1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    :) Daca avocata mea a zis asta, atunci inseamna ca a aparut o portita!
    Eu nu mai am nimic de recuperat din taxele anterior anului 2013.
    Am castigata una din iunie 2013 si alta din 2015, la care astept sa imi intre banii! :p
     
  2. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Dobanda e convenabila in cazul celor care au platit in 2008-2013, cand dobanzile erau foarte mari 12-15% pe an. Acum sunt extrem de mici, chiar si negative!
     
  3. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Chiar negative nu as vrea sa cred ca sunt,știu ca trăim in România..dar totuși,negativ ar însemna sa fii plătit de exemplu 4000ron și sa primești înapoi sub 4000 :)..pai îmi ia bani ca țin banii la ei :) ?
    Urmează ca și eu sa încep proces pt 2 mașini,una inainte de 2013 și una după :).
    Bafta
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Hai sa lasam discutia privind politicile monetare si sa ne rezumama doar la titlul topicului si atat.
    In alta ordine de idei deja acest topic nu mai face obiectul discutiei si atentiei atat timp cat aceasta taxa nu mai exista si implicit discutiile despre ceva ce nu mai exista nu isi mai au rostul.
     
  5. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este doar o intentie. Sa promiti, nu costa nimic.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    De fiecare data cand dragii nostrii politicieni fac o declaratie de genul, se mai potolesc cativa care au tot ezitat sa inceapa in proces dar acum ca au vazut pe altii ca isi iau banii vor sa inceapa un proces - ei asteptand sa li se dea, fara sa faca ceva. A, in cazul in care s-a anuntat ca se discuta (subliniez, se discuta) ca se restituie taxa, asteptam...
    De unde sa dea mediul atatia bani inapoi? Nu mai vorbim de dobanzile pe care le-au platit deja din... exact, ceilalti bani nerecuperati.
     
  8. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Si eu trebuia sa primesc a 4-a transa de bani pentru taxa de o luna si am fost la ANAF astăzi sa intreb de ce nu primesc banii si surpriza...cu proces castigat si ciuciu bani ca e blocat de la Guvern,cică nimeni nu a primit un leu anul asta sa avem răbdare pana o sa fie bani...Mai e cineva cu taxa de recuperat in transa pa cinci ani si a primit acelasi răspuns?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De cand s-a modificat legea (cea de anul asta) s-a modificat si modalitatea de restituire adica in noua lege nu mai este prevazuta modalitatea de restituire. Cand sa va remedia acesta "scapare" intentionata sau nu, de returnarea a banilor, nu se stie.
     
  10. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Merci de informare!Poate la Sf.Asteapta om primi si noi banii cu drepturi castigate in instanta.Pana atunci răbdare si resemnare ca nu e nimeni acolo sus care sa ne reprezinte sau măcar sa facă cate ceva pentru noi prostimea
     
  11. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Deci cand castig procesul nu o sa se stie cand sau cum ma despagubesc?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Acum da.
     
  13. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Nasoala treaba, castig dar nu stiu ce...
     
  14. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ai intentat si castigat proces, sau doar ai depus formular la FISC? aveam impresia ca taxa se restituie in transe doar pt cei care completeaza formularul.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se restituie in transe pentru toti, indiferent de modalitatea prin care au cerut taxa inapoi.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu Cristi, se restituie in transe doar pentru cei care se încadrează sub legea respectivă. Taxele plătite și câștigate în instanță după 2013 de plătesc intr-o singura transa.
    Și intradevar, la momentul actual DGFP, a declarat că nu are bani, motiv pentru care a încălcat legea (din nou) și nu plătește in termenul legal de 45 zile de la data comunicării deciziei definitive și irevocabile. O să plătească când are bani... a venit răspunsul lor.
     
  17. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Am castigat un instanta.Am luat masina in noiembrie 2012 si chiaar imediat in decembrie am depus dosarul iar in aprilie 2013 am castigat.Deci cu sentinta judecătorească sau cum se numeste ea dau din buze
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cam asa.
     
  19. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salutare,

    Intr-un final mi-am făcut și eu "curaj" sa dau statul in judecată pt. recuperarea timbrului de mediu,numai ca am aflat ceva care nu mi-a convenit.
    Pe scurt:
    -eu sunt al 2-lea proprietar in România
    -masina(proveniența Germania) a fost adusă in țara in 2012 și înmatriculata in dec.2012 fără plata taxei de mediu(fostul proprietar a dat statul in judecată și a câștigat )
    - eu am cumpărat masina in Martie 2014,tot atunci am și înscris-o bineînțeles cu plata timbrului de mediu.

    Acuma avocatul îmi spune ca in acest caz in care ma aflu eu cu masina care a mai fost înmatriculata in România nu se mai poate recupera taxa,bineînțeles a spus ca el poate sa inainteze dosarul fără sa depunem CIV pe care apar 2 proprietari și "poate" trece asa....

    Sa îl cred pe cuvânt sau sa îl las sa "coacă prăjituri" in continuare? :)

    Altceva,dacă taxa e plătită in județul de reședința(domiciliu in buletin este tot in Jud.de resedinta),eu locuiesc in Tm,un avocat din Tm poate intenta proces,sau este necesar sa fie din județul unde am platit taxa?


    Mersi
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In judetul unde ai platit si ai resedinta se depune dosarul.
     

Distribuie pagina asta