TEPARI pe NET (mobile.de, autovit.ro, etc.) - Teapa la achizitia masinii - Atentie Mare

Discuție în 'Off-Topic' creată de eminence, 20 Mar 2009.

1. wug

wug Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Vertretungsberechtigt: Georg Hotz & Ehsan, Sarabi. Acestia sunt reprezentantii parcului. Nu suna a roman nici unul. E din 2001 pe mobile.de si are peste 80 de masini. Daca era panarama disparea de mult din peisaj, mai ales in acea zona plina de parcuri si concurenta mare. Daca ai avut tu ghinion sa dai peste un roman si masina are o problema la cutie, nu inseamna ca parcul e tepar.

2. Cata_ADC

Cata_ADC Atentie la motociclisti ! Staff Member

Locație:
    Brasov - Zn
    Masina:
    A6 Allroad CGQB 2013 , S5 Sportback CWGD 2017 , Ducati
    Exact @wug are dreptate

Eu am stat aproape 6 luni după un turc Al Sarabi jenabi Ali... sa îmi returneze un avans de 500 euro de la un seria 1 asta după ce am epuizat cele 3 rânduri de numere roșii ca să returneze Brief ul mare
    Pana la urmă ieftin și totul perfect nici la nemți nu mai poate fi

Sent from my SM-G935V using Tapatalk

3. Lucian a5

Lucian a5 1st Gear Member

Locație:
    Epfendorf
    Masina:
    A5 2.0 tdi 2011
    wug nu stiu despre ce vorbesti tu si daca in primul rand ai avut contact cu omul,in al doilea rand eram cu HOTZ in masina cand sa intamplat incidentul deci e roman 100% si n al treile rand mai am cunostinte care sunt de ceva vreme pe aici il cunosc pe om si da mi-au confirmat ca nu este de incurcat cu el!
    NU e tepar dar e HOTZ aveti grija
    Treaba cu mobile.de e trecuta deja.

4. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pentru cei ce vreti sa cumparati masini din Italia, puteti verifica gratis numarul de kilometri, de la o masina, in momentul ultimei inspectii ITP. Intrati pe site-ul https://www.ilportaledellautomobilista.it/web/portale-automobilista/ la Servizi Online/Verifica Ultima Revisione. Am pus doua exemple ca sa intelegeti despre ce este vorba.

1.jpg 2..jpg

Megatron, Audi_MST, Ciprian.Mod și alți 8 apreciază asta.
  5. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Aveti mare grija in urmatoarele zile la masinile de provenienta Italia, multe vor fi "submarine" !

6. Aurel G

Aurel G Audi Expert

Locație:
    italia vicenza CHISINAU
    Masina:
    audi a6,3.0,224cv,2004, 4f, BMK
  7. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
  8. Aurel G

Aurel G Audi Expert

Locație:
    italia vicenza CHISINAU
    Masina:
    audi a6,3.0,224cv,2004, 4f, BMK
    Adica din Toscana

9. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
    Ce sa spun. Am fost prin Milano si Ravena sa vad cateva masini, dar erau toate "varza", acum le caut aici. In Livorno nu am gasit nimic care sa imi atraga atentia, dar sigur nu iau "submarine".:) Fratele unui coleg de servici a luat un Subaru aproape nou, inundat, la 3000 de euro, pentru piese.

Vasile Vaska și Aurel G apreciază asta.
  10. Cosmin ZKG

Cosmin ZKG Moderator Staff Member

Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P sportback - S-line sportpaket plus - 1.9 tdi BLS 2008
    Atentie ! Un nou tip de teapa !
    Se aduc masini din Germania, care se dau spre casare prin programul rabla, aceste masini se vand in Germania la preturi derizorii fara drept de a fi puse in circulatie in nici un stat din Uniunea Europeana ! Masinile in cauza sunt fabricatie pana in 2008, minim 10 ani de zile fabricatie.
    Actele in speta sunt normale asemenea unor acte de Germania, brief mic si mare numai ca vin cu un scris sau stampila pe brief - Verwertungsnachweis lag vor ! Cu alte cuvinte, vehicul spre casare ( reciclare ) ! Am intalnit in ultima vreme 3 cazuri de genul, iar rezultatele au fost blocaj in RAR ( pentru ca numere rosii se scot fara probleme, fara a fi bagate in sistem ) fara drept de inmatriculare ! Rezultatul - vehicul pentru dezmembrari !

M-am interesat in ultima vreme pentru solutii, se vehicula la un moment dat ca in Bulgaria s-ar inmatricula astfel de masini, dar si la ei apar in sistem, sau ar putea fi facuta prin "interventii" ei fiind mai balcanici decat noi ! Costurile pe piata neagra s-ar ridica la 1000-1500 euro ulterior putand fi reinmatriculate in Romania fara probleme !
    Va atasez si fotografii sa vedeti despre ce e vorba !
    Va rog distribuiti masiv !

IMG-20180512-WA0016.jpg

01.jpg

02.jpg

Pentru mine a fost cazul cu un Golf 4 cod motor ARL 4 motion, cu doar 120.000 km reali * ( da reali, verificati in reprezentanta ), masina fost lasata de proprietar pentru achizitionarea unuia electric ! Cazul meu sa zicem a fost semi-fericit, proprietarul a fost "dragut" si a raspuns la telefon si mi-au fost inapoiati o parte din bani, o parte adica -500 euro din pretul masinii !

IMG-20180511-WA0040.jpg IMG-20180514-WA0008.jpg IMG-20180514-WA0009.jpg IMG-20180510-WA0047.jpg

Asadar... mare grija ! Imi pare rau, pentru ca masina era impecabila, dar nici nu puteam sa ma bucur de ea 3 luni de zile si apoi sa o pun in vitrina !

scooby88, cogdao și gabitza121 apreciază asta.
  11. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deci tu erai inculpatul "care ti-ai meritat soarta" :) in discutiile din alta parte. Sa stii ca ce a fost la gura mea nu poate fi reprodus aici :) din cauza prostiei care ai facut-o. Poate ti-a explicat Cata ADC ce prostie ai facut pentru ca eu la randul meu le-am spus ce sa faca. Trebuia sa ma suni inainte si ti-am mai spus asta. Sa zici merci ca ti-ai mai recuperat o parte din bani. Numerele si actele se retin de RAR si se predau Politiei. Oricum nu vei putea inmatricula masina aiai in UE, in veci. Nu se poate inmatricula nici in Bulgaria o masina radiata pentru dezmembrare in Germania. Cine ti-a spus asta te-a mintit.

Mesajul a fost mutat in topicul dedicat tepelor pe net. Precum vezi avem topic dedicat pentru asemenea "prajituri". :)

12. Cosmin ZKG

Locație:
    Roman
    Masina:
    Cristi, cred ca 9 din 10, "si-ar fi luat-o" ! Vorbisem cu persoane care aduc masini de ani de zile si chiar nu stiau de astfel de chestii, cu alte cuvinte, ar fi luat si ei o astfel de masina fara probleme !
    Chiar era o masina speciala, prostie, nu cred, poate nestiinta ! Se poate sigur prin Bulgaria dar prin interventii si nu eram dispus sa arunc cu banii 1000-1500 euro, pentru ca ulterior sa o reinmatriculez in Romania, alti 500 euro bagati, intr-adevar masina face 4000-5000 euro, insa nu as fi fost linistit sa stiu ca a fost facuta prin metode neortodoxe !

13. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Ai vorbit cu niste agarici/samsari prosti. Crede-ma. Intreaba-l pe Cata de cand le-am spus de problemele astea ca si ordine de timp. Eu stiu de tepele astea de anul trecut (de cand au aparut) pentru ca am fost informat/informati, nu intru in detalii :) Este vina ta pentru ca nu te-ai interesat ce scrie in acte. In fine, bine ca ti-ai mai recuperat din bani.

14. Cosmin ZKG

Locație:
    Roman
    Masina:
    Pai cand mai ai "informatii" d-astea, da si tu un share cu prietenii tai de pe club, poate asa stiam si noi ! :icon_thumright::hi:

15. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Sincer, nu mai am chef "sa-mi racesc gura de pomana" cu sfaturi constructive pentru ca pe urma sa vina "formatorii de opinie" celebrii pe forum, sa-mi atraga mie atentia si sa ma invete ei pe mine. Cine vrea sa invete trebuie sa citesca ce am scris deja si daca mai vor explicatii suplimentare le stau la dispozitie oricand, dar nu aici pe forum, pentru ca m-am saturat sa va tot invat si voi sa nu faceti nimic din ce spun. Persoanele de fata se exclud. :)
    Poate ai remarcat asta si in liga asta suntem mai multi deja care doar citim si ne minunam de prostiile debitate aici pe forum. Bine, nu prea mult pentru ca mesajele dispar instant fara atentionari si fara explicatii. :)

marius3333, Georgescu Alin, audi11wst și alți 8 apreciază asta.

Distribuie pagina asta