1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

The UFO - Audi A6 C6 2.0 TDI (2005)

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Alex-F1, 11 Feb 2017.

  1. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Uitasem sa va arat si acest mic, dar util update: oglinda retrovizoare exterioara dreapta cu unghi mort...ca sa nu mai fiu nevoit sa tot intorc capul cand trec de pe banda 2 pe 1. :arco: Cat despre racitorul de gaze, am gasit la dezmembrari unul in mintile lui, cu 250 lei, asa ca nu m-am mai complicat cu suduri, l-am luat si l-am aruncat pe masina. :rock: Cu al meu cel vechi, o sa merg asa de control la un sudor meserias de la ISIM (Institutul de Sudura si Incercari Mecanice), sa vedem daca-i poate face ceva, ca sa-l am de rezerva. Daca nu, asta e, se arunca si gata. Am pus o poza si cu locul unde e afumat al meu cel vechi.
     
  2. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Hai ca de ieri sunt in concediu, deci ozeneul va fi scos putin la zbor, nu mult, doar prin apropiere. Nu stiu daca v-am zis, avem si soft la 180 CP, e ce trebe, nu e nevoie de mai mult...cu motorina MaxxMotion de la OMV si ulei 2T de la Mol, merge tzambal drujba. :) Peste 3.000 km vine schimbul de ulei, cred ca o sa bag Motul Specific, desi pe Autokarma pretul de 159 lei pt. bidonul de ulei OEM VW (5 litri), imi cam face cu ochiul, desi e dubios de mic...practic e la acelasi pret cu celelalte uleiuri mai rasarite, ca sa zic asa, gen Motul, Liqui Moly, Castrol, Ravenol, Aral. Dar destul despre uleiuri aici, pana nu primesc din nou cu liniarul la palme. :asskicking: Deoarece eu nu detin sculele necesare, sper sa apuc in concediu sa dau de un maistor liber, ca sa dam jos bara si sa montez si eu odata grila aia! Hai ca va mai las 2 poze de sezon, probabil ultimele cu grila cu cerculete. :undwech:
     
    Glemeanu și bobalex18 apreciază asta.
  3. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    N-am prins-o pe aia cu uleiul 2T de la Mol. Ce-i cu uleiul asta?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Gabriel Popa Se unge injectorul ca la tractor. Vezi că e topic dedicat :)))))
     
    Scorpyon apreciază asta.
  5. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Da, da, uleiul 2T il pun in motorina, ca sa-i alunece mai usor zeama pe gat.:yes::p E veche si arhicunoscuta smecheria, vorba colegului, este si topic dedicat. ;)
     
  6. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Un tembel...mi s-a terminat si concediul si tot n-am ajuns pe la vreun maistor, ca sa dam bara jos si sa montez si eu odata grila aia. :banghead: In schimb ozeneul a primit unele cadouri, dupa cum se vede si-n poza. :rock: Toamna asta sper sa apuc sa le pun sus pe toate.
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In cutia din dreapta banuiesc ca este cilindrul ambreiaj, care trebuia sa il cumperi Sachs sau TRW, nu FTE. :)
     
    mirceacml apreciază asta.
  8. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    @audi66 stii ca Alex este o persoana sincera si o sa ne spuna cat l-a tinut noua piesa. :)

    Uleiul l-ai luat de la autokarma? Ce feedback dai pieselor achizitionate de acolo? Unele preturi sunt dubios de mici..
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    :) Da, vine el singur cu review-ul ...
    Eu cumpar de pe autokarma de ani de zile fara nici un fel de problema, au preturi mult mai bune decat epiesa deoarece achizitioneaza cantitati mult mai mari (asta alaturi de alte activitati economice). :)
    Daca "te ghiceste" la telefon ca esti mai habarnist, chiar refuza sa iti livreze piesa inainte sa le dai VIN-ul masinii pentru a face o verificare de compatibilitate. Cu toate ca ai casuta VIN de completat chiar in formularul de comanda, dar multi nu il trec.
    Pe scurt, n-am avut niciodata probleme cu ei.
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  10. mariano

    mariano 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI cod motor BRE an 2006
    Sunt total de acord cu audi66, am verificat personal, dar au si un dezavantaj mare fata de e-piesa
    Anume, ca daca doresti sa faci achizitia in rate nu prea ai optiuni...una singura cu un anumit card si numai in 3 rate.
    Cum am mai spus, prefer sa platesc rate pe piesa si sa dau cash-ul mecanicului. In harta mea economica, acest lucru ma avantajeaza. Mai ales in lunile de vara, concedii, alte achizitii, bla, bla...
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  11. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Da, de pe Autokarma am luat tot si sunt multumit, preturi fara concurenta. Da, in cutia din dreapta e cilindru ambreiaj, ca atunci cand am schimbat ambreiajul, zicea maistorul ca al meu incepe sa curga si ar fi bine sa ma pregatesc cu altul nou. Daca aveau, luam Sachs sau TRW, dar asta era singurul disponibil. Din ce stiu eu, FTE-ul asta nu e chiar ceva low quality...
     
  12. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    FTE este un brand al Valeo.
     
  13. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Pana la urma m-am apucat si de vopsit etrierii...azi in 3 ore, am reusit sa fac spatele, iar fata candva sapt. viitoare. A mers incet, ca a trebuit curatat bine de tot fiecare etrier (cu periuta de sarma), apoi izolat cat s-a putut de bine totul prin jur si apoi suflat 3 straturi de spray, cu timp de asteptare intre ele, pt. uscare. Nu e PERFECT, dar nu sta nimeni sa se uite cu lupa, mai ales cu jantele astea de vara puse...eu sunt multumit de rezultat! :rock: Meserie era cu etrierii dati jos de pe masina si vopsit doar ce trebuie, nu si ce nu trebuie, dar era prea complicat pt. mine...
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca tot ai muncit acolo in zona, de ce nu ai dat si aparatoarea de tabla cu un spray negru ca sa fie treaba completa?
     
    Red_ apreciază asta.
  15. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Na ca la chestia asta nu m-am gandit...dar nu arata rau tabla aia, nu e ruginita, doar ca negrul intr-adevar nu mai e asa intens.
     
  16. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Gata si etrierii din fata, cam asa se vad cu rotile montate, in mers se vede mai misto...mai mult se va vedea la iarna, cu rotile pe 17, in 5 spite. :racer:
     
  17. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Momentan doar asa de forma, ca sa ne facem o idee cum va da pe masina, dar luna asta sper sa fie sus! Mie-mi place maxim cum arata, e mai rea si, evident, mai altfel decat restul modelelor similare...n-am vazut pana acum pe strada niciun A6 C6 cu o astfel de grila...asta probabil din cauza ca se gaseste destul de greu. :arco:
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De fapt este printre cele mai comune si cele mai ieftine grile, in jur de 150 ron. :)

    Mie mi se pare mult mai ok cea de S6 sau de ce nu, cea fagure, de RS6.
     
  19. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    @audi66 nu poti compara ceva OE sau OE LOOK cu elemente de tuning.
    El a zis ca vrea sa fie diferit si nu se abate de la asta,ce sa faci.....gusturile nu se discută.
    Mie personal nu imi plac cele doua S6 si RS6,i-am declarat dragostea grilei de facelift facuta negru lucios doar cercurile cromate.

    @Alex-F1 hai sus cu ea sa vedem cum se așează,sa faci poze sa vedem lufturile.
     
    czsilviu apreciază asta.
  20. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Fac, fac poze...speram sa nu fie asa de mari lufturile...obligatoriu ar trebui sa existe? :ermm:

    Asa o fi, dar in tara eu n-am gasit-o la nimeni de cumparat. Eu nu ma incurc cu 150 ron...pe mine m-a ajuns 130 de Euro (85 grila, 25 transportul si 20 comisionul de transfer bancar). :bye:
     
    Ultima editare: 15 Sep 2018

Distribuie pagina asta