1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Prin 2013 daca cumparai masina in coproprietate, te duceai la notar si faceai partajul de comun acord si puteai sa inmatriculezi masina fara taxa. Nu a rezistat mult "portita" asta. :)
    A existat, eu stiu pe cineva cu masina cumparata din Spania care a procedat asa.
     
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salut,

    Avem printre noi persoane care au recuperat taxa de mediu plătită intre 2007-Martie 2013?f(ara a da statul in judecată ).
    M-ar interesa care sunt documentele ce trebuie depuse in afara chitanței care face dovada plății,intreb acest lucru deoarece știm cu toții ca atunci cand ajungi în fata ghiseului îți mai cer inca "n" documente care nu le ai..iar în cazul meu trebuie sa merg in alt județ (acolo am locuit cand am plătit-o).
    Este nevoie sa te prezinți personal sau poate oricine din familie sa depună documentele pt. restituire?si aici ma refer fara sa faci o împuternicire in prealabil la notar.

    Mersi
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu nu am recuperat fara sa trec pe la tribunal insa ca idee eu as pregati dosarul asa:
    - cerere tip (probabil exista tipizat la ghiseu)
    - chitanta cu care s-a platit taxa - original si copie
    - decizia de calcul dupa care s-a stabilit suma ce a trebuit platita - copie
    - carte de identitate a celui care a platit - copie
    - carte de identitate a vehiculului - copie
    - cert de inmatriculare (talon) - copie
    - contract de vanzare/cumparare - copie

    Si atat. Alte documente nu sunt justificabile si nu vad de ce sa mai ceara altceva intrucat nu mai e nevoie sa dovedesti altceva din trecutul masinii sau daca o mai detii.
    Depunerea se face teoretic personal insa nu vad de ce nu ar putea sa o faca si un membru de familie. La ridicarea banilor insa, in mod evident trebuie sa vii personal. Sau daca optezi pentru virament bancar, e nevoie de un extras de cont pe care sa il atasezi la dosar, cont care, evident, e tot pe numele tau.
     
  4. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Speram si inca sper sa nu fie nevoie de copie dupa carte si talon..evident acestea nu le mai am deoarece masina am vândut-o acuma 3 ani :),oare se mai pot recupera de undeva(RAR,poliție..)?

    Mersi
     
  5. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Mie nu mi e clar care ar fi si cum ar trebui sa arate un astfel de document? Eu nu tin minte sa detin sau sa fi primit asa. Am doar chitanta..
     
  6. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Decizia de calcul= înainte sa plătești taxa treci printr-un birou unde ți se calculează taxa,completezi un formular cu suma de plata si alte date dupa care cu acel formular mergi la ghișeu unde plătești cat scrie acolo.
    Eu de ex la Audi am salvat aprox 300e,cand am fost sa mi se calculeze taxa "tanti" de acolo mi-a spus o suma si apoi a zis..știi dar daca faci o cerere prin care declari pe propria răspundere ca faci 50k km/an taxa o sa fie mai mică (~300e) :) nu stiu daca acest lucru il cunoaste toata lumea dar eu pana in acel moment nu auzisem de acest lucru...mai in gluma mai in serios i-am zis ca pot declara ca fac si 100k km/an dar din pacat 50k km este maxim.

    Revenind la recuperare pt. cei care am vândut masina,m-am mai interesat putin(informatic) si se pare ca posibilitatea de recuperare este putin mai greoaie..adică trebuie depuse actelele(alea care le ai fara carte si talon) ..ei evident o sa îți respingă cererea iar mai departe trebuie sa ii acționezi in instanța si sa te folosești de acest refuz,teoretic se poate recupera dar se pare ca tot la judecată ajungi...."mare dreptate si egalitate intre cetățeni".
     
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Acum vorbind la modul general, sper sa nu o iei personal: cei care au vandut masina n-ar trebui sa mai aiba dreptul sa recupereze taxa, deoarece in mod sigur au utilizat sintagma "taxa platita si nerecuperata', prin urmare au beneficiat de pe urma ei -> printr-o vanzare mai rapida. De ex: cel care a cumparat masina, a trecut-o la momentul respectiv pe numele lui, iar acum doreste sa o treaca pe numele parintilor (sa beneficieze de un RCA mai mic - e un caz ipotetic), tu intre timp ai recuperat taxa. Ce vina are el in toata asta?
    Da, stiu, o sa vina Ovidiu si o sa zica ca e vina 'aluia' si si-a asumat acest risc. Dar in aceeasi masura si tu ai o parte de vina: ai vandut ceva la momentul respectiv in anumite conditii, care intre timp s-au schimbat: acea masina isi poate schimba proprietarii fara a mai fi nevoie de plata taxa, dar doar pentru o anumita perioada (pana cand tu recuperezi taxa).
    Pe langa faptul ca ca suntem furati de stat (prin toate taxele impuse, inclusiv prin aceasta care este abuziva), acum mai suntem furati si de fostii proprietari - ceea ce nu e tocmai corect.
     
  8. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Dan îți inteleg punctul de vedere si nu este chiar deloc cu supărare ca doar nu de la tine trebuie sa luam banii de pe taxa :)dar ma gândesc si la mine,eu vad aceasta taxa de mediu ca si cum as plati un RCA,impozit..etc asa ca nu vad de ce ar beneficia altcineva de facilitate pe banii mei.Nu am cumparat/vândut "n" mașini ca nu sunt samsar dar niciodată nu am pus in discuție taxa..nici la cumpărare nici la vânzare :),eu pretul il fac pe masina nu pe taxe sau promisiuni.
    Pana la urma trebuie sa vedem ce se ascunde in spatele taxei si cine beneficiază de bani....adica statul care ne jecmănește la greu pe toate părțile sau cel putin asa simțim.De ex pt. masina vânduta am plătit ~1200ron..pai nu este o avere dar nu vreau sa o las statului,in alta ordine de ideii dc atunci cand cumperi o masina nu faci la notar un act prin care declari pe propria răspundere ca nu vei recupera taxa? :). Mie sincer mi se pare ca la vânzare prea se profita de aceasta taxa si incearca sa scadă valoarea masinii care si asa știm cum este pe piața noastră (un dezastru).
    Ce ai spune daca cu masina inca pe numele tau tu îți recuperezi taxa,peste 1 luna vinzi masina si ii lasi cumpărătorului din pretul de vânzare taxa...si între timp se da o ordonanța prin care se poate înmatricula masina fara plata taxei,ceva de genul cum este acuma...poti înmatricula fara sa plătești daca ii acționezi in judecată ,ești de acord sa pierzi ~1500euro?? :) eu zic ca nu ți ar pică foarte bine..
    Părerea mea este ca atunci cand cumperi/vinzi o masina nu caută motive in taxa..cumpara masina Nu taxa.Discutii pot fii multe si păreri ca doar un om nu seamănă cu altul cum nici degetele de la o mâna nu sunt identice :)
    Pe scurt eu zic ca este normal sa o putem recupera.

    Bafta si scz de off-topic.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asta e parerea ta, ca ai avut doar 300€ taxa. Daca era vorba de 1500-2000€ sigur "te manca grija taxei" cand cumparai masina.
    Vezi cat e taxa pentru un A6 3.0TDI si zi-mi dupa aia ca la achizitia masinii nu te intereseaza daca e platita sau nu.
     
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Parerea mea este tot aia,la Audi am platit aprox 6000ron si cum spuneam am cumparat masina nu taxa.Si da o sa o recuperez si pe asta,logic mi se pare ca banii revin cui a platit.. Este ca si cum as da niste bani împrumut si logic ca ii vreau inapoi :)
    Spune-mi ca pe neamț il intereseaza ca tu in Romania platesti mii de euro taxa si poate incerc si eu sa imi schimb parerea :)

    Salutare
     
    ovidiutm apreciază asta.
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Exact.
    Taxa de poluare o recuperez CU ATAT MAI MULT cu cat nu mai poluez, intrucat am vandut masina.
    Oare tu, cel care cumperi masini si cauti sa cumperi doar cu taxa platita, nu te gandesti ca nu sunt eu mai prost pentru ca am platit-o?
    Ce declaratie la notar? Vrei sa facem pariu ca nu ai ce sa faci cu declaratia la notar prin care eu spun ca nu imi recuperez taxa? De cate ori se schimba taxa se creeaza o portita. Si aceea portita o creeaza tocmai statul care nu intelege ca si eu si tu trebuie sa platim (sau sa nu platim) aceleasi taxe. Ori daca eu platesc, tu nu esti mai presus, stai linitit.
    Indiferent de cuantumul taxei, chiar daca cumperi 3.0tdi si taxa e 2000 euro, ar trebui sa platesti tu taxa, nu sa astepti sa o plateasca altii. Si ce nu intelegeti voi este ca cel care isi recupereaza taxa, a muncit, a transpirat si a cheltuit niste bani ca sa ajunga in situatia asta si, inclusiv SI-A insusit un risc de a pierde... bani, timp...
    BTW, in 2012 statul roman mi-a calculat taxa de 2170 euro la b6-le meu, euro 3, 1.9tdi, tractiune fata, cutie manuala. Pentru inmatriculare i-am dat in judecata fara sa platesc... Intereseaza pe cineva ce a trebuit sa fac si cat am stat cu masina pe dreapta? Nu. Atunci cautati si voi, cumparatorii, un avocat care stie cum sa atace legea, ca eu am trecut prin 3 avocati si am pierdut cateva procese pana sa gasesc pe cineva apt.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Normal Ovidiu ca nu intereseaza pe nimeni ce si cum ai facut. Ti-a placut masina, ai cumparat-o si e fix treaba fiecarui proprietar prin ce metode isi inmatriculeaza masina. Fie ca ai platit taxa, fie ca ai dat statul in judecata.
    Daca o persoana isi inmatriculeaza masina la 1 an dupa ce a cumparat-o si acum o vinde, eu ca si potential cumparator trebuie sa ii plang de mila ca a stat el cu masina pe dreapta ?
    Viata nu e tocmai roz, asa ca e alegerea fiecaruia, exact dupa zicala "Frate frate dar branza e pe bani".

    Fix din aceasta cauza incurajez lumea sa isi cumpere masini cu taxa recuperata.
    Un scurt exemplu, un A4 B6 cu taxa = 5000€ euro, un A4 B6 fara taxa 3500-4000€ (preturile sunt fictive). Daca eu il cumpar pe ala cu taxa si omul isi recupereaza taxa intre timp, unde am ajuns ? Am cumparat o masina la un pret mai mare deoarece avea taxa platita si acum trebuie sa cheltui inca 20-25% din pretul platit pe masina ca sa achit taxa, altfel nu o pot transcrie (din X motive).
    Mai bine cumperi de la bun inceput masina fara taxa sau din alta tara si platesti personal taxa.
    Nu ai sa gasesti vanzator, sau foarte rar, care o sa iti vanda masina si o sa iti zica "omule vezi ca dupa ce o transcrii pe tine eu incep procedura de recuperare a taxei".
    Asa stim cu totii sa zicem cand vedem un anunt in topicul Achizitii ... "Aaa, nu are taxa platita, mai taie-i din bani."
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu mi-am anuntat fiecare cumparator de intentia mea insa am impresia ca nimeni nu m-a luat in serios ori pentru ca taxa a fost numai 500 euro (de parca eu sunt Donald Trump), ori pentru ca nu credeau ca pot castiga un astfel de proces.
    Si eu gandesc la fel, prefer sa cumpar masini neinmatriculate decat sa cumpar cu taxa platita.
     
  14. devils 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI, 2001 AJM
    Salut
    pana la urma taxa de timbru se va elimina sigur de la 1 ianuarie ca inca nu am inteles?
    merci
     
  15. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Nu se elimina. Eventual se transforma.
     
  16. devils 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI, 2001 AJM
    Ma refer la faptul ca nu o mai platim la inmatriculare...
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deocamdata nu se elimina nimic. Nu s-a promulgat si nu s-a publicat in Monitorul Oficial nici o lege in sensul asta. Se plateste in continuare.
     
  18. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    exact...nu te baza pe eliminarea taxei,daca vrei sa inmatriculezi masina acuma sfatul meu este sa ii actionezi in instanta inainte de inmatriculare..se pare ca acest lucru "tine" momentan si scapi de plata taxei.
    Revenind la ce spuneam mai sus:cei care au vandut masina NU pot recupera taxa decat prin actionare in instanta,vb. din experienta proproie...nu iti primieste dosarul daca nu ai talon+carte masina.

    Ce nu am inteles eu niciodata si nici nu cred ca o sa inteleg vreodata:cum in tara asta a lui "Papura Voda" legile se aplica doar pt unii si pt. altii ba.Aici fac strict referire la inmatriculare + recuperare taxa.
    Unii au recuperat taxa(deci era ilegala)prin instanta,altii au inmatriculat masini prin instanta...iar altii au platit sau platesc in continuare taxa ca "fraierii".....
    Oare legea nu este pt. toti?....

    Salut
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista practica unitara pe lucru judecat adica precedentele cauze judecate in fata instantei sa tina loc de practica unitara adica sa fie aplicata aceeasi sentinta unitara deja admisa intr-o cauza. Din cauza asta fiecare instanta de la fiecare tribunal, judecatorie sau chiar Inalta Curte face ce vrea si cum crede de cuviinta asupra judecatii unei cauze ajunse in fata instantei respective. Asa este legea actuala in Romania si din cauza asta exista interpretari diferite le fiecare instanta.
    Hai sa ne oprim aici cu dezbaterile juridice si de moralitate pentru ca nu face obiectul discutiei pe acest topic si pe acest forum dezbaterea despre precedente juridice sau desfasurarea cauzelor practice in instantele de judecata. Multumesc pentru intelegere.
     
  20. devils 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI, 2001 AJM
    Atunci trebuie sa ma duc la un avocat dupa ce am decizia de plata de la ANAF.
    Multumesc.
     

Distribuie pagina asta