1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tampon Hidraulic motor (suporti motor) la A6 C6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de lucian190, 10 Feb 2011.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Jugul = cadrul motor are 4 bucse si se schimba toate fara a fi nevoie sa inlocuiesti tot jugul.
     
  2. diohao07 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 4F 2.0 TDI 103 kW BRE
    Ok, deci se poate si separat. Oricum probabil va trebui dat jos cu totul si schimbate cele care necesita. Multumesc.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Le schimbi pe toate dupa ce demontezi cadrul ca nu se munceste de n'spe ori ca asa vrei si ulterior sa platesti alte manopere pentru ca nu ai schimbat tot.
    Le cumperi de la o firma consacrata si le schimbi pe toate
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca bucsa arata asa, camasa de aluminiu o scoate bucatele.
    Trebuie dat jos jugul si demontarea/montarea se face cu ajutorul unei prese hidraulice.
    Bucsele cumpara-le pe Lemforder.
     
  5. diohao07 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 4F 2.0 TDI 103 kW BRE
    am inteles. va mutumesc pentru sfaturi!
     
  6. CIG 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, BRE, 140 CP, 2006
    Poate cineva sa imi spuna codurile pentru bucsele din cadrul motor la masina din profil ? sunt duse si as vrea sa le schimb dar astia de la piese nu stiu ce sa imi aduca. Multumesc.
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pozitia 12 te intereseaza ? Este cadru pt cutie manuala 6 trepte.
     
  8. Luchian Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    AUDI A6, 3.0tdi quattro, BMK, sedan, 2005!
    Ma ajuta cineva cu o informatie? Am eroare pe suportul motor stânga(scurt la plus permanent) am scos mufa curățat pus inapoi si nu sa intamplat nimic.
    Cum pot scapa de eroare fără să schimb suportul deoarece nu are urma de uzura, nu e scurs motorul nu vibrează nu se simte nimic?
    Am citit aici pe forum ca este foarte posibil si de la aceste fire sa iti arda cipul Ifineon de pe ecu asa cum am pățit eu asa ca vreau sa previn.
    Suporți de la Cutie, jug si motor o sa le schimb înainte de iarnă(bucsele de la jug sunt uzate) deoarce vreau sa le schimb pe toate odată nu cate unul pe rand iar finanțele nu ma prea ajuta momentan pentru toate.
    Multumesc


    Trimis de pe al meu SM-J730F folosind Tapatalk
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se schimba suportul = tamponul motor. Nu mai cauta alte solutii pentru ca nu exista. Atat timp cat ai eroare se schimba suportul motor obligatoriu. Nu ai ce altceva se verifici. De fapt, se schimba obligatoriu ambi suporti motor doar cu cei OE = originali si atat. Nu cumperi AM.
    Cand ti-ai cumparat masina asta cred ca nu te-ai informat foarte bine asupra costurilor. Ti-am mai spus: tot ce intrebi sau vrei sa intrebi are raspuns pe forum. Trebuie doar sa citesti.
     
    Iulianf apreciază asta.
  10. Luchian Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    AUDI A6, 3.0tdi quattro, BMK, sedan, 2005!
    Am citit Cristi.

    Trimis de pe al meu SM-J730F folosind Tapatalk
     
  11. Andree 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2018
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi a6
    Audi a6 c6 2.0 blb. Inafara faptului ca motorul trepideaza la relantii, in treapta 1 si 2 la accelerare si decelerare se aude un zgomot de balans. Nu am nici o eroare.. credeti ca sunt suportii de la motor? M am dus la 2 service-uri si mi au zis ca nu stiu cauza problemei dar ca n are treabă cu suportii
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si noi crezi ca suntem la ghicitoare ? :)
     
  13. mariano

    mariano 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI cod motor BRE an 2006
    Potentiale vibratii sau mici trepidatii sa fie cauzate si de tamponul de cauciuc din fata motorului de sub radiator. Eu l-am gasit pe al meu moale ca un pandispan, cad firimituri din el la o simpla apasare de unghie. L-am schimbat si motorul nu mai vibreaza aproape de loc, este altceva! Se demonteaza simplu. rapid prin desurubarea celor 3 suruburi cu cap torx care tin suportul pe baia de ulei. Am pus masina pe capre si sub baia de ulei am bagat cricul hidraulic, ridicand doar 5 mm, astfel incat la desurubare sa pot extrage suportul impreuna cu bucsa din scoica de pe cadru sau trager. Farar efort - o munca de doar 30 de minute - iar rezultatul este demn de luat in seama. Incercati!
    Tamponul nos costa 20 lei pe SWAG - culoare alba sau galbui deschis

    DSC06051.JPG DSC06054.JPG
     
  14. snapy94 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2018
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a6 4f C6 2.0 BLB
    Ieri cand am pus testerul sa aflu o alta problema la masina , a aparut si eroarea asta! Nu am nici o eroare in bord si motorul se comporta normal nu trepideaza nimic nimic. Aveti idee ce trebuie sa fac?
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Verifici mufele, daca totul este ok inlocuiesti tampoanele.
     
    mariano apreciază asta.
  16. horhe 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI 2010 CAHA 170CP
    Salut tuturor. Pentru masina mea Audi A6 2.0TDI CAHA din 2009 as dori sa inlocuiesc cateva repere si as avea nevoie de putin ajutor.
    Ma bate gandul sa inlocuiesc cele 4 bucsi de pe cadrul motor (4F0399419E si 4F0399415C) impreuna cu 4 suruburi noi N91048401. Daca tot fac operatiune aceasta as dori sa inlocuiesc si cele doua tampoane motor (hidrolaghere) 4F0199379BK + 4F0199382BT dar pentru acestea nu stiu cate suruburi/piulite/ saibe sunt necesare. Din informatiile pe care am reusit sa le gasesc as avea nevoie de 2 piulite (WHT002005), 4 saibe ( N 0116974), 2 suruburi ce se prind in caroserie (N 90663002) si 2 suruburi pe se prind pe motor (N 90320206 sau N 90305504 - aici nu stiu sigur care este necesar pentru mine). Urmeaza suport motor central (cel de sub radiator - 4F0199339) si acesta nu stiu daca are nevoie de ceva suruburi noi, poate ma ajutati voi. Ultima operatiune ar fi inlocuirea tamponului de la cutia de viteze 4F0399151BL impreuna cu 2 suruburi N 10268304. Acesta este singurul tampon pe care il are cutia de viteze ? Daca este cineva care se pricepe am si eu rugamintea sa imi confirme ca am ales piesele potrivite si ca sunt suficiente cele mentionate pentru ceea ce vreau sa inlocuiesc.
    Multumesc si o zi buna!
     
  17. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Va salut cu respect! Codul Lemforder suport motor stânga Audi a6 4f 2.0 tdi blb il știe cineva?

    Inviato dal mio BLA-L29 utilizzando Tapatalk
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Suportii se monteaza obligatoriu originali. Bafta.
     
  19. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Cristi,ai dat un răspuns exact ca al italienilor...
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Dec 2018
    Sorin baciu apreciază asta.
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt componente auto care trebuie montate si schimbate obligatoriu doar cu unele originale. Crede-ma ca daca era vorba de altceva iti spuneam eu ce sa cumperi. Cand trebuie sa cumperi OE (facute de firma Avon UK) asta cumperi si nu vreau sa detaliez de ce ti-am spus asta. Tu poti face ce vrei si poti monta ce vrei pe masina ta dar nu vreau sa te vad aici pe forum cum incepi cu intrebarile: ca de ce tampoanele sau mai stiu eu ce altceva s-au defectat pentru ca tu ti-ai montat unele noi dar de fapt sunt niste petarde indiferent de numele care il poarta. Bafta
     

Distribuie pagina asta