1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Timp parcurs si acceleratie / performante - 80-120km/h VIDEO la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de GunX, 21 Iun 2012.

  1. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Preocupat un pic de faptul ca mi se pare ca nu prea trage cum ar trebui al meu B8 quattro 2.0TDI de 170 de cai, am facut un video 80-120km/h in viteza a 4-a.

    Metoda e relativ simpla, dar pt siguranta si non-incalcarea legislatiei in vigoare (lucru pe care il subliniez serios), faceti acest lucru numai pe autostrada.

    Trebuie accelerat blana de la 65-70km/h pt inlaturarea turbo-lag si pt a avea un rezultat comparabil apoi ridicati pedala la 130. De asemenea dupa test, daca puteti ridicati telefonul pt a se vedea ca nu sunteti in panta/rampa (lucru care ar afecta serios timpul final).

    Mie mi-a dat 6.1secunde (masurat in soft de editare video, cu acuratete de cadru 1/30sec). Mi se pare foarte lent, un timp corespondenta mai degraba pt 140 de cai.
    Video-ul este taiat in premiere si pus sa inceapa cadrul cu acul la 80, fix la secunda 1. Cadrul cu acul la 120 este fix la secunda 7.
    Se poate cronometra si cu un telefon in mana, privind video.

    Daca mai aveti asemenea video-uri sau puteti face, va rog sa le postati. Ma intereseaza mai ales un B8 2.0 140 de cai non-quattro. Cine are un 140 de cai, l-as ruga mult sa masoare, dar NUMAI PE AUTOSTRADA pentru a nu pune in pericol circulatia si a nu incalca legislatia in vigoare. Multumesc.

    http://www.youtube.com/watch?v=vR7HZYXaMnw&feature=player_embedded
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Iun 2012
  2. vlad_brb

    vlad_brb 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Mercedes Benz C250
    salut.. ti-am facut azi un video cu b8 2.0tdi 140hp. am incercat si cu un q5 170hp quattro si e tot cam la fel. sper sa te ajute..

    [​IMG]
     
  3. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Iti multumesc mult de tot! Ma ajuta f mult.
    Din ce vad eu, aici ai scos 6.8s. Banuiesc ca este vorba de o manuala, tractiune fata.
     
    Ultima editare: 24 Iun 2012
  4. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
  5. vlad_brb

    vlad_brb 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Mercedes Benz C250
    Da e manuala, de 140, tractiune fata. Probabil ca putea iesi ceva mai bine dar nah, drumul rau (nu autostrada :) - ca la noi nu e asa ceva ::)), trafic si mai si filmam cu telefonul..
     
  6. vladsorin

    vladsorin 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 Avant, 2.0 TDI CAHA Quattro, 2009
    Am incercat eu si tot acelasi rezultat. :) Imi pare rau ca nu am filmat
     

Distribuie pagina asta