1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. Goose

    Goose 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2008
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    A3 8L 1.9 TDI
    Multa bafta in recuperarea "euroilor"
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Noi am cumparat direct pe firma masini. Mai multe detalii despre acest procedeu. Ce e de facut sa ne recuperam banii de pe vestita taxa ;)
    Acte etc.
    Multumim si mult bafta
     
  3. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    eu am inceput acum cateva luni proceduri pt judecata.
    am contactat un avocat, acesta a intocmit o cerere care finante de a-mi restitui banii. dupa ce am primit raspunsul de la finante(negativ, bineinteles) am mai depus o contestatie la care nu au mai raspuns in termenul de 45 zile.
    dupa asta, avocatul a inregistrat la judecatorie chemarea in judecata si se apre ca am termen in spetembrie.
    sunt optimist deoarece am un prieten care a avut termenul luna aceasta si a castigat. urmeaza recursul si sunt sigur ca-l va castiga si pe acesta. mi-a spus ca deja sunt zeci de sentinte definitive si irevocabile, toate in favoarea cetatenilor(sursa sigura).

    deci eu sfatuiesc pe toata lumea sa apeleze la justitie. nu e absolut nici o bataie de cap, avocatul face tot.

    pe langa asta, nu e corect sa se restituie doar o parte din bani, adica diferenta intre vechea si noua taxa.
    corect e sa se restituie toti banii celor care au achitat taxa pana acum, deoarece noua taxa se aplica doar de la 1 iulie inainte. e absurd sa se aplice retroactiv. daca peste 5 ani iar se modifica taxa, iar ne-o recalculeaza si noua, celor care am platit anul trecut, sa zicem? e aberant. normal ca lor le convine sa dea inapoi doar o parte, dar nu e corect.

    asa ca, fratilor, nu acceptati doar ce vor ei sa dea, luati-va inapoi ce e al vostru!
     
  4. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro

    Dap exact la fel am facut si eu....ce ai facut tu se numeste procedura prealabila...pima data ai facut o cere de restituire si apoi o plangere prealabila, aceasta procedura prealabila este obligatorie cand te judeci pe contecios admnistrativ. Eu cu asta ma ocup, sunt avocat stagiar........

    Si eu tot in septembrie am primul termen pe 24 si mai am inca un proces pt altcineva pe 29.....sa veedem ce o fi....
     
  5. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    Apoi aberanta e si chestia pentru cei care au inmatriculat-o anul trecut...deja a trecut un an..se ia in calcul varsta autoturismului la data platii primei inmatriculari sau cea de acum???Daca e la data primei inmatriculari,cine plateste dobanda pentru banii ce se vor restitui???Sau ce am sponsorizat gratis statul??Daca nu depui declaratia pe impozit pe venit iti dau 100 lei amenda...Eu am noroc ca a fost mica taxa..approx 1150 si nu se merita bataia de cap..Bafta tuturor care au plecat la lupta :)
     
  6. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    4AUDI...
    am si eu o mica intrebare
    cam cat sunt cheltuielile de judecata si cele cu avocatul? este suma fixa sau procent din eventuala restituire a taxei? pt 1700E cat am platit eu se merita?
    multumesc.
     
  7. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    Taxa judiciara de timbru care trebuie platita pentru depunerea actiuni dechemare in judecata in contencios administrativ a Directiei Taxe si Impozite a Municipiului bucuresti si a sectorului din care faci parte este de 39 de RON
    Onorariul avocatului....depide foarte mult de avocat si nu este vorba de vre-un pocent din suma...dar oricum pentru o prima instanta si avand in vedere ca te judeci la tribunal nu cred ca sub 500 de RON gasesti pe cineva
     
  8. rl_lucian

    rl_lucian 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2008
    Locație:
    oradea
    bafta. si daca reusesti...sa dai o bere..:footy:
     
  9. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    sincer, eu n-am dat nici un ban pana acum si nici n-am discutat despre asta pt. ca oricum imi recuperezi toate cheltuielile prin "cheltuieli de judecata" in cazul in care castig. :icon_thumright:
    dupa cum vedeti, sunt foarte optimist :)
    in orice caz, cine e interesat poate lua legatura cu un avocat si aflati de la inceput care-s cheltuielile. informatia asta cred ca nu costa nimic...
     
  10. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    ok, multumesc pentru raspunsuri.
     
  11. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    anuntau aseara al TV ca se vor restitui diferentele de taxa. intrebarea mea este, oare pe cei care si-au luat masini noi la care a crescut taxa, ii vor pune sa plateasca diferenta?(nu ca as dori asta)
     
  12. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    Cei cu masini noi nu vor avea ce sa recupereze pt ca in cazul lor taxa noua a crescut. Nu li se vor cere nici bani in plus.
    In schimb cei cu masini SH care au platit o taxa veche mai mare vor putea recupera deferenta dintre taxa veche si taxa noua (mai mica).
     
  13. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    nu m-ai inteles...
    intrebarea era asa
    cu alte cuvinte, taxa se recalculeaza pt cei care au platit-o deja, pt a se putea restitui diferenta, corect? unii au platit mai mult, altii mai putin. celor care au platit mai mult li se va da diferenta inapoi. dar cei care au platit mai putin, cu ei cum ramane? vor trebui sa plateasca diferenta? adica li se vor mai lua alti bani? sau noua taxa se va aplica in urma doar pt unii?

    inca odata spun ca treaba cu datul inapoi al diferentei nu e corect, trebuie sa se dea inapoi TOTI banii care s-au platit datorita unei taxe ilegale si aberant. noua taxa se aplica de la 1 iulie inainte, nu se in urma.
    dati-i in judecata fratilor, si luati-va toti banii! nu mai acceptati gainariile lor.
     
  14. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    salut... a fost cineva rar sa isi scoata cartea masinii din nou, adica sa aiba scris pe carte emisiile de CO2 si data primei inmatriculari din germania?
     
  15. gabig 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI berlina 2004
    de ce nu ii dati in judecata ?
    pe mine m-a costat avocatul 360 ron, am castigat la Tribunal acum o saptamana dupa cate mi-a spus avocatul prin telefon, iar acum astept sa vina raspunsul prin posta.
    E posibil sa faca recurs la Curtea de Apel dar sa vedem daca se admite, astept sa vad dar asta ar fi probabil prin toamna dupa vacanta judecatoreasca.
    Am platit taxa in aprilie 5400 ron.
     
  16. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    recuperare bani

    eu zic ca poti sa-ti recuperezi banii si daca ai vandut masina.
    la trezorerie le trebuie doar copii nu originale.
    deci daca ai copie la cartea de identitate, copie la certificatul de inmatriculare si copie la chitanta care atesta plata taxei completezi cererea si depui actele.
    era sa uit dupa ce am depus aceste acte m-au sunat de la trezorerie ca le trebuie si o traducere legalizata o brief-ului, presupun ca de acolo vreau sa afle data primei inmatriculari in tara de origine nu in Romania. traducerea legalizata o poti face si dupa o copie a brief-ului.
    deci daca ai toate aceste acte (totdeauna exista un deci) depui actele si astepti sa treaca 45 de zile.
    eu acum astept trecerea celor 45 de zile.
     
  17. radu82

    radu82 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 ALT 2002
    da..eu..mi=au scris CO ....si anul mi l-au trecut 2002 cu toate ca masina e facut in 2001...dar e dupa jumatetea anului si asa se trece pe cartea masini de la noi...
     
  18. eraser 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2008
    Locație:
    Suceava
    Taxa de inmatriculare cat costa ?

    Am o mare nedumerire..Vreau sa-mi cumpar un a3 si as vrea sa stiu si eu ce euro o avea un model din 11/1998. Mai exact e vorba de 1.9 TDI Ambition 81 kW / 110 PS. Nu stiu de ce , dar am impresia ca e euro 2.. ma poate lamuri cineva? Daca nu, cand au inceput sa puna pe motoarele diesel euro 3 ?:think: Multumesc
     
  19. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Salut si bun venit pe forum!

    Uite fisa tehnica a unui A3 facut in 2/1998:
    http://www.audi.de/etc/medialib/cms4imp/audi2/product/datasheets/a3/a3.Par.0033.File.pdf
    -dupa cum vezi e EURO 2

    Nu am gasit care e primul A3 TDI cu EURO 3 , dar cred ca a aparut candva in '99.

    Iti recomand sa cauti pe siteul ce ti l-am dat astfel:
    inlocuiesti numarul ala de 4 cifre : 0033, cu alte numere din gama 0001 pana la 0050 (parca), si o sa descoperi toate fisele tehnice ale audiurilor A3 (lista total neordonata).

    LE: am mai gasit pt unu din 06/2000:
    http://www.audi.de/etc/medialib/cms4imp/audi2/product/datasheets/a3/a3.Par.0035.File.pdf
    -EURO 3

    Iti recomand sa cauti pe mobile.de a3-uri tdi dintre ani astia sa vezi cand exact se face trecerea intre euro-uri (nu e exclus ca cele 2 tipuri de motoare sa se fi suprapus pentru o perioada in 1998..)
     
    Ultima editare: 21 Iul 2008
  20. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Salut,

    Este foarte clar cum e cu euro la motorul de 1.6 de pe A3:
    - daca are 101 cp ii euro 3
    - daca are 102 cp ii euro 4

    Daca e din '99 sigur ii euro 3.

    Am gasit datele tehnice pt A3 din '98 Feb:
    http://www.audi.de/etc/medialib/cms4imp/audi2/product/datasheets/a3/a3.Par.0012.File.pdf
    EU3

    .. si din 00' Iun:
    http://www.audi.de/etc/medialib/cms4imp/audi2/product/datasheets/a3/a3.Par.0014.File.pdf
    EU4

    O alta metoda 100% eficienta de a stii daca e EuRO 3 sau 4 pt A3 8l 1.6L:
    -modelul fara face lift ii euro 3 :
    http://www.motor-talk.de/data/galleries/608595/11519/bild-49970.jpg
    -modelul cu face lift ii euro 4 :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Audi_A3_front_20070324.jpg
     

Distribuie pagina asta