1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie pneumatica la A8 D4 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D4 (2010 - 2017)' creată de Paine, 4 Apr 2018.

  1. Paine

    Paine 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2018
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi a8 d4, 3.0 TDI, 2010
    Salut,
    As avea o nelamurire legata de urcarea masinii pe elevator. Zilele astea vreau sa schimb uleiul si nu stiu daca suspensia trebuie setata in vreun fel incat sa nu umfle pernele incontinuu. Am vazut ca la D3 exista jack mode doar ca la mine functia asta lipseste. Am doar functia "air suspension wheel change".
    Pana acum nu m-a interesat pentru ca am dus-o numai la reprezentanta si am avut incredere ca stiu ei ce fac.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  3. paladin

    paladin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D4 3.0 TDI CDTA
    Nu este precizat nici in manual exact cum se poate seta pentru un elevator. Ideea ca in manual nici nu poate veni vorba sa te duci la alt service decat cel autorizat AUDI unde au ei procedurile lor secrete si ultra performante :) insa e mentionat ca la transpot pe ferry sau platforma sa nu o tii decat pe propriile roti deoarece se poate modifica presiunea din suspensiile pneumatice, deci as zice ca nu prea exista o setare anume...
     
  4. Paine

    Paine 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2018
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi a8 d4, 3.0 TDI, 2010
    Multumesc.Am aflat pana la urma ca trebuie tinuta pe "air suspension wheel change" atata timp cat sta pe elevator.
     
  5. Alex_nst 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A8 4h
    Salut,
    Recent am achizitionat un Audi A8 D4 facelift an 2014. Are perne si toate rahaturile pe el, insa e extrem de rigid. Vin de pe seria 7 F01 si n-are nicio legatura cu ala, e din alt film. Sunt foarte dezamagit in privinta asta. In afara de modurile din “audi drive select” trebuie sa mai umblu pe undeva (ca nu ma pricep) ? Ale voastre cum sunt ?
     
  6. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Salut @Alex_nst Daca pentru tine optiunile masinii sunt rahaturi, ti-ai ales brand-ul gresit pe care sa il pocesti,avand in vedere necunostinta masinii.

    Fiecare selectie din audi drive select, iti poate selecta rigiditatea volanului, suspensia ridicata/coborata, cutia de viteze cum sa raspunda. Oricare ar fi modulul selectat, mai exista o sub-optiune care selecteaza ceea ce eu tocmai ti-am spus. Nu stiu ce inseamna la tine extrem de rigid, avand in considerare ca si a mea e pe perne de aer si nici cand o pun in sport nu e extrem de rigida.

    Dar ca sa iti explic in mare, apesi pe butonul CAR, dupa care te uiti la consola ( in jurul celui mai mare buton negru, e incercuit de 4 butoane, sus stanga, sus dreapta , jos stanga, jos dreapta ). O sa iti apara ce modul vrei sa selectezi. Daca te uiti pe MMI(ecranul masinii care iasa din bord) in colt sus stanga scrie ori Raise ori Low. Optiunea asta ridica sau coboara masina. In colt jos dreapta scrie SET INDIVIDUALS. Daca dai click pe optiunea asta, o sa iti apara alte 3 optiuni ( engine/gearbox,wheel,suspension). Acum ai dat peste cutia pandorei. Aici iti selectezi cum vrei tu sa simti masina.

    Sper ca ti-am fost de ajutor in setarea "rahaturilor" ;)
     
    ianculets și Lucian Dragan apreciază asta.
  7. Alex_nst 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A8 4h
    Mersi pentru raspuns, dar facusem deja modificarile si pe modul individual, le-am pus pe toate pe confort si mi se pare la fel. Masina are 139.000 km, am adus-o personal de 2 saptamani si deja ma dispera la culme. :)
     
  8. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Alex_nst eu cred ca ti se pare :)
     
  9. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Dacă mașina iti troncăne, e super rigidă si mai ai alte probleme, poate ti-ai luat o mare țeapă. Poate ai erori pe suspensie, poate sunt duse amortizoarele, poate ai cine știe ce probleme și de asta e așa rigidă.
     
    ianculets apreciază asta.
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca mai continuati cu Versus si alte comparatii cu alte marci auto va sterg definitiv mesajele, acum am sters o parte din mesaje si am editat o parte din textele mesajelor. Cred ca voi confundati forumul cu mizeria aia de facebook sau mai stiu ce alt forum. Va reamintesc faptul ca pe acest forum nu exista arie Versus si/sau topicuri Versus si in consecinta pe acest forum sunt interzise cu desavarsire comparatiile / versus si implicit discutiile de tip Versus / Comparative intre marca Audi si alte marci Auto sau chiar intre aceleasi modele de Audi sau modele diferite de Audi dar cu motorizari diferite si/sau motoare Benzina versus motoare Diesel montate pe Audi. Aceste topicuri si discutii sunt interzise din mai multe motive.:
     
    ianculets apreciază asta.
  11. Alex_nst 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A8 4h
    Te invit sa o vezi daca asta e parerea ta. Nu sunt habarnist, masina e 100% intreaga.
     
  12. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    e posibil ca fostul proprietar sa fi modificat garda la sol din vcds, acesta poate fi un motiv pentru care poate fi mai rigida.
     
  13. Alex_nst 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A8 4h
    Am inteles ca ar exista doua tipuri de suspensie pneumatica modelul asta de a8... una standard si una sport. Acum nu stiu de care o avea asta a mea. Ideea e ca a avut jante pe 21” iar eu i-am pus acum pe 19” in ideea de a mai ameliora situatia...
     
  14. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    @Alex_nst trebuia sa spui asta de la inceput. Tot ce ai spus tu acum, are sens cu ce a zis @mik15 Conecteaza masina pe VAG la cineva care stie cu ce se mananca si de acolo incolo mai putem discuta
     
  15. Alex_nst 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A8 4h
    Dar masina nu e asa lasata, sta “normal”. Cand o ridic arata ca motanul incaltat. :)
     
  16. alexhysteria

    alexhysteria 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0TDI 2011
    Buna ziua,
    Am si eu o problema sau poate nu ma pricep, sunt nou posesor de Audi D4 si am observat ca se ridica doar in mers, sau poate nu stiu eu cum trebuie procedat. De exemplu daca sunt cu ea pe confort imi arata ca se ridica dar nu se observa schimbari.

    Mentionez ca am citit manualul dar nu am gasit detalii referitor la ce am mentionat si din acest motiv am intrebat aici. Multumesc.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cazul asta fa o diagnoza pe sistemul de suspensie.
     
  18. Lucian Dragan 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2019
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a 8 2014 3.0 TDI
    Deci cand o ridica pe elevator "air suspension wheel change" trebuie sa fie ‘On’ ? Merci
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E greu sa citesti manualul, este ? Da, trebuie sa fie ON.
     
  20. Lucian Dragan 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2019
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a 8 2014 3.0 TDI
    Multumesc frumos
    O zi faina !
     

Distribuie pagina asta