1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. gabig 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI berlina 2004
    eu am primit hotarirea judecatoreasca de la Tribunal prin care imi spune ca am cistigat si trebuie sa-mi dea taxa de 5400 ron inapoi plus cheltuieli de judecata 360 ron (avocatul meu) plus dobinda pe bani pina la data cind imi dau banii inapoi.
    Este posibil sa faca recurs la Curtea de Apel dar daca nu au motive se va respinge.
    Parerea mea cu diferenta asta de taxa pe care a facut-o Tariceanu acum este ca a gasit asta cum sa prosteasca oamenii sa nu le dea toti banii inapoi, oricum din ce scrie Tribunalul taxa este ilegala deci trebuie dati toti banii inapoi.
     
  2. varvaripavel 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 2.0
    Proces impotriva taxei de prima inmatriculare

    Am vazut ca multa lume a dat statul roman in judecata - pentru recuperarea taxei, si a castigat intreaga suma + dobanda + cheltuielile de judecata.

    Intentia mea este sa fac aceeasi miscare - nu de alta, dar prefer sa dau un avans la un avocat (mi-a spus 700 RON costul total al procesului), decat sa stau la coada la RAR pentru masurarea noxelor, si nici sa nu recuperez toti banii.

    Singura mea ingrijorare - sa zic asa - ar fi sa nu primesc o sentinta de genul "primesti inapoi diferenta, conform noii legi de la 1 iulie"

    Stiti pe cineva care a initiat procesul dupa 1 iulie si a castigat ?
     
  3. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    @varvaripavel

    cel putin teoretic, nu ai cum sa primesti un asemenea raspuns. tu dai in judecata pe baza legii care a fost pana la 1 iulie, nu pe legea actuala. banii ti s-au incasat pe legea veche, nu pe cea noua, deci tu nu mai ai nici o treaba cu legea noua. legea noua e valabila incepand cu 1 iulie, pt. cei care inmatriculeaza masini de la acea data inainte.
    tocmai din cauza asta e o magarie sa se recalculeze taxa si sa se returneze doar diferenta. noi am inmatriculat deja masinile, nu le reinmatriculam acum. legea conform careia ni s-au luat banii a fost gresita, in consecinta ni se cuvin toti banii inapoi. repet, legea noua se aplica incepand cu 1 iulie 2008!

    eu se sfatuiesc sa-i dai in judecata. si eu am facut acelasi lucru, primul termen il am in septembrie.
     
  4. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Multa bafta la toti! Sper sa aveti castig de cauza si sa se faca dreptate. Ma gandesc si eu sa fac acelasi lucru, dar mi-e groaza de birocratia de la noi din justitie. Va tin pumnii!
     
  5. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    de ce sa-ti fie groaza ca tu nu iti bati capul cu nimic? avocatul face tot, tu doar astepti... :)
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Mi-am adus aminte ca eu nu am platit taxa de inmatriculare, acum 4 ani era vama sau intra in aceasi oala?
     
  7. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    nu intra in aceeasi oala. chestia cu vama era ok pt ca nu eram in UE.
     
  8. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Lucky me!
     
  9. Genistu

    Genistu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2008
    Locație:
    .
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 110 CP
    A3 Taxa

    salut,am eu un a3 din `99,azi am platit eu taxa de mediu (taxa vietii) :tapedshut: si am lasat 8200 ron,ca deh e euro 2,fratele meu are un Peugeot 306 tot din 99 cu motor 2.0 hdi si lui i-au trecut-o euro 3,nu am inteles de ce.Deci din 99 81 kw 110 cp este EURO 2.
     
  10. andrei0241 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    CT
    Masina:
    Ford
    Pai nu conteaza doar anul de fabricatie, mai ales cand e vorba de constructori diferiti, nu numai de modele diferite

    Cam mult 8200 ron. Oare daca plateai aceasta diferenta pentru a cumpara ceva mai nou, nu ieseai mai bine? Sau masina gasita de tine o stiai de dinainte si s'a meritat a plati TPI'ul asta mare?
     
  11. Genistu

    Genistu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2008
    Locație:
    .
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 110 CP

    Pai eu stau in tara macaroanelor,si masina am luat-o de acolo acum 4 ani,unic proprietar cu 75.000 km,am schimbat discurile si 2 3 bucsi la ea,plus reconditionarea turbinei facuta de fratele meu pt am tinut-o pe bara cam 1 an ,in rest masina e ca noua ,sa nu mai zic ca la ora actuala are 135.000 km.Ca zici sa mai fi pus ceva bani pt alta,sincer din ro nu mi-as lua masina numai daca o iau de la cineva de mare incredere ,altfel....Germania. :) .btw care esti din pitesti si vrei sa-ti controlezi masina ,ma refer la tester sau daca ai probleme cu turbo,va pot ajuta.Eu si fratele meu am lucrat si o sa mai lucram in macaroane land :) ca mecanici.

    Go Go GO Stapanul Inelelor :D Aiudi Rules!
     
    Ultima editare: 23 Aug 2008
  12. mircea13 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi 80 Avant
    Taxa Inmatriculare - posibilitate de reducere a ei in conditiile legii

    Pt cine nu stie...daca se face o declaratie pe propria raspundere....ca masina la data inmatricularii are un rulaj mediu anual de peste 30.000 km...se beneficiaza de o reducere substantiala..
    in cazul meu...motor ABK..1984 cmc..an fabr 1994...EURO 1....deci 14-15 ani vechime....fara reducere ar fi trebuit sa platesc 972,16 euro...sau 3263 RON...am platit 694,4 euro..mai precis 2331 RON..
    pt cine vrea sa incerce aici e site-ul oficial http://finantesibiu.ro/default/index.cgi?page=taxaauto2008
    Mentionez..ca nu pt toti anii de vechime e substantiala reducerea
    Si alta chestie..dupa ce am inmatriculat masina...a trebuit sa schimb bordul..:)
    acum arata doar 126.000 km

    alta precizare....se citeste kilometrajul de pe bord..apoi se imparte la anii de vechime ai masinii.....ar trebui sa iasa peste 31000 km..pt a beneficia de toata reducerea....si pana la urma...de ce sa dam bani statului roman..
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Aug 2008
  13. andrei0241 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    CT
    Masina:
    Ford
    In cazul asta, in care masina o mai de mai demult si ai ajuns sa o cunosti, e alta treaba :)
     
  14. neluaudi 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi A4 avant
    salut poate cineva sa-mi spuna cit e taxa de inmatriculare la un A4 2004 ,08
     
    Ultima editare: 26 Aug 2008
  15. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
  16. spyball

    spyball 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant 1.9 TDI
    Salutare,
    Recent mi-am cumparat din Germania un Audi A4 Avant 1.9 TDI din 2000 si am intampinat niste probleme legate de normele EURO. Pe Brieful german nu scrie norma de poluare a masinii, dar din ce am aflat de la niste baieti cu care m`am intalnit acolo ar exista o lista la RAR cu seriile de motor care ar corespunde normelor EURO 3, asa ca am gasit aceasta lista pe site la RAR. Masina pe care am achiztionat`o, era in opinia vanzatorului, catalogata la EURO 2 asa ca am verificat seria in aceasta lista si... surpriza, seria AHH care era inscriptionata, era trecuta ca EURO 3. In functie de acest lucru puteti negocia la pret. Mai jos aveti aceasta lista... sper sa va fie de ajutor. Succes

    http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf
     
  17. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    s-ar parea ca se va renunta la taxa probabil de la anul, cel putin s-a facut un proiect de lege dar sa vedem daca se va si aproba;) ,
    Offtopic : Si eu am cumparat un A4 B5 Avant(2000) facelift dar era deja adus in tara de un dealer auto din Zalau dar la mie era trecut clar in cartea masinii Euro3 (codul motor AJM deasemea exista in lista pdf a celor de la RAR;))...asa ca ar fii bine sa consultati aceasta lista inainte de a achizitiona un autoturism Euro3 sa vedeti daca masina pe care intentionati sa o achizitionati, tipul de motor corespunde cu ceea ce e trecut in acea lista de la RAR:p

    PS : daca nu e confidential imi poti spune cat ai dat pe Avantul tau in Germania (si cat te-a costat drumul si restul de taxe) multumesc anticipat!
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Oct 2011
  18. spyball

    spyball 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant 1.9 TDI
    sigur ca iti pot spune, am dat 5800€ in germania, vreo 200€ pe combustibil si vignete, la rar is pe 3 noiembrie programat si taxa e in jur de 600€ din cate am inteles
     
  19. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Daca iti iese in acte fabricata 2000 taxa e 680 euro;)..stiu asta deoarece si eu trebuie sa achit aceasta taxa:p(din pacate si ca sa platesc taxa trebuie o serie de xerox-uri si acte ale masinii ca sa o pot platii maine voi stii sa-ti spun mai multe ca ma voi duce sa fac acest demers...azi din pacata am ajuns la ora 13 la finante si binenteles ei preiau actele pentru palta taxei doar pana la ora 12:motz:)...poate avem noroc si ni se va restitui, oricum nu-mi pun mari sperante ca voi mai vedea banii astia inapoi:p
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Oct 2011
  20. clubbing 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi 80 1.8s
    audi 80 TAXA INMATRICULARE

    Din discutiile anterioare avute pe forum am constatat ca la audi 80 este diferentza de norma euro de la masina la masina.. am deschis acest thread pentru ai lamurii pe cei care doresc sa-si inscrie masina .
    Eu am un audi 80 1.8 s an 1991 si am facut rar-ul pe 20 septembrie mi-a esti k masina este EURO 2 si taxa de inmatriculare este de 290 euro.
    Stiu ca taxa este in functie de motorizare, astept sa postati voi alte variante.
     

Distribuie pagina asta