1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Switch yala portiere defect la A3 8L - probleme si rezolvare

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de tedulus, 7 Mai 2008.

  1. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    am probleme cu sensorul de la usa de la sofer, nu functioneaza cum trebuie...de nu stiu cate ori la rand nu vrea sa reactioneze cand inchid usa asa ca imi raman aprinse luminile interioare. stie cineva daca se poate repara sau trebuie schimbat senzorul cu totu ? cat de greu este sa il desfac? a mai desfacut cineva ?
     
  2. ERY 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    Acasa
    Masina:
    A6/2013, 2.0 TDI Multitronic
    Eu l-am schimbat, demontat fata de usa, switchul este in broasca, se schimba. E destul de aiurea operatiunea (cel putin asa a parut de pe margine :) ). O alta solutie este sa schimbi broasca cu totul.
     
  3. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    l-ai schimbat la un service sau ti l-a schimbat cineva ?
     
  4. nitescucip 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2007
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    AUDI A6 quattro - 2001
    Sa schimbi broasca e destul de scump. Se poate schimba numa switch-ul, insa nu e o operatiune usoara. Si chiar si asa e cu "buba" pt ca din cate stiu are o parghie care se "erodeaza" in timp si degeaba schimbi switch-ul.
     
  5. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    la mine switchul ala face figuri, ca am tot incercat sa apas pe el cu ceva, se aude cand face "click" dar doar 1 data din 10 apasari actioneaza si stinge luminile...ideea e daca stie cineva de unde se poate lua asa ceva sau daca se paote repara, ca oricum vreau sa schimb difuzoarele de pe fata si trebuie sa dau fetele de usi jos ....
     
    Ultima editare: 7 Mai 2008
  6. salexbr322

    salexbr322 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 avant
    Nu stiu exact cum este la A3, dar daca este ca la Golf atunci cel mai economic ar fi sa se inlocuiasca acel intrerupator (1-3 lei) decat broasca care costa cam 200 euro.
    Ca piesa de schimb se gaseste doar broasca cu totul, dar microswitckiuri similare sunt la magazinele cu piese electronice.
     
  7. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
    Am avut exact aceeasi problema ca si tine, uneori cand inchideam usa imi ramaneau aprinse plafoniera si martorul din bord. Am schimbat broasca cu totul la reprezentanta, a fost destul de scump, nu mai stiu, parca doar piesa a fost vreo 400 de ron si manopera inca vreo 80 (poate gresesc, pentru ca am schimbat-o acum vreun an, odata cu revizia si nu mai stiu toate preturile pe dinafara). Am studiat broasca veche, se pare ca intr-adevar se poate repara sau schimba acel switch insa la reprezentata nu-ti schimba decat broasca cu totul. Operatiunea nu e chiar simpla, mai ales ca eu am 4 usi, la toate cu geamuri electrice, deci am 4 butoane pe usa soferului cu mai multe mufe care intra pe acolo, plus ca mai sunt si ceva parghii de care nu trebuie sa uiti atunci cand montezi fata de usa la loc.
    Daca zici ca oricum vrei sa dai fata de usa jos... merita sa te uiti si cum se demonteaza broasca aia. (poate la mine a fost mai complicat deoarece am inchidea pe vacuum, nu stiu cum el la tine...).
    Daca vrei, iti pot arata broasca mea veche sa vezi daca merita sa te apuci sa-ti repari senzorul ala.
     
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    mai multi ne-am lovit de aceasta problema.
    si eu am avut-o si s-a reparat de la sine..pana la urma.
    dar asta dupa ce am dat cu spay WD40 in broasca. cred ca am avut norocul sa se curete ceva pe acolo. ca nu la toti merge faza cu wd40 :)

    multi au shcimbat broasca cu totul
     
  9. mandolin

    mandolin 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3,1.9 ASV , 2000
    la mine face figuri in functie de temperatura de afara. Cand e frig..merge..cand bate soarele pe usa..nu mai functioneaza :))
     
  10. BH-93-RRD

    BH-93-RRD 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3, 1.6, 2001
    Salutare. Stie cineva denumirea (cod) exacta a micro switch-ului? Multumesc anticipat!
     
  11. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    cumpara Saia Burgess V4NCT7
     
    BH-93-RRD apreciază asta.

Distribuie pagina asta