei da aseama (in anumite limite) de unde provin zgomotele.

Marius! apreciază asta.
  6. Marius!

Marius! 1st Gear Member

Locație:
    Brasov
    Masina:
    Salut Cristi,

Asta urmeaza sa fac maine, dar speram sa merg putin pregatit catre mecanic...

Stii tu,, multi mecanici, putini meseriasi".

Multumesc!

7. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Nu ai ce raspuns sa astepti. Trebuie anumite investigatii si tin sa te anunt ca ai "toate sansele" sa nu iti dai seama de unde provine zgomotul.

Marius! apreciază asta.
  8. Marius!

Marius! 1st Gear Member

Locație:
    Brasov
    Masina:
    Inteleg...

Deja incepe sa imi dea batai de cap masina si chiar nu ma mai tin nervii sa tot caut rahaturi mici care apar la ea.

Cred ca o sa zboare curand la vanzare! Este prea buna pentru drumurile noastre de *****!

Revin cu raspuns la problema dupa vizita la ,, meserias". Eu sper sa fie ceva la arcuri, suspensie sau bucse ceva.

A aparut deodata mizeria asta de zgomot!

Mersi Cristi!

Distribuie pagina asta