1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @bc74abs banii cred ca o sa ii primesti asa cum este mentionat:
    "
    Restituirea sumelor se realizează, în baza deciziilor emise de organul fiscal central competent, astfel:

    • pentru taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2018;
    • pentru timbrul de mediu pentru autovehicule, în perioada 1 septembrie 2018 – 31 martie 2019 "
     
    bc74abs și MRR apreciază asta.
  2. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Si cei cu procesele castigate trbuie sa depuna cerere?Eu am intrebat anul trecut la ANAF si mi-au zis ca nu e nevoie.
     
  3. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    e o proasta duduia aia. Da, du-te si completeaza cererea pentru ca ai casuta acolo de bifat pentru speta in care ai castigat proces in instanta impotriva anaf
     
  4. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    are dreptate @Dan.o ,pct 5 din formular.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si sa nu uitati sa ceriti si dobanda la zi, pe cerere.
     
  6. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Eu mai am 2 rate de luat.Pana acum am primit si dobanda la bani.Oricum,multumesc tuturor pentru indrumari!
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai apucat sa primesti pentru ca sigur ai avut sentinta definitiva investita cu formula executorie, cu multi ani in urma. De peste 2 ani sunt sistate platile. Bafta.
     
  8. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    @Cristi: Dobanda este implicita, adica, in cazul meu cu taxa de mediu, tb bifat doar casuta 4 si automat ar trebui sa se restituie si dobanda aferenta.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu e nici o dobanda implicita. Trebuie scris = mentionat pe forumular. Voi faceti cum credeti. Bafta.
     
  10. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    4._ timbrul de mediu pentru autovehicule, precum și dobânzile calculate până la data plății integrale;

    Eu zic ca e destul de clar. Eu am depus cererea saptamana trecuta si doar am bifat. Tipul de la ghiseu nu mi a zis nimic ca ar trebui sa adaug pe formular. Am trecut nr de tel, just in case...
     
  11. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Si unde ar trebui mentionat pe formular sau cum ar trebui scris pe formular?Merci Cristi.
     
  12. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Deci asa sta treaba...am 2 minute de cand am iesit de la ANAF si am cerut o cerere pentru recuperare taxa auto si au refuzat sa imi dea pe motiv ca am hotarare judecatoreasca definitiva,eu incasand pana acum 3 rate.Toate din birou au tabarat pe mine ca nu trebuie sa mai fac nimic doar sa astept banii ca aici stau de vorba cu niste functionari care stiu ce vorbesc!Exact astea sunt cuvintele lor.
     
    Ultima editare: 14 Mar 2018
  13. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    sincer mie mi se pare ilogic sa mai depui formularul respectiv atata timp cat ai o sentinta judecatoresca care iti da dreptate....pai ce este mai presus de lege??dar daca asta vor...asta faceti :)
    Formularul respectiv (pt cei care aveti deja procesul castigat ) mi se pare ca este o nota de descurajare din partea ANAF sa mai mergeti si sa depuneti acel formular...unii nu o sa merga sa depuna acel formular deoarece au deja sentinta castigata si asta le da tot dreptul sa isi primesca banii, altii nu o sa stie ca trebuie sa mearga iar altii o sa fie descurajati de acest demers si o sa renunte mai ales daca au sume mici de recuperat.
    Ei bine si de aici este simplu de dedus....statul a mai castigat niste bani pe gratis.
    @cristian16 salveaza formularul postat de mine mai sus, il completezi si te duci cu el direct la ghiseu.Nu intrebi si nu spui la nimeni ca tu ai procesul castigat...etc.In cazul in care te intreaba doamna de acolo(daca o sa vada ca ai bifat pct 5) ii spui sa citeasca ce scrie acolo ca este destul de clar!
    Eu cand am depus nici macar nu s-au uitat daca am depus toate actele cerute....

    Bafta
     
  14. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Eu cred ca el nu trebuie sa completeze acel formular din moment ce la el deja a inceput procesul de plata (vezi ca deja a incasat deja 3 rate). Acum plata e suspendata, dar cand o sa se reia, clar o sa primeasca si restul de rate.
    Din cate am inteles cand se vor debloca banii, cei care au sentinta judecatoreasca ar avea prioritate, apoi in ordinea taxelor care s-au introdus/platit (adica cronologic).
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Manat de discutiile vostre de aici am vorbit cu avocata mea care mi-a spus ca acel forumular e modelul vechi si in ca in cazul meu a redactat un forumular personalizat. Pe scurt am proces castigat si cerere depusa (luata in evidenta ANAF) de mai bine de 1 an. Banii insa... nu sunt!
    Pentru cei ce nu au inteles, sunt 2 taxe de la 2 masini diferite castigate intr-un singur proces si cumulate.
    A se observa data stampilei ANAF.
     
  16. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Veste buna...azi am primit de la ANAF cele doua rate restante pe taxa,atat doar ca nu am primit nici un leu dobanda la cei doi ani intarziere desi mi s-a comunicat la telefon ca voi primi si dobanda cand m-au sunat sa vada daca e valabil contul unde sa depuna banii.Mentionez ca nu am depus nici o cerere noua in cazul meu pentru restul de bani.
     
  17. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Acu am iesit de la ANAF si au spus ca dobanda se da in o luna sau doua.Rad si acum ca o doamna mi-a zis ca am venit la mistocareala ca am indraznit sa intreb de dobanda.Exact asa s-a exprimat.
     
  18. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Trebuia sa-i raspunzi ca e dreptul tau! Statul s-a folosit de acei bani, prin urmare esti indreptatit sa ceri ce ti se cuvine!
     
  19. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Si ce crezi ca nu i-am zis:))).I-am zis ca mistocareala face statul cu mine ca banii eu i-am dat gramada si ii vad in rate inapoi si foarte revoltata mi-a urat o zi buna si nu a mai vb cu mine.Ma consider un tip cu bun simt si intotdeauna pe unde merg incerc sa rezolv cu"saru'mana" si cu vorba buna dar cand vezi cate una de asta iti strica ziua instant.Nici macar nu i-am raspuns agresiv sau cu tupeu urandu-i si eu o zi buna:).
     
  20. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    În Monitorul Oficial a apărut Ordinul nr. 1937/2018 ce aprobă formatul cererii de restituire a taxei de primă înmatriculare. Acesta aprobă formatul tipizat al cererii de restituire, având în vedere ultimele modificări normative din acest domeniu. În esență nu se mai solicită documente justificative de la contribuabilul care solicită restituirea taxei, procedura prevăzând doar depunerea cererii de restituire.


    Iată cele 5 puncte esențiale care trebuie reținute cu privire la restituirea acestei taxe:

    Potrivit legislației în vigoare, o persoană interesată poate solicita taxa de primă înmatriculare, indiferent de denumirea și reglementarea aferentă ce a fost achitată începând cu data de 01 ianuarie 2017.

    • Termenul maxim până la care poate fi depusă cererea este data de 31 august 2018, iar depunerea ulterioară a acestei cereri va conduce la refuzul restituirii taxei, întrucât acesta este un termen de decădere.

    • Raportându-ne la formatul cererii observăm că aceasta este foarte ușor de completat, iar depunerea cererii se poate realiza chiar și în cazul în care contribuabilul nu își amintește cu exactitate valoarea taxei plătite inițial.

    • În acest caz, autoritatea fiscală împreună cu celelalte instituții implicate vor efectua demersurile necesare pentru a identifica cuantumul corect al sumei de restituit.

    • Reținem și faptul că în cazul în care contribuabilul înregistrează datorii către bugetul de stat, mai întâi se efectuează compensarea sumelor datorate și după caz, se restituie numai suma ce depășește cuantumul datoriilor. Se impune ca solicitantul restituirii taxei să dețină un cont bancar în care să se efectueze plata.

    • Actualul format al cererii menționează în mod expres că acel contribuabil ce solicită restituirea taxei solicită implicit și plata dobânzilor datorate de bugetul de stat de la data plății taxei și până la restituire. Nivelul dobânzii este cel prevăzut în codul de procedură fiscală aplicabil în anul 2018. Material realizat cu sprijinul consultantului fiscal Adrian Benta.

    sursa: https://economie.hotnews.ro/stiri-f...matriculare-explicat-cinci-elemente-cheie.htm
     

Distribuie pagina asta