1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tinichigerie si vopsitorie - reparatii caroserie la A4 B8 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Tizu, 4 Ian 2011.

  1. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Ma bag si eu in seama, OvidiuTm stie de cine vorbesc.
    Audi A4 B7 avant, vopsit complet fara compartiment motor = pret estimativ 1300 euro. Am ales tot o culoare neagra, dar cu foarte multe perle. Ne-am inteles ca daca costul vopselei e ridicat, o sa creasca costul. Din cate am inteles, numai vopseaua e 500 euro. Deci imi pregatesc portofelul.
    La caroserie a fost ceva de lucru, multe lovituri mici, rugina, etc. Dar cu totul jos, usi, parbriz, bari, etc. Parbrizul il platesc separat.
    Poate vi se pare scump 1500+ euro, dar daca ai pretentii...platesti.

    Am fost si la altii, nimeni nu a cerut mai mult de 4000 ron, si aia cu parbiz inclus in pret.
     
  2. ionut32

    ionut32 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8, 2011, 2.0 TDI,143 cp
    Salutare,
    Acum 5 zile m-a lovit unu din spate, mi-a zgariat bine bara si mi-a infundat capota la portbagaj. As dori sa stiu daca, capota de la portbagaj merge reparata la un service sau trebuie musai schimbata ? Multumesc.

    [​IMG]
     
  3. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    La cum arata mai bine o schimbi, eventual cu una in stare buna de la dezmembrari. Poate gasesti la culoare si scapi de vopsit.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mi mi se pare o nimica toata cat e indoita. Din punctul meu de vedere nu merita schimbata. Cat despre afirmatia colegului sa cauti una pe culoare ca sa nu o mai vopsesti (si daca ai gasi aceeasi culoare) eu cred ca nu o sa iti placa diferenta de culoare. Plus ca o sa ajungi mai mult ca bani. Da, faptul ca e aceeasi culoare nu inseamna ca nu o sa fie diferenta de culoare.
     
  5. ionut32

    ionut32 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8, 2011, 2.0 TDI,143 cp
    Ideea e ca nu as vrea sa dau banii pe alta usa de portbagaj, mai ales ca nu are decat o dunga - o infundaura. Se poate scoate dunga aia la un atelier de tinichigerie?
     
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Se scoate prin PDR :icon_thumright: ajunge undeva intre 30-50 euro, asta vorbesc la noi in RO
     
  7. ionut32

    ionut32 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8, 2011, 2.0 TDI,143 cp
    Pretul e ok. Oricum aveam de gand la anul sa vopsesc toata masina cand ajung in tara. Multumesc Cosmin.
     
  8. Andydrk 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4
    Aseara am fost lovit de unul din spate si mi-a infundat bara... as dori sa imi spuneti cam ce ar fi de facut si cam cat m-ar costa toata treaba. Multumesc!
     
  9. cornel 73 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2016
    Locație:
    bacau
    Masina:
    A4,B8,2011
    Îndreptat, chituit si vopsit aproximativ 300 lei. Eu doar pentru vopsit bara spate am dat 200 lei.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Doar nu schimbi bara pentru atat... aia iese la cald, apoi se revopseste.
     
  11. GeorgeTheZam 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2014
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    B8, 2.0TDI, 2007
    Please help! Ca un mare retardat ce sunt am reusit sa lovesc jumate de masina... Intrebarea mea este daca credeti ca se poate repara sau trebuie inlocuit si cam la cati banuti sa ma pregatesc...s-a dus dracu Craciunul asta...

    [​IMG]
    [​IMG]

    Pragul s-a indoit destul de mult iar pe portiera am 3 infudaturi fix pe linia aia iesit in relief de jos...
     
  12. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Cred ca usa din spate trebuie inlocuita, in rest pare e fi rezolvabil...
     
    GeorgeTheZam apreciază asta.
  13. Dan Crisan 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi B8 2009 2.0 TDI CR
    Poate sa ma ajute cineva cu o informatie? Cum se poate regla usa de la sofer pentru ca nu face etanseizarea corect si exista un spatiu destul de mare intre bord si panoul de la usa, plus ca se simte si vantul.precizez ca a fost lovita lateral usa si schimbata.

    Multumesc.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poftim.
     
    Dan Crisan apreciază asta.
  15. Dan Crisan 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi B8 2009 2.0 TDI CR
    Multumesc foarte mult. Referitor la reglarea usii crezi ca o pot face doar daca demontez aripa ?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu stiu, probabil ca da, nu cunosc sistemul de prindere la B8.
     
    Dan Crisan apreciază asta.
  17. Dan Crisan 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi B8 2009 2.0 TDI CR
    Revin la problema mea.se poate ajunge la surubele respective si fara a demonta atipa.am slabit cele doua suruburi de pe usa dar nu se misca deloc balamaua.am si lovit usor cu o bucata de lemn on balama , dar tot nu se misca.
     
  18. Jude Raul

    Jude Raul 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8, 2000 Diesel, 2011
    Buna ziua.
    Acum cateva zile am avut un mic accident, din care am iesit cu masina putin sifonata. Sunt in cautare de urmatoarele componente pentru un Audi A4 B8 2011 Sline:
    -capota; bara fata; grila; far dreapta (bi-xenon adaptiv cu led), aripa dreapta; + alte maruntisuri.
    Imi poate recomanda cineva un centru bun de dezmembrari audi unde as putea sa gasesc piesele de mai sus?
    Sau si un sfat in a-mi usura cautarea dupa aceste piese.
    Va multumesc mult. O zi buna! 20170430_192350.jpg Am atasat si poza pentru a se vedea mai bine piesele in cauza.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sfatul meu este sa iti faci o lista cu cele necesare si sa dai cateva telefoane pe la centrele de dezmembrari din tara. Bineinteles, cel mai ieftin iesi daca cumperi tot de pe allegro.pl dar asta inseamna un timp de asteptare mai mare si munca de lamurire dusa cu vanzatorii folosind Google Translate.
     
  20. Simona Anca

    Simona Anca 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2017
    Locație:
    Timis
    Masina:
    Audio a4 b8 2l 2010
    Bună băieți și eu am lovit masina. ...Mai bine zis am alunecat cu ea pe zăpadă ...cauciucuri vară. ...NuMai ce am făcut rocada și a doua zi a nins ...
    Inițial am vrut sa o repar la reprezentanta ....Dar dura foarte mult sa aștept pt constatare și din poze tipul mi a zis ca sub 2500 euro oricum nu scap...asta doar așa ce de vede...
    Așa ca m am pus am căutat ce e "bun" Prin Timișoara
    Din tot ceea ce am citit am găsit un Service printre primele 2 din Timișoara după părerile oamenilor .
    Am fost și am lasat o la ei
    Aștept sa văd și rezultatul
    Am sa revin cu poze
     

Distribuie pagina asta