1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie pneumatica la A8 D3 - discutii diverse - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de alexu, 16 Feb 2010.

  1. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    Salut, am citit ce ai scris, aceiasi problema o aveam si eu cu scartaitul insa la mine scartaia doar cand era foarte frig afara sau pana se incalzea masina, am schimbat brate, capete de bara, tot ce tine de roti si tot facea la fel, ma scotea din minti sunetul.
    Am citit pe un forum din afara si daca nu ma insel a fost si aici pe forum problema.Ei bine problema vine de la bara stabilizatoare fata, mai exact la bucsile ei, eu am cumparat bara stabilizatoare cu totul pe original pentru ca bucsile nu se gasesc separat sau daca se gasesc nu se gasesc pe original si mai ales bucsile alea vin lipite direct pe bara stabilizatoare.Dupa ce am schimbat bara scartaitul a disparut.
    Eu am dat pe ea 1000 lei cu tot cu montaj pe original aici la noi, acolo s-ar putea sa fie mai mult nu stiu.
     
  2. Florin87audi

    Florin87audi 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a8
    Salut,
    Bucsile nu sunt lipite de la bara stabilizatoare. Eu le-am luat originale separat, au costat 30 €uro ambele. Le am înca în garaj trebuie sa le montez. La mine scârțâie mai mereu. M-am uitat la cele vechi actual montate, par bune, dar dacă am schimbat tot nou era păcat sa nu le schimb și pe ele. Sâmbătă am sa le schimb și după, va țin la curent. Drumuri bune
     
  3. Schelet77 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2007
    Îmi poate spune cineva unde este montat blocul de valve pentru suspensie ? Azi am schimbat compresorul dar blocul nu l-am găsit. Presupun că e tot pe partea stângă?
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Glumesti ? Nu ai avut chef sa citesti nici macar pagina asta ?
     
    Brogdanel apreciază asta.
  5. Schelet77 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2007
    Am citit ce mi-a răspuns Florin 87audi. Dar nu e acolo am dat farul stânga jos masca din față nu am găsit.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Atunci, stai 5 minute ca iti pun eu schema cu procedura de demontat/montat blocul de valve.
     
  7. Florin87audi

    Florin87audi 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a8
    Depinde ce motor ai prietene.am specificat ca v8 are compresorul acolo, sub farul stanga.dacă tu ai v6 atunci este alta treaba...compresorul la v8 este sub farul stâng,și grupul de valve se găsește sub pasajul rotii...bafta
     
    David radu apreciază asta.
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  9. Schelet77 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2007
    Mersi mâine verific
     
  10. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    La mine erau lipite si pe bara veche si pe cea noua pe original deci nu stiu, din cate am inteles sunt mai multe variante de bari stabilizatoare in functie de motorizare.
     
  11. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Salut. Am schimbat compresorul acum 5 luni - am pus unul SH , mentionez ca masina de pe care l am luat are 20.000 km , toate bune.
    Nu s au lasat pernele deloc pana acum 2 seri, si alaltaseara si aseara s au lasat pernele pe fata , sa fie grupu de valve sau cum as verifica daca are pierderi ?
     
  12. Schelet77 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2007
    Servus poate să îmi zică şi mie cineva cum se resetează suspensia la Audi A8 3.0 TDI 2008? Am VCDS.
     
  13. Schelet77 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2007
    Servus, azi am schimbat compresorul şi blocul de valve când să resetez suspensia dădea eroare din nou. Am schimbat înapoi blocul de valve nou cu cel vechi apoi am resetat suspensia totul e ok dar jacking mode nu se activează iar în mers de pe display dispare-apare modul lift ca şi cum ar fi un contact imperfect. Poate să îmi spună cineva motivul? Cât am setat toate roțile le-am pus la 400 mm garda la sol.Am lucrat la setare cu vcds .
     
    Ultima editare: 17 Dec 2016
  14. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Salut, nu ma pricep chiar atat de mult la mecanica, dar stiu ca de multe ori intr-un sistem de angrenaje cand schimbi doar o parte din ele, ce ramane vechi tinde sa fie solicitat mai mult. Poate asa se explica faptul ca a inceput sa iti scartaie imediat dupa ce ai schimbat bratele. Eu imi mentin parerea ca este de vina bara stabilizatoare, de obicei apare acel scartait cand vine vremea rece, la mine a aparut dupa un drum mai lung in primul an cand am cumparat masina, nu am de unde sa stiu ca nu era acolo dinainte pentru ca la temperaturi mai ridicate nu se mai aude, deci poate sa fie chiar o coincidenta la tine cu schimbatul bratelor si sa nu aibe nici o legatura. Ai putea sa citesti si acest topic in intregime http://www.clubaudi.ro/threads/tren...i-la-a8-d3-probleme-cauze-si-rezolvari.22511/ .
    La 3.0tdi stiu sigur ca se schimba bara cu totul pentru ca am cumparat si eu bucsi separat si nu se potrivesc. Referitor la constatare, acel scartait nu poti sa il simulezi cu masina pe elevator sau incercat sa te apesi pe botul masinii. Nu se aude decat la denivelari cand face masina balans. Ai putea sa suni la reprezentanta si sa le spui clar ce vrei, ce banuiesti ca are si cat costa o constatare cu proba de drum.
     
    stefan550 apreciază asta.
  15. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Florin87audi si eu la 4.2-ul meu am avut problema mentionata de @djxme200 dupa ce a venit anotimpul rece, iar dupa ce am inlocuit bara stabilizatoare zgomotul a disparut complet.
     
  16. Schelet77 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2007
    Îmi poate spune cineva unde ar fi defectiunea?
    Precizez la prima diagnoza a ieșit ca e defect releu J403 având in bord aprinse becul galben şi verde pentru suspensie.Am schimbat releu apoi a cedat compresorul. Am luat compresorul şi blocul valve noi .Compresorul e ok,blocul de valve dădea eroare la calibrare așa că l-am pus pe cel vechi. Totul este ok dar dă această eroare la diagnoza si jacking mode nu se cupleaza.
     
    Ultima editare: 24 Dec 2016
  17. Extu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2017
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A8 3.0 Diesel
    Avand in vedere ca la reprezentanta mi-au cerut aproape 10.000 lei pe o perna m-am hotarat sa caut in dezmembrari. Dar am un cod la perna care incepe cu 4E0 si se termina cu AF. Am gasit ceva perne pentru fata dreapta dar nu corespunde codul. Daca e alt cod ar fi vreo problema ?
    Multumesc
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, conteaza codul.

    Tu de exemplu ai 4E0 616 039 AF (detalii in poza 1).
    Mai exista si 4E0 616 039 AG (detalii in poza 2).
     
  19. Extu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2017
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A8 3.0 Diesel
    Si doar cu codul ala care il am eu pot cumpara perna ? Sau mai merge montata alta perna cu alt cod deoarece am vazut ca sunt foarte multe alte coduri.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu sunt foarte multe alte coduri.

    Exista 3 variante de perne :
    -normale
    -sport
    -pentru masini blindate

    Din ce vad in ETKA, da, ala este singurul cod care il poti pune.

    P.S Codul de mai sus este pentru fata stanga.
    Pentru partea dreapta ai 4E0 616 040 AF.

    Ce an este masina ta ?
     
    Ultima editare: 19 Ian 2017

Distribuie pagina asta