1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie Pneumatica - Perne Aer - Retrofit ulterior AAS (Adaptive Air Suspension) la Audi A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Aln, 15 Iul 2014.

  1. Aln 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    audi s5 2012
    Am o intrebare pe care dintre cele 4 tipuri de suspensie masina se ridica cel mai mult ? este doar butonul raise. exista vreo problema daca ii dau raise si continui sa merg cu masina ?
     
  2. mihai.gmd 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Oltenita, Calarasi
    Masina:
    A6, 3.0 TDI - 245hp/quattro - 2012
    Salut. Nu e nici o problema daca ii schimbi din mers setarile, doar ca daca esti ridicat la maxim (ai apasat RISE), coboara automat dupa ce depasesti 100 km/h.

    Referitor la prima intrebare n-as sti ce sa-ti raspund fiindca nu am verificat daca se schimba garda la sol de la CONFORT la SPORT.
     
  3. Secondself

    Secondself 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 3.0 biTdi 2014
    Garda la sol se schimba, in functie de setarea aleasa.
     
  4. Aln 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    audi s5 2012
    Salut mihai.gmd
    La mine coboara dupa ce am depasit 50 km la ora. Ccum o pot seta sa coboare la 100 km/h ?
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Dec 2014
  5. Secondself

    Secondself 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 3.0 biTdi 2014
    nu cred ca se poate modifica asta. Cel putin eu nu stiu
     
  6. Aln 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    audi s5 2012
    Intrebare: air suspension trailer este on la voi sau off ? I-am dat off si masina nu mai coboara la 50 km pe ora. Din ce am citit pe net se foloseste cand ai remorca. Sunt curios cum este setarea la voi.

    Precizez ca il aveam on deci acum practic e in regula pentru ca nu am remorca si deci ar trebui sa fie off.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Dec 2014
  7. mihai.gmd 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Oltenita, Calarasi
    Masina:
    A6, 3.0 TDI - 245hp/quattro - 2012
    Eu am dezactivata optiunea trailer. Dupa ce depasesc 100 km/h coboara suspensia din pozitia RISE. Iarna folosesc speed warning-ul pentru a ma atentiona sa nu depasesc limita.
     
  8. Antonio02 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 2008 1.9 tdi
    Bună . As dorii sa pun o intrebare care ar putea sa para cam idioata insa sunt in cautarea unui Audi a6 c7 2.0 tdi si as dorii sa aflu daca toate modele c7 sunt dotate cu suspensie reglabila ?
     
  9. Vabis

    Vabis 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2014
    Locație:
    Marte
    Masina:
    Benz....Mercedes-Benz
    Antonio, categoric nu.Asta e o ptiune ce merita banii.In standard nu capeti asa ceva
     
  10. Aln 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    audi s5 2012
    Tin sa va anunt ca azi a trebuit sa schimb amortizoarele pe spate iar unul costa 22 mil adus din germania . 44 mil 2 bucati:) pe original . Nu exista aftermarket. Asa ca , aveti grija la gropi
     
  11. Driller

    Driller 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G 2012 2.0 tdi S-line/lipsa Audi A6 C6 V6 tdi ABT
    Salut dacă mai are cineva eroarea level control 00000010* 403200 -function shut-off active c10c8 00 [008] * Pe suspensia pneumatica ,este un amarat de releu situat în dreapta spate în portbagaj și care costa fix 80 de lei,nu va lăsați atrași în reparații costisitoare .
     
    Vasile02 apreciază asta.
  12. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Multumim pentru informatie Dany!
     
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Astazi am observat si eu eroarea la un log cu vcds pe suspensia pneumatica

    403200 - Function Shut-Off Active
    C10C800 [008] - -
    Intermitent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
    Freeze Frame:
    Fault Status: 00000001
    Fault Priority: 6
    Fault Frequency : 2

    Am sa verific din nou dupa un drum mai lung sa vad daca reapare desi cred ca am mai vazut-o.
    Suspensia pneumatica functioneaza perfect nu este niciun martor aprins totul pare sa fie ok
    Am sa verific si releul, intre timp ai cumva codul piesei sa verific la cat timp va fi livrabil si costul ?
    Multumim pt pont ;)
     
  14. cezar_1985 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0biTDI 384cp
    Salutare, aveti idee daca se poate trece de la suspensia normala s-line la cea pe perne de aer adaptiva? Stiu ca exista si air-ride dar nu prea ma incanta, vreau sa tin masina cat mai originala si ma intereseaza cea pe aer pentru ca cea din varianta s-line este foarte joasa si nu pot baga masina in parcarea subterana. Nu ma intereseaza nici o suspensie reglabila (coilover) si nici sa trec la suspensia normala fixa care este mai inalta decat varianta s-line ca nu imi place nici masina cocotata.
     
  15. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Se poate aproape orice... Dar si costurile sunt pe masura...
    Din punctul meu de vedere nu este atat de greu pe cat pare, atata timp cat ai toate piesele la dispozitie.
     
    nae77 apreciază asta.
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu este greu insa costurile sunt ridicate. Ai nevoie inclusiv de centrale si nici in dezmembrari nu sunt variante, nu gasesti nici macar perne...
    Daca exista chit de la AccuAir sau altii go for it, am lucrat la un A4 allorad cu AccuAir si sa sti ca pareau foarte calitative piesele , compresor , distribuitor etc in plus fata de a mea ma incanta posibilitatea de a controla de pe telefon suspensia asta pe langa remote-ul din masina

    Insa si pe oem a aparut kit de control WIFI
    http://www.active-sound.eu/de/activ...ifi-audi-a6-s6-rs6-4g-adaptive-air-suspension
     
  17. Nedelescu.94 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2016
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 2012
    Salut sunt nou aici ! Am si eu o intrebare am un audi a6 c7 2012 cu perne de aer recent achizitionat ! si am fost la vulcanizare sa imi schimb anvelopele pe fata si dupa ce am terminat si mi a dat o jos dupa cric mi a aparut ,,air suspension fault" de la ce ar putea fi problema ?
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cam asa ceva se intampla cand nu pui masina in Jack Mode cand te duci la vulcanizare sau o pui pe elevator.
    Trebuie facuta o scanare sa vezi exact cauza erorii.
     
  19. Nedelescu.94 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2016
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 2012
    Atasez diagnoza. As vrea o poza cu cu locul unde este amplasat releul acela de care zicea un coleg mai sus. Am vorbit cu un mecanic chipurile cel mai bun de pe zona mea si mi-a zis scurt: "compresorul".
     
  20. Nedelescu.94 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2016
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 2012
    Aveti idee pe unde ar putea fi releul de la compresorul perne de aer ?
     

Distribuie pagina asta