1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie pneumatica - perne aer la Audi A6 C6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de VVV, 25 Aug 2007.

  1. angelyn23

    angelyn23 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2014
    Locație:
    galati
    Masina:
    a4 b5 2.6 v6 1997, a6 3.0 quattro 2006
    Am rezolvat-o la reprezentanta ☺️ Oricum mulțumesc pentru ajutor . Mai am doar butoanele de pe volan de activat si gata
     
  2. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    pai si nu ai putut activa volanul tot la ei
     
  3. angelyn23

    angelyn23 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2014
    Locație:
    galati
    Masina:
    a4 b5 2.6 v6 1997, a6 3.0 quattro 2006
    A încercat baiatul si le-a activat. Dar se pare ca eu le-am dezactivat din alta parte si neavând timp pentru ca eu am platit doar pentru suspensii si trăgeau aia de el sa termine odata nu a mai putut sa caute si in alta parte. O sa ma uit sa vad prin MMI, asa zicea baiatul de la Reprezentanta. Dar doar ma uit ca sa numai stric ceva.
     
  4. marek43 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2014
    Locație:
    Satu-Mare, România
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, quattro,2007
    Salut colegi.
    Ajutooooor! Sunt disperat.Am să înnebunesc.
    Să mă ajute cineva.
    Și al meu A6 este pe pernă de aer. Am mașina de 5 ani dar nu am avut probleme.
    Anul trecut a început să îmi facă probleme. A început să se aprindă pe bord martorul galben tot mai frecvent pe urmă și cel verde, concomitent ambele...când dădeam comanda de pe consola pe oricare din setări săgeata albă nu se mai stingea. ...stata aprinsa mult timp 3-4 minute...pparcă nu mai știa ce sa facă sa urce sau sa coboare .
    După ce am oprit maşina complet am și inchis-o se auzea un zgomot un hârâit când mai slab ca mai puternic de la compresor. .ddreapta față. A mers vreo 10 minute sau mai mult.
    Nu mai țin minte exact. Aceste simptome au devenit tot mai frecvente până când au devenit aproape constante Am mers la reprezentanta și mi-ami-au spus că e dus compresorul.
    Ok...Am luat compresor nou. ..1000 euro..schimbat în octombrie 2014 și. ..surpriza!! ..Acum 2 săptămâni au început aceleași erori același comportament și în urma cu 8 zile dimineața când să plec la servici masina mea era căzută aproape complet pe anvelope.
    Abia m-am-am deplasat cu mare grijă până la service la un prieten și a pus-o pe tester
    Nu mă pricep la erori dar îmi spunea că era problema cu temperatura din compresor și nu mai știu ce alți senzori...orricum temperatura era foarte ridicată.
    Am pus mașina pe trailer. direcția înapoi la reprezentanță. ..Compresorul Defect..Ars ..Scutcircuitat...Cum vreți voi sa-i spuneți! !!
    Ce să mai fac. ...E posibil ca un compresor sa țină doar 7 luni de zile? ???
    Ajutati-ma Vă rog. ..Dați -mi o idee.
    Cei de la reprezentanta au spus că au verificat și restul sistemelor. ..perifericele...nu au găsit alte probleme. ..Cum s-a ars acest compresor?
    Să mai fie vreun releu undeva sub bord...ca odată am schimbat și un T 18 de m-a lăsat fără curent.
    Mulțumesc.
     
  5. marek43 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2014
    Locație:
    Satu-Mare, România
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, quattro,2007
    Salut
    Pe mine m-ar interesa cum arată și ce cod are releul care aparține compresorului pentru suspensiile pneumatice.
    Acum schimb al doilea compresor in 7 luni și spunea unul dintre colegi că este posibil să fie de vină acest releu care a obosit.
    Mulțumesc
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca tot este urgent ...

    Overview of relay carrier
    1 - Relay carrier in electronics box, right in plenum chamber
    q Position of relays, from model year 2005 → page 803/7
    q Position of relays, from model year 2007 → page 803/8

    Position of relays, from model year 2005

    1 - Vacant
    2 - Adaptive suspension compressor relay -J403-
    2.1 - Vacant
    2.2 - Vacant
    3 - Glow plug relay -J52- (Diesel), automatic glow period control unit -J179- (Diesel), secondary air pump relay -J299- (petrol)
    4 - Vacant
     
  7. marek43 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2014
    Locație:
    Satu-Mare, România
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, quattro,2007
    Iti multumesc mult.Dar am nevoie de mai multe detalii..unde este aceasta localizare.
    Eu ma refeream la releul de sub volan unde se afla si panoul de sigurante.
    codul releului vechi 8D0 951 253A
    codul nou 4H0 951 253 A
    Eu cred ca despre acesta este vorba..si mai exista si o siguranta,am inteles ca undeva sub scaunul soferului?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai ala din poza pusa de mine este 8D0 951 253 A care la 08/2007 a fost inlocuit cu 8K0 951 253, care la randul lui la 05/2010 a fost inlocuit cu 4H0 951 253 A.
    El nu se afla sub volan. Cum stai in fata masinii, deschizi capota, dai plasticul de la stergatoare jos, si in stanga este o cutie, desfaci cutia si surpriza, acolo este releul cu pricina.
    Ti le-am si incercuit in postul precedent dar tu insisti ca este sub bord.
     
    Ultima editare: 16 Mai 2015
  9. marek43 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2014
    Locație:
    Satu-Mare, România
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, quattro,2007
    Bine....Nu le pot sti pe toate..se pare ca acum le invat.
    Poate eu nu am fost atent cand m-am informat asa ca ..Jos Palaria ! si Merci mult.
    Poate ca era vorba de alt model sau alt brand caci dupa cate am auzit genul asta de compresor doteaza multe modele nu-i asa?
    Sper,ca macar poza este ok...Despre siguranta stii ceva?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se vede ca nu ai citit nici prima pagina a acestui topic, care are fix 2 pagini.

    Ai 2 sigurante pe partea pasagerului, deschizi usa si scoti capacul de plastic.

    Pozitia 11 negru - Self-leveling suspension - 15A
    Pozitia 5 maro - Self-leveling suspension - 5A
     
  11. marek43 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2014
    Locație:
    Satu-Mare, România
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, quattro,2007
    Ziceam ca e urgenta treaba cu releul ca sa stiu ce cumpar si sa plec cu lectia invatata la cretinii aia de la reprezentanta si care m-au dezamagit.
    Ma gandeam ca e posibil ca prima data cand am schimbat compresorul,astia nici nu au verficat releul si din cauza asta m-i l-a ars
    Acum au spus ca toate perifericele sunt ok.
     
  12. aditzah84 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2009
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2007
    Salut,

    Reprezentanta imi recomanda inlocuirea amortizoarelor spate spate cod 4f0 616 031 k pe original, am suspensie adaptiva, cred ca astea pe spate sunt separate de pernele de aer, ma poate ajuta cineva cu un pret mai bun ?
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    4F0 616 031 K a fost inlocuit cu 4F0 616 031 M - stanga spate
    4F0 616 032 K a fost inlocuit cu 4F0 616 032 M - dreapta spate

    Pentru preturi poti intreba in aria de vanzari de pe forum.
     
  14. aditzah84 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2009
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2007
    Merci pentru informatii.
     
  15. Radu.exclusiv 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2015 190cp
    Salutare. Am si eu un a6 din 2005 cu suspensie pneumatica si chiar daca e pe dinamic masina e destul de inalta. Am facut comparatie cu un 4f2 , deoarece sunt putine 4f cu suspensie adaptiva. Când spun inalta insemna ca îmi intra 4 degete între aripa de spate si anvelopa. Ma intereseaza procedura de golire a pernelor si reinitializare a lor si daca stie cineva care e înălțimea de fabrica ptr cele 3 poziții lift confort si dinamic, mai exact distanta de la axul roții la aripa.
    Sunt interesat de acest aspect deoarece masina mea pe dinamic seamana cu una de după 2009 când sta pe modul confort.
    Daca cineva are un raspuns la problema mea as dori sa îmi spun daca pe modul dinamic se pot modifica parametrii sa o pot cobora similar unui 4f cu suspensie sline.
    Multumec frumos.!
     
  16. Bartelbbs19 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 2005
    Salut .
    Sunt nou pe acest forum si am si eu o problema cu suspensia adaptiva. La un audi A6 C6. Mașina o dețin de la începutul anului. Mi-a facut de câteva ori probleme dar fără săi fac nimic și-a revenit(sa lăsat de tot pe partea fata). De câteva ori mi-a facut așa apoi și-a revenit singura.
    Am reușit sa ajung cu ea la un tester cand era ridicată si fără nici o eroare in bord. Băiatul care mi-a facut testul mi-a zis ca nu am nici o pierdere de aer si am presupune de 2.2 Bari dar m-a sfătuit ca ar trebui sa schimb compresorul. Acum nu știu ce sa zic aștept păreri de voi.
    M-am documentat ulterior si am văzut ca poate sa fie si blocul de valve. Azi am facut alt test la alt băiat si au apărut următoarele erori atasate mai jos. Poate sa m-a ajute cineva ? Mulțumesc anticipat.

    image.jpeg image.jpeg
     
  17. ionut2007 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2016
    Locație:
    tecuci
    Masina:
    audi a6 2.0tdi 190cp 2016
    Va salut,
    Stie cineva se pot repara amortizarele de la suspensia pe aer ?
    Am ridicat masina si cele de pe spate erau scurse nu mai ulei era acolo iar in mers se auzea o bataie. Multumesc..
     
  18. SeseSerj

    SeseSerj 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2015
    Locație:
    ORADEA-DUBLIN
    Masina:
    A6.3.0 TDI.2005 280cp BMK S-line. 19 ", S6 front bumper
    Salutare . A montat cineva suspensie pneumatica aftermarket pe a6 quattro? ma bate gandu l sa ai montez doar ca 1800 euro este o investitie cam marisoara . Stiu masini care au venit din fabrica cu suspensia pneumatica si unele au avut probleme altele nu,depinde de la caz la caz. Are mecanicu un A8 D3 cu perna aer fata dreapta sparta si din ce am vazut preturile pt o perna este undeva pe la 1600 ron .
     
  19. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Pe fata este ansamblu perna de aer - amortizor controlat electronic si costa aprox. 1500 euro, produs nou, iar SH nu recomand.
     
  20. S i l v i u

    S i l v i u 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro 2007
    Salutare la toată lumea ! Va rog frumos să-mi Spuneti daca se poate schimba flanșa de la amortizorul cu aer! Menționez ca mașina are suspensie pneumatica! Întreb pt ca tot se aud niste trosnituri la roata din stânga cand iau viraj stânga - dreapta cu ea! Va mulțumesc !
     

Distribuie pagina asta