1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dar de ce îți făceai iluzii? De ce să nu se recupereze taxă plătită în 2014? Cine zice asta?
    Trebuie să înțelegi ca orice taxă se recupereaza, atata timp cât nu au trecut cei 5 ani de la plata ei, respectiv înțelegi ca conform legii o primești eșalonat pe 5 ani (de parcă tu așa ai platit-o).
    Ia mai terminați cu negativistele, cu ce e diferită taxa în variantă de după 1 ianuarie 2013, față de celelalte variante? E în continuare neconstitutiva și nu o plătește toată lumea. Ba mai mult, e și calculată de un imbecil. Se recuperează dacă faci ceva în legătură cu asta. Dacă scrii pe forum, plangandu-te, normal ca nu se recupereaza.
     
  2. Samy.

    Samy. Gold Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    A4 avant 1.8T AJL 180Hp, Golf4 2.0i AQY 115Hp
    O ordonanta data degeaba ca sa ia fata la fraieri. Oricum ceea ce a fost de recuperat s-a recuperat in instanta. Taxele mai vechi de august 2010 nu se mai pot recupera nicum (au fost prescrise, exceptie cele pe rol), iar cele care nu au fost recuperate (taxele mici de cateva sute de euro) nu merita recuperate, pentru ca la urmatoarea transcriere se va plati alta mai mare cu numele de timbru.
    Acest praf in ochi cred ca are ca scop alt substrat in viitor. Ori impozit pe poluare ori sa introduca timbru de mediu si pentru cele cu taxa de poluare platita.
    Vom vedea. Oricum nimic nu se va da "gratis" in tara asta
     
  3. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    pai cum sa o recuperez Ovi,daca pana acuma nu am auzit macar de un singur caz de castig in instanta?
    Eu nu am gasit niciun avocat care sa imi spuna ca poate sa recupereze sigur taxa.Cunosti pe cineva care ma poate ajuta sa o recuperez?
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Tu crezi ca eu sunt tare in gura degeaba?
    Suna-ma.
     
  5. donfag3ru 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2012
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A4, 2009
    Salutare. Am inmatriculat in 2012 decembrie masina mea, (am dat statul in judecata si era perioada cand se castiga f usor). Acum as vrea sa o schimb si ma intreb daca noul proprietar va trebui sa plateasca timbru de mediu. Teoretic n am recuerat ce n am platit deci nu ar trebui sa ceara timbru. Practic... poate stiti mai bine, Sanatate
     
  6. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Daca ai recuperat-o, atunci noul proprietar o s-o plateasca (forma noua).

    Daca n-ai recuperat-o, atunci noul proprietar nu o sa plateasca nimic, iar tu ai posibilitatea sa recuperezi ce ai platit (20% in fiecare an din urmatorii 5), cu mentiunea ca la urmatoarea vanzare (in momentul in care noul proprieatr o sa doreasca sa o vanda), cel care o s-o cumpere trebuie sa plateasca.

    Sper ca te-am lamurit...
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Donfag3ru, tot ceea ce ti-am explicat colegul waf e corect. Ca să înțelegi, la înmatricularea mașinii noul proprietar se va prezenta la biroul poliției cu dosarul complet. Acest dosar trebuie să conțină o dovadă RECENTA eliberată de către anaf, cum ca taxa pentru masina cu VIN cu tot, are taxă plătită și nerecuperata. Ca urmare, o taxă recuperată sau neplătita facă adeverință inutilă. Ori dacă adeverința nu arăta ca taxa e plătită și nerecuperata atunci trebuie în locul ei la dosar Decizia de calcul pentru tacă în vigoare și chitanta de plată a taxei scrisă în decizie, ambele eliberare de către anaf.
     
  8. donfag3ru 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2012
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A4, 2009
    Ok mersi de raspunsuri dar eu n am platit nici un leu taxa. Am dus numa foaia de la instanta prin care se dispune ca masina cu vin-ul .... Poate di inmatriculata fara taxa. Acea foaie este exact acelasi lucru ca si cand as fi platit o nu? La anaf figureqza platita? Asta vreti sa mi explicati? Sanatate
     
  9. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Ai dat vreun ban la ANAF? Nu, atunci nu ai platit. Masina afost inmatriculata cu decizie judecatoreasca si noul proprietar va plati taxa
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cum sa apara ca ai platit taxa, daca nu ai platit? Eu am impresia ca nu ai citit mesajul meu.
    Noul proprietar daca vrea masina ta si nu vrea sa plateasca trebuie sa dea si el statul in judecata. Sau plateste si se judeca apoi pentru recuperarea ei.
     
  11. alinropan 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Suciu de Sus, Maramures
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 1996
    Salut, am inteles ca cica trebuie sa dai la Anaf, cand soliciti actul de ne/recuperare a taxei,pe langa cererea respectiva, si copie dupa hartia cum ca a fost platita taxa ! Cum pisici, daca eu sunt al 3-lea proprietar ?! Adica Anaf-ul nu e in stare sa stie ce a facut tocmai el ?! Si ce-i cu toti astia care cica au dovada anaf, ca vanzatori, cand cica doar cumparatorul poate solicita, aia cum fac ?! Orice cumparator cere dovada respectiva, sa o vada, deci nimeni vad ca nu stie cum e de fapt. E o tampenie generala. Mda, tipic romanesc.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alinropan ai citit acest topic ? Se pare ca nu. Cand soliciti actul de ne/recuperare a taxei ti se solicita acea hartie (copie dupa plata taxei) asta daca o ai dar care nu este obligatorie prezentarea acelei hartii. Daca o ai este bine pentru ca se scutesc niste cautarii in arhiva electronica si implicit tu cel care depui cererea primesti un raspuns mai rapid. Daca nu ai copie dupa dovada platii se va prelungi termenul de raspuns.

    In al doilea rand cel care vinde masina adica proprietarul masinii de vanzare si care are hartie de la ANAF cu dovada platii taxei a obtinut hartia ilegal (cum se procedeaza nu scriem aici). Ai intuit bine ca doar cumparatorul are dreptul de a obtine acea hartie. Lucrurile iti sunt mai clare acum ?
     
    Ultima editare: 29 Sep 2015
  13. alinropan 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Suciu de Sus, Maramures
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 1996
    Se pare ca tu nu stii ca de obicei institutiile statului transforma ceva "optional" in "obligatoriu", ca asa au ei chef sa isi bata joc de cetateni. Ca tu parca nu ai trai tot in Romania, si nu ai stii treaba asta.... Am inteles ca unii nu au vrut sa accepte fara acea chitanta, desi al 3-lea proprietar solicita treaba asta. Asta cum mi-o explici ? Stim amandoi totusi, cum e statul roman... Eu stiu foarte bine situatia, cumparatorii vad ca nu o stiu, ei cer de la vanzator sa aiba dovada deja....

    Imi erau clare din prima, dar eu altceva am spus, in fine. Pai uita-te si tu asa ca exercitiu la anunturi auto, sa vezi ca minim 90 % spun ca "au" dovada respectiva, doar unii zic ca pot sa "ofere", de acum incolo probabil....in varianta cu cererea facuta de cumparator.... Pai atunci intreb si eu, ca altii : eu ca vanzator, nu am voie sa ma conving, legal, daca nu s-a recuperat taxa intre timp ? Ma rog, cica nu se poate sa se fi recuperat, ca trebuiau actele originale pentru o asfel de procedura, care sunt la proprietar, dar na, asa ca idee....
     
    Ultima editare: 29 Sep 2015
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Conform legii nu se poate ca tu vanzator al unui auto sa scoti acea hartie/dovada. Restul ce se poate si ce nu se poate este irelevant.
    Iar acei functionari care ti-au cerut dovada platii le faci plangere chiar penala pentru abuz in servicu si imediat o sa vezi ca nu mai trebuie nici o chitanta (asa cum este scris si in lege de altfel). Daca ii lasi (pe functionarii incompetenti si nestiutori) sa-ti spuna ei ce vor (ca le este lor lene sa acceseze o baza de date) atunci o sa suportati consecintele.
    Aici in Bucuresti lucrurile sunt foarte clare si fara interpretari. Nu este nevoie de nici o explicatii si lucrurile nu mai sunt ca acum 20 ani. Deja discutia care o purtam este ipotetica si nu are rost sa o continuam. Bafta.
     
    Ultima editare: 29 Sep 2015
  15. alinropan 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Suciu de Sus, Maramures
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 1996
    De pe Biziday, Moise Guran, anul trecut :

    "Problema este că nimeni nu s-a gândit să țină și o evidență cu cetățenii care au plătit diferitele forme ale acestei taxe, reinventată sub alte denumiri la intervale regulate de autorități. Așa, și dacă ai plătit taxa și nu mai ai chitanța? Ce te faci? N-ai cum să demonstrezi că ai plătit-o și atunci nu mai poți să-ți vinzi mașina decât dacă plătești și timbrul de mediu. E stupid, o să ziceți… nu? E doar România."

    S-o fii schimbat ceva de atunci ?

    Ok, am inteles ce ai zis. Dar atunci cum sa stie un vanzator, al 3-lea proprietar in Romania al masinii, de exemplu, sa isi puna un anumit pret, cand el nici nu stie sigur daca taxa s-a recuperat intre timp sau nu ? Ca na, multi au cunostinte si relatii, si poate fac cate-o manevra... Nu ti se pare aiurea de tot ? Plus ca, oricum taxa asta e ilegala dupa legile UE, si tot pe noi, cetatenii de rand, ne poarta sa scoatem dovezi cum ca am platit ceva ilegal si nu am recuperat. Imi vine chiar sa rad de statul asta roman... :)) si de noi, fraierii de rand..
     
    Ultima editare: 29 Sep 2015
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am depus acum 2 luni pentru o masina care nu era a mea. Evident fără chitanță. Ca și cum eu as fi vrut să cumpăr masina. În realitate era pentru a putea stabili prețul de vânzare a mașinii în cauza (a unui prieten care nu știa dacă taxă e nerecuperata).
    Cum să ceară chitanta dacă tu ești posibil cumpărător?
    Și dacă vi se părea prea complicat, de ce nu cumpărați mașini neinscrise? Cu astea înscrise riscați să plătiți taxă de 2 ori, tocmai când credeți ca nu o mai plătiți deloc.
     
  17. alinropan 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Suciu de Sus, Maramures
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 1996
    Eu sunt vanzatorul, sa zicem, nu cumparatorul. Eu din perspectiva asta am vrut sa ma lamuresc ce trebuie sa fac, ca nu am stiut sigur. Sunt al 3-lea proprietar, masina e adusa in tara in 2010 si atunci a fost platita taxa. Cand am trecut-o eu pe mine in 2012, a trebuit sa merg la Anaf-ul unde s-a platit, si sa scot hartie cum ca nu a fost recuperata, ceea ce s-a pus la dosar, atunci eram asadar cumparatorul. La momentul acela nu era recuperata, cel mai sigur nici acum nu e, dar na, trebuie dovezi... Dar in postura de vanzator, voiam sa ma lamuresc ce trebuie sa fac, ca vad ca e o aiureala totala, cumparatorii iti cer dovada anaf, sa o ai deja adica, sa le-o arati. Vad ca nimeni nu stie de fapt.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ce nu stie nimeni?
    Oricine poate cere ANAF dovada despre situatia actuala a masinii.
    Orice cumparator ar fi prost sa cumpere o masina inmatriculata fara o astfel de dovada. Orice vanzator ar fi destept sa scoata o astfel de dovada in momentul in care pune masina la vanzare, tocmai pentru a finaliza vanzarea cat mai repede.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alinropan tu nu intelegi ca tu nu ai voie in caliate de vanzator conform legii sa scoti hartie cu dovada platii sau neplatii taxei de poluare/mediu ? Se poate face asta (sa obtii acea hartie) dar nu scriem aici pe un forum public care este modalitatea. Chiar nu intelegi ? Si mai intelege o chestie: legile se respecta obligatoriu fara alte comentarii, asa bune sau proaste cum sunt. Cand o sa invatam asta atunci nu or sa mai fie probleme.
     
  20. alinropan 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Suciu de Sus, Maramures
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 1996
    Ovidiu, serios ? Crezi ca eu vorbesc aici sa nu adorm ? Ieri am fost la Anaf, si "doamna" respectiva mi-a spus ca doar cumparatorul are dreptul sa solicite acea hartie. Eu iti spun doar ce mi-au zis ei, nu ce am visat eu azi-noapte. Tocmai asta mi se pare si mie absurd, ca eu nu am dreptul, ca vanzator, sa solicit acea hartie.

    Cristi, am spus eu ca nu inteleg ? Ia lamureste-l si pe Ovidiu, ca el se pare ca stie altceva decat tine. Intelegi de ce sunt confuz, totusi ? :))
     
    Ultima editare: 29 Sep 2015

Distribuie pagina asta