1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Temperatura ulei motor la A6 C5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de lutzy, 20 Mai 2012.

  1. aetohnadgob

    aetohnadgob 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 2001
    O sa o duc la cineva care știe cum se schimba, nu vreau sa agravez situația

    Mersi de informații :)
     
  2. shaolin 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6 Allroad, 2.5 tdi, 180 CP, 2004
    Buna ziua. Intampin si eu o problema foarte ciudata la temperatura ulei. Se duce acul la 160 grade foarte repede, inainte de a se incalzi apa. Uneori cade la 60 grade, apoi iar urca pana la 160 chiar si peste. In Vag Com, temperatura este normala 90- 100 grade. Ceasurile nu sunt cu probleme. Am pus alte ceasuri de la alta masina care nu are problema asta, si se intampla la fel. Cu ceasurile mele, pe alta masina nu face. Am schimbat sensor de temperatura, de presiune , de nivel ulei si problema persista. Stie cineva ce cauza ar putea fi ?
     
  3. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Senzorul de temperatura ulei l-ai schimbat? Sau ai schimbat senzor temperatura exterioara?
    Verifica ceasurile cu vcds nu cu altceva.
     
  4. shaolin 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6 Allroad, 2.5 tdi, 180 CP, 2004
    Pai am spus ca am schimbat senzor temperatura ulei, senzor presiune ulei, senzor nivel ulei (cel de pe baie) si problema persista. Ceasurile sunt in regula, cum am spus, verificate pe alta masina si totul e in regula. Alte sugestii ce anume ar putea fi ?
     

Distribuie pagina asta